Найдорожчі закупівлі, які провели без конкурсу на Півдні

21 лютого 2025 р. 18:07

Найдорожчі закупівлі, які провели без конкурсу на Півдні

Ілюстрація: ЦПР

Організації та установи Одеської, Миколаївської та Херсонської області торік провели 5 тисяч 624 закупівлі без використання електронної системи Prozorro на загальну суму 18,3 мільярда гривень. Обгрунтовували вони це або оборонною, або нагальною потребою під час воєнного стану, або тим, що роботи додаткові, а підрядник по об’єкту вже є.

Центр публічних розслідувань дослідив й виявив найдорожчі закупівлі в цьому сегменті. Розповідаємо, що саме купували без Prozorro.  

Одещина: захист, дороги, труба

В Одеській області без конкурсу уклали 3 тисячі 219 договорів. Загальна сума угод склала 6,5 мільярда гривень.

Найвартісніші договори уклала Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області. Дві угоди на 2,5 мільярда служба уклала з ТОВ "Ростдорстрой" та ТОВ "Автомагістраль-Південь" на будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь. Як обгрунтування того, що мільярдна закупівля здійснюється без проведення тендера, замовник вказав "захист об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури". Обидві компанії, які отримали ці замовлення, медіа пов’язують з мером Одеси Геннадієм Трухановим.

Департамент капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації в обхід Prozorro підписав 112 договорів на 2,8 мільярда гривень. 59 угод на 2,7 мільярда уклали на будівництво фортифікаційних споруд й 53 на суму 36,5 мільйона – на нагляд за будівництвом. Провели закупівлю без конкурсу через те, що вона стосується оборонки. Через ці обмеження й назви фірм-підрядників замовник не розкрив.


Фото: ЦПР

Крім цього в області без аукціонів підписали 139 договорів на 164,2 мільйона гривень щодо будівництва та облаштування укриттів. В обгрунтуванні проведення закупівлі без Prozorro замовники пояснювали це нагальною потребою, відсутністю пропозицій на торгах або тим, що це додаткові роботи на об’єкті, підрядник якого обраний за результатом конкурсу раніше.

Наприклад, управління обласної ради з майнових відносин саме через нагальну потребу уклало договір з ТОВ "ДД-строй" на 22,1 мільйона гривень щодо ремонту укриттів в Одеському обласному ліцеї №6.

А Усатівська сільська рада уклала договір вартістю 22,3 мільйона гривень напряму з ПАТ "Пересувна механізована колона-15 "Дунайводбуд" (ПРАТ "ПМК-15" "ДВБ") через те, що на відкриті торги з особливістю щодо будівництва сховища на 200 осіб не було подано жодної пропозиції.

Угода між відділом освіти Визирської сільради та ТОВ "Анмаксінвест" щодо будівництва навчального корпусу Визирського ліцею з укриттям вартістю 22,9 мільйона гривень була підписана через те, що "виникла необхідність в проведенні додаткових аналогічних робіт, які не були передбачені в первинній проєктно-кошторисний документації". Тобто Анмаксінвест вже виконувало роботи на цьому об’єкті.

За даними аналітичного сервісу YouControl, засновником та бенефіціарним власником "ДД-строй" є Едвард Білокаменський з Одеси. На ринку фірма вже вісім років. Однак участь у публічних закупівлях почали брати лише з осені 2022 року. Відтоді вони уклали договорів на 102,6 мільйона гривень. Щодо однієї з угод між управлінням обласної ради з майнових відносин і цим підрядником правоохоронці розпочали минулого року кримінальне провадження – підозрювали службове підроблення. Щодо власника Едварда Білокаменського, то його, а точніше жінку, яка зареєстрована з ним в одній квартирі Ольгу Білокаменську, медіа пов'язують з депутаткою Одеської міської ради Наталією Данилко. Також поліцейські з’ясовують, чи має причетність до функціонування компанії колишній одеський депутат, якого нині розшукує Інтерпол, а СБУ звинувачує у державній зраді, Руслан Тарпан.

ПРАТ "ПМК-15" "ДВБ" на ринку з 1996 року. Керівником фірми зазначений Олексій Бабенко (експомічник народного депутата 6 скликання Олександра Дубового, Блок Юлії Тимошенко). За цей час фірма уклала 80 договорів на 381,5 мільйона гривень.

