Хабарі, привласнення, невідомі активи: корупційні справи на Півдні за перше півріччя 2025

20 липня 2025 р. 19:51

Хабарі, привласнення, невідомі активи: корупційні справи на Півдні за перше півріччя 2025

Фотоклаж: ЦПР

Хабарі за відпустки та ухилення від мобілізації, фіктивні послуги, нерухомість у Дубаї, мільйони готівки в деклараціях – Центр публічних розслідувань зібрав найпоказовіші випадки корупції на Півдні України, які стали відомі протягом останніх шести місяців.

Хабарі: мобілізація, дозволи, відпустки

Одеська міськрада. В.о. директора департаменту архітектури Марат Касімов попався на отриманні 10 тис. доларів хабаря. Після вручення йому підозри очільник міськради Геннадій Труханов розпорядився відсторонити чиновника від посади.

Марат Касімов. Фото: Одеська міськарада

Медицина. В.о. директора медзакладу спіймали на хабарі за фіктивні документи для уникнення мобілізації. Підозрюваний запропонував громадянину за 3 тисячі доларів США організувати оформлення медичних документів, які б дозволили уникнути мобілізації. Зокрема, йшлося про фіктивне стаціонарне лікування та встановлення діагнозу, що міг слугувати підставою для визнання непридатним до військової служби.

Військова частина. Колишнього командира дивізіону однієї з військових частин на Херсонському напрямку викрили на систематичному вимаганні хабарів із підлеглих: "продавав" відпустки військовослужбовцям, а потім приховував їх відсутність від командування. Крім того, він вимагав гроші у військових, погрожуючи їм покараннями за нібито порушення службової дисципліни. Сума незаконних поборів, отриманих посадовцем, сягає щонайменше мільйона гривень.

ЗСУ. Працівники Державного бюро розслідувань повідомили в Одеській області про підозру співробітнику Центру забезпечення службової діяльності Міноборони та Генштабу Збройних сил України, в організації оформлення непридатності чоловіків до військової служби за гроші. Вони шукали охочих уникнути військової служби та пропонували їм за 12-16 тисяч доларів США знятися з військового обліку. Якщо людина вже перебувала у розшуку за ухилення від мобілізації, їй обіцяли також розв'язати й це питання.

Громадське формування. Член громадського формування за 800 долларів продавав посвідчення ГФ військовозобов’язаним, яке нібито давало можливість безперешкодно пересуватися містом і поза його межами, у тому числі в комендантську годину, та уникнути призову за мобілізацією до Збройних Сил України. Окремо за 9 тисяч доларів він гарантував клієнтам виготовлення військово-облікових документів з відміткою про непридатність до служби, з якими можна було б виїхати за кордон. 

Читайте також: "Добровольці" за бюджетний кошт, охоронці а-ля добровольці, формування за підтримки влади: хто стоїть за одеськими ГФ

Привласнення: фіктивні послуги, завищені кошториси, бюджетні відкати

Одеська міськрада. Співробітники Бюро економічної безпеки оголосили про підозру депутатці Одеської міської ради Ірині Куценко у справі про корупцію в Центрі профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом. У грудні 2024 року Центр уклав угоди, нібито, на реабілітацію наркозалежних, яких насправді не існувало, у сумі понад 7 мільйонів гривень. Й ніби то за це депутати та посадовці отримували відкати у розмірі 15% від підприємців.

Ірина Куценко. Фото: Наталка Довбиш

Комунальне підприємство. У привласненні понад 2,3 мільйона гривень, виділених на оборонні потреби, звинуватили керівника Миколаївського квартирно-експлуатаційного управління. Посадовець мав закупити паливну деревину для потреб Збройних сил України, проте використав схему для особистого збагачення

Освіта. Двом колишнім працівницям херсонського управління освіти повідомили про підозру у привласненні майже 3,9 мільйона гривень бюджетних коштів. За результатами розслідування, дві співробітниці управління освіти підписували документи, на основі яких працівникам двох шкіл нараховували премії, яких вони фактично не отримували.

Одеська ОДА, держпідприємство. Національне антикорупційне бюро України підозрює колишнього директора ДП "Поліграфкомбінат", ексголову Одеської ОДА Максима Степанова у незаконному оформлені авторських прав на дизайн захисних елементів закордонних паспортів та ID-карток. Через що протягом 2018-2021 років на рахунки естонської компанії надійшло близько 7 мільйонів євро роялті, які Максимов надалі вивів через підконтрольні офшорні компанії. 

Максим Степанов. Фото: Українська правда

Бізнес. Директора компанії, яка постачала обладнання для освітлення вулиць у Миколаєві, підозрюють у розкраданні понад 5 мільйонів гривень у змові з посадовцями комунального підприємства. З квітня 2024 по лютий 2025 року посадовці КП "Госпрозрахункова дільниця механізації будівництва" разом із бізнесменами реалізували схему розкрадання коштів міського бюджету. До реалізації залучили ТОВ "НПК "СЄЕС", директор якої погодився подати фіктивну цінову пропозицію, що дозволило затвердити завищену очікувану вартість закупівлі на майже 5,4 мільйона гривень.

Декларації: забули, сховали, переплутали

Суд. Журналістка "Слідства.Інфо" викрила, що суддя Київського районного суду міста Одеси Алла Маломуж має квартиру в Об'єднаних Арабських Еміратах вартістю майже 700 тисяч гривень, яку не декларує. Також йдеться про можливе тривале проживання судді в Аргентині та відпустки без поважних причин. ВРП відкрила дисциплінарну справу проти Алли Маломуж.

