Не скандал Міноборони, але: по якій ціні закупали яйця бюджетні установи Півдня

18 липня 2024 р. 11:24

Не скандал Міноборони, але: по якій ціні закупали яйця бюджетні установи Півдня

Ілюстрація: ЦПР

З початку літа ціни на деякі харчові продукти значно знизились. Наприклад, яйця. Якщо весною в середньому згідно з даними держстату в південних регіонах країни вони коштували від 28,89 до 44,66 грн за десяток, то в червні їх вартість варіювалась від 28,16 до 36,69 грн. Однак деякі заклади освіти та лікарні, адже вони частіше закуповують харчові продукти, змогли придбати їх навіть дорожче 60 гривень.

Центр публічних розслідувань перевірив закупівлі яєць дорожче однієї тисячі гривень з 1 червня по 15 липня 2024 року в Миколаївській, Херсонській та Одеській областях й виявив, що найдешевші яйця закуповували, як це не дивно, в Херсонській області.

Читайте також: Подарунки, букети, годинники: на що витрачали мільйони бюджетні установи Одещини

Середня вартість згідно з даними держстату з березня по червень значно знижувалась. Так у березні яйця в середньому коштували, наприклад у Херсонські області 52,91 гривні за десяток, в Одеській – 38,04 грн, а в Миколаївській – 36,23 грн. (Надаємо ціни яєць без податку на додану вартість. По-перше, так подає держстат, по-друге, більшість замовників купують яйця без ПДВ).

Тож в червні ціна на цей продукт значно знизилась. Наприклад, на Херсонщині їх можна було купити в середньому за 36,69 грн за десяток, на Одещині – вже за 30,70 гривні, а на Миколаївщині – за 28,16 грн.

Тобто, якщо робити рейтинг найдешевших яєць за даними держстату, то він виглядав би отак:

  1. Миколаївщина
  2. Одещина
  3. Херсонщина.

При цьому, за даними Prozorro, точніше за тими цінами по яким яйця купують бюджетники, картинка дещо інша:

  1. Херсонщина
  2. Одещина
  3. Миколаївщина.

Так на Херсонщині медзаклади та військова частина в середньому купували яйця по 30,8 гривні за десяток. Наприклад, комунальне некомерційне підприємство "Фтизіопульмонологічний медичний центр" Херсонської обласної ради, який очолює Олександр Рибальченко, у червні підписав угоду на закупівлю яєць по 32,5 гривні за десяток.

 

На Одещині освітяни та медики замовляли яйця за середньою ціною у 38,2 гривні за десяток. При цьому відділ освіти, культури, молоді, спорту і туризму Курісовської сільської ради Лиманського району на Одещині, яким керує Олександр Чорновол, спромігся на більше. Вони погодились купувати яйця по 68 грн за десяток.

Водночас у Миколаївській області їх в середньому купували за 39,3 гривні за десяток. Однак, відділ освіти, молоді та спорту Казанківської селищної ради Миколаївської області під керівництвом Олександра Луки, укладає угоду на придбання яєць по 63 гривні.

Де керівники одеських та миколаївських установ знаходили такі ціни на яйця – питання без відповіді. Адже, що в Миколаївській, що в Одеській областях яйця з початку літа стрімко дешевшали. Можна було б ще прикритись важкою чи небезпечною логістикою, й казати, що у закупну ціну яйця "вшита" доставка й ризики. Але навряд доставити щось у Херсон та область легше, ніж доставити на Миколаївщину, не кажучи вже про Одещину.

До того деякі бюджетні заклади та установи все ж таки закуповували яйця по ринковим цінам й, навіть, нижче. Наприклад, Миколаївський обласний центр соціально-психологічної реабілітації, керівником якого є Юрій Соловйов, ще на початку червня уклав угоду на придбання яєць по 23,3 гривні за десяток. А управління освіти, культури, молоді та спорту Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району, під керівництвом Ірини Смогли, вже у двадцятих числах червня підписав договір на закупівлю яєць по 20 гривень за десяток.

Тож ціна така на яйця була, та і є, треба лише бути зацікавленим промоніторити ринок, а не купувати перше-ліпше.

Читайте також: Фортифікації та ремонт доріг: найдорожчі тендери весни-2024 на Одещині

Олеся Ланцман

Олеся Ланцман