ТОВ "Анмаксінвест" зареєстроване в Одесі у 2013 році. Наразі власником є одесит Микола Тарахтій. За цей час брав участь у 12 публічних закупівлях. Підписав 7 угод на суму 71,1 мільйона гривень. З них 2 договори на 69,1 мільйона гривень саме з Визирською сільрадою.

Мільйонну закупівлю без конкурсу провело й комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси". В серпні 2024 воно уклало угоду на демонтаж частини димової труби районної котельні "Північна-1" в Одесі по вул. Героїв оборони Одеси. Вартість угоди - 41,9 мільйона гривень. Роботи проводило ТОВ "Енергетично-дорожнє будівництво" ("ЕДБ"). Таку терміновість комунальники пояснили тим, що згідно з обстеженням є   вірогідність "обвалення в будь-який час частини димової труби, що може спричинити нещасні випадки та стати причиною виведення котельні з експлуатації, оскільки крен димової труби направлений у напрямку котлів"

ТОВ "Енергетично-дорожнє будівництво" зареєстроване в Черкаській області у 2005 році. Компанія активно укладає бюджетні угоди в різних куточках України, й вже підписали контрактів на 11,34  мільярда гривень. Співзасновниками "ЕДБ" є Максим Кокарєв, Юрій Клімов, Андрій Косіцин та Олександр Кіблик. Останній, за даними медіа, є чоловіком колишньої фахівчині ДП "Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції" Олени Кіблик. Компанія фігурує в низці кримінальних розслідувань. Зокрема керівник фірми отримав підозру щодо можливої розтрати бюджетних коштів при усуненні аварійних руйнувань дороги в Харківській області. Сума робіт у 2022 році складала 27,7 мільйона гривень. Але, враховуючи, що мова про прифронтовий регіон, ціна вимірюється не лише грошима. Однак це не завадило одеському КП без проведення конкурсу обрати підрядником компанію з таким бекграундом.

Миколаївщина: захист та водопостачання

В Миколаївській області напряму підписали 1 тисяча 696 договорів. При цьому загальна вартість по Півдню найбільша – 8,5 мільярда гривень.

Восени минулого року у зв’язку з необхідністю ліквідувати негативні наслідки, пов'язані зі знищенням росіянами Каховської гідроелектростанції, служба відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області мусила без конкурсу укласти угоди на 7,4 мільярда гривень щодо будівництва водозабору з р. Південний Буг (м. Нова Одеса, Миколаївська область) та магістрального водогону для забезпечення водою м. Миколаїв.

ТОВ "Ростдорстрой" отримало підряд на 2,6 мільярда гривень, ТОВ "Укртрансміст" – на 2,5 мільярда гривень та ТОВ "Група компаній "Автострада" – на 2,2 мільярда гривень.


Фото: nikcenter

ТОВ "Укртрансміст" зареєстроване у Києві у 2026 році, єдиним власником вказаний Микола Карнаков, директоркою – Ірина Філяєва. У минулому, за даними медіа, компанія фігурувала у двох кримінальних провадженнях щодо можливого розкрадання бюджетних коштів під час капітальних ремонтів та реконструкцій шляхопроводів у Києві. Починаючи з 2017 року компанія уклала угод на 10,2 мільярда гривень.

Вінницька "Група Компаній "Автострада" на ринку з 2026 року. Належить Максиму Шкілю. До повномасштабного вторгнення рф Автострада була одним з фаворитів "Великого будівництва". Зараз фірма отримує підряди на будівництво мостів, водогонів, київського метро та захисту об’єктів енергетики. З 2017 року "Автострада" натендерила 142,9 мільярда гривень.

Взимку 2024 департамент містобудування, архітектури, капбудівництва та супроводження проєктів розвитку Миколаївської ОДА уклав 15 договорів на 494 мільйони гривень з невідомими підрядниками на будівництво фортифікаційних споруд оборонних рубежів та улаштування системи невибухових загороджень. Найдорожчий договір вартує 160 мільйони гривень, найдешевший –  11 мільйона гривень.