Алла Маломуж. Фото: "Слідство.Інфо"

Одеська митниця. ВАКС визнав необґрунтованими активи подружжя митників та їхнього сина заступника голови районної ради на Київщині на 8,5 мільйона гривень. У 2021 році посадовці набули у власність квартиру в Одесі, а їхній син – квартиру у столиці площею та автомобіль Toyota RAV4 Plug-In Hybrid. Під час аналізу їх  майнового стану та доходів НАЗК з’ясувало, що згадані активи вони не могли придбати коштом законних доходів. Після початку перевірки майно терміново продали.

Податкова. НАЗК виявило порушення на 15,1 млн грн у декларації начальниці управління аудиту Наталі Муніки. Її чоловік безоплатно отримав корпоративні права на понад 23 мільйони гривень, про що не згадали в декларації. Також не підтверджені дані про нерухомість та борг у 5 мільйонів.

Одеська ОДА. НАЗК виявило ознаки недостовірних відомостей у декларації колишнього заступника голови ОДА Романа Григоришина. Експосадовець не задекларував заощадження, частку в компанії, документи дітей, повну вартість майна. Загалом НАЗК встановило невідповідності у декларації Григоришина на 4,5 мільйони гривень

Роман Григоришин. Фото: Роман Григоришин/Facebook

Одеський ТЦК. САП і ДБР подали позов до ВАКС щодо активів керівника ТЦК на понад 1,9 млн грн.Зокрема, встановлено, що члени родини посадовця набули у власність два автомобілі Toyota C-HR та Toyota C-HR Hybrid вартістю 600 тисяч гривень та 1,3 мільйона гривень відповідно. При цьому керівник не зміг підтвердити законність джерел доходів або заощаджень, які могли б дозволити таке придбання.

Читайте також: Топ скандальних декларацій депутатів та чиновників Півдня

Вироки: угоди, мільярдні компенсації та іспитові строки

Одеська міськрада, бізнес: Вищий антикорупційний суд України затвердив угоду про визнання винуватості олігархів Бориса Кауфмана та Алекса Боруховича, ексмера Одеси Олексія Костусєва, ексзаступника одеського мера Михайла Кучука, директора ТОВ "Одеса аеропорт Девелопмент" Олексія Кочанова, довірену особу Кауфмана Костянтина Єфремова і співвласника фірми "Кліар-Сіті" Петра Багрія, які встановили контроль над діяльністю Одеської міської ради. Їх звинувачували у заволодінні аеропорту "Одеса" – вартістю понад 118 мільйонів гривень. 

Бориса Кауфмана та Алекса Боруховича. Фотоколаж: ЦПР

Згідно з угодою вони зобов’язані сплатити на користь держави та територіальної громади Одеси понад 1 мільярд гривень. Прокуратура назвала це найбільшою угодою в історії застосування угод про визнання винуватості. 

Освіта: Колишню начальницю відділу освіти Кривоозерської РДА Миколаївської області Валентину Голинську звільнили від кримінальної відповідальності за розтрату майже мільйона гривень бюджетних коштів. Врадіївський районний суд закрив справу через сплив строків давності, хоча підтвердив сам факт розтрати. У 2018 році Голинська підписала фіктивні акти виконаних робіт з реконструкції даху школи в Кривому Озері. У документах зазначили роботи та матеріали, які насправді не виконувалися і не постачались. Попри це, посадовиця їх завірила – у результаті держава втратила 236,2 тисячі гривень.

Адвокати: ВАКС затвердив угоди між прокурором та адвокатами Сергієм Гафійчуком та Тетяною Бережною, які визнали себе винними у підкупі судді Білгород-Дністровського суду в Одеській області  Олександра Боярського. Гафійчук запропонував та передав хабар за ухвалення позитивного рішення у справі про позбавлення батьківських прав матері та стягнення аліментів, а Бережна – за відтермінування від мобілізації. Адвокатів засудили до чотирьох років позбавлення волі зі звільненням від його відбування з іспитовим строком тривалістю один рік.

Комунальне підприємство: Ексдиректор "Миколаївської електропостачальної компанії" Євгеній Лут визнав провину у відмиванні коштів. Його підозрювали у передачі хабаря заступнику міністра енергетики. За даними правоохоронців, Лут став посередником під час передачі другого траншу. Саму схему організував чиновник разом із керівниками енергетичних компаній із Миколаївської та Донецької областей – вони домовилися з директором вугільного підприємства на заході України про передачу 500 тисяч доларів хабаря. В межах угоди Лут має перерахувати понад 11 мільйонів гривень і 150 тисяч доларів на потреби ЗСУ. 

Одеська райрада: Колишній нардеп-регіонал, а зараз очільник Одеської районної ради Віталій Барвіненко визнав себе винним в отриманні компенсації за оренду житла. Детективи НАБУ встановили, що попри наявність власного житла у столиці, Барвіненко без законних на те підстав продовжив користуватись номером в готелі"Київ". У результаті з вересня 2016 по березень 2019 року він незаконно отримав понад 613 тисяч гривень компенсацій за винайм житла. 

Віталій Барвіненко. Фото: Віталій Барвіненко/Facebook

Вироком суду йому призначено покарання у виді трьох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади один рік та штрафом у розмірі 17 тисяч гривень. Разом із тим суд звільнив Барвіненка від відбування покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю 1 рік.

Олеся Ланцман