Крім цього в жовтні та грудні департамент без конкурсу підписав три угоди на реконструкція водогону в місті. Два договори вартістю 35,5 мільйона гривень (ремонт водогону по вул. Молодіжна) та вартістю 32,4 мільйона гривень (по мкр. Богоявленський) департамент уклав з ТОВ "Миколаївміськбуд" й одну угоду на 33,3 мільйона гривень (по просп. Героїв України та по пров. Парусний) з ТОВ “Одесаспеценерго”.

Зазначимо, що ремонт водогонів по вул. Молодіжна та по мкр. Богоявленський вже проводив Миколаївміськбуд – восени 2023 компанія за результатами відкритих торгів з особливостями отримала підряди на 256,3 мільйона гривень та 129,5 мільйона гривень. А зазначені додаткові роботи, як пояснив департамент містобудування, не були передбачені тими кошторисами. При цьому Миколаївміськбуд застеріг департамент, що якщо вони змінять підрядника, можуть виникнути проблеми: технічного характеру, пов’язані з експлуатацією та обслуговуванням об'єкта, втратиться гарантія якості тощо. 

"Таким чином, закупівля може бути проведена виключно у ТОВ "Миколаївміськбуд", – зазначив департамент в обгрунтуванні.

Аналогічно й з водогоном по просп. Героїв України та по пров. Парусний – Одесаспеценерго з вересня 2023 року виконувала роботи на водогоні, за результатами конкурсу. Й вони також попередили департамент про можливі ризики при заміни підрядника. 

Миколаївміськбуд на ринку з 2018 року. Фірма належить Михайлу Жендубаєву, а керує компанією Віктор Відін. За даними медіа, останній – брат колишньої начальниці управління комунального майна Миколаївської облдержадміністрації Ольги Відіної. За роки існування товариство уклало угод на 450,7 мільйона гривень.

ТОВ "Одесаспеценерго" було зареєстровано у 20006 році. Власником товариства є Вадим Шевеленко. На державних закупівлях компанія з 2020 року заробила 217,1 мільйона гривень. 

Херсонщина: захист та укриття

В Херсонській області без Prozorro віддали 1 тисяча 756 підрядів на 3,8 мільярда гривень. При цьому 179 договорів на 2,1 мільярда гривень департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської ОДА підписав щодо укріплення та фортифікаційних споруд.

Закупівлі напряму в цьому випадку обгрунтовані війною й в більшості випадках данні по ним засекречені. Однак ЦПР встановив, що деякі роботи проводили вже згадані ТОВ "Автомагістраль-Південь" та ТОВ "Ростдорстрой". Автомагістраль-Південь уклала з департаментом щонайменше 8 угод на 9,6 мільйона гривень, а Ростдорстрой – 5 на 8,5 мільйона гривень. Крім цього підряди на улаштування системи невибухових загороджень на 83,6 мільйона гривень отримало ТзДВ "Миколаївбудмеханізація" (ТДВ "МБМ")

ТДВ "МБМ" на ринку з 1993 року, власником фірми зазначені Ганна, Віталій та Олександр Зубки. За цей час вони уклали договорів на 242,8 мільйона гривень.

28 договорів на 400,5 мільйона гривень на будівництво й облаштування укриттів та контроль за роботою над ними без проведення конкурсу підписало управління капітального будівництва Херсонської міської ради. З них 4 підряди на 225,7 мільйона гривень отримало ТОВ "Будпостач-СТСВ".


Фото: ЦПР

Будпостач-СТС на ринку вже понад 9 років. Тоді компанія була зареєстрована у Львові й мала назву "Вектор-СВС". Восени 2023 року, згідно з даними Опендатабот, її місцезнаходження перереєстрували в Івано-Франківську, а нині вона має херсонську реєстрацію. Бенефіціарами ТОВки є мешканець Івано-Франківська Олександр Новохатський, львівянин Віктор Спурза та Олександр Загоскін з Кировоградщини. Восени 2024 року журналісти Bihus.Info встановили, що Олександр Новохацький виступав посередником у передачі хабаря за отримання підряду від КП "Херсонтеплоенерго". За свої послуги він ніби вимагав 22,5% від суми договору та погрожував підприємцю перешкодами в бізнесі у разі відмови.

Тож вимальовується не втішна тенденція – підряди без конкурсів частіше отримують фірми з сумнівним минулим та з кримінальними провадженнями у бекграунді.

Олеся Ланцман