Що не так з цементним заводом на Одещині: в анамнезі зв'язки з податковою та бізнесменом під санкціями РНБО
10 листопада 2024 р. 18:32
Ілюстрація: ЦПР
Понад десять років мешканці села Вигода на Одещині намагаються змусити керівництво цементного заводу, який працює в межах села, зменшити кількість шкідливих викидів у повітря. Адже мілкий пил та викиди несуть екологічну загрозу як довкіллю, так і здоров’ю людей. Однак, не дивлячись на те, що в 2023 році Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу встановила наявність перевищення допустимих норм викидів за певними речовинами, Департамент екології та природніх ресурсів Одеської ОВА дозволив підприємству не те що працювати, а й розширити виробничі потужності.
Центр публічних розслідувань з’ясував, що компанія, яка довгий час забруднювала довкілля, має зв’язки з держаудитслужбою, податковою та співпрацює з фірмою-прокладкою підсанкційного колишнього "короля доріг".
Завод. Початок
Завод у селі Вигода Одеського району побудували в 2013 році. Дозвіл на відведення земельної ділянки в довгострокову оренду ТОВ "Торгівельний дім" Зеніт ЛТД" для будівництва комплексу з виробництва шлакопортландцементу по вулиці Залізнична, 35 в кінці 2012 року погодили тодішні депутати Вигодянської сільради під головуванням Василя Ріпака. Пізніше вони ж цю ділянку площею 1,33 га продали "Торгівельному дому". Нині заводом керує дочірнє підприємство ТОВ "Торгівельний дім "Зеніт ЛТД" ТОВ "Торгівельний дім "Зеніт плюс".
Вже 11 років мешканці села систематично потерпають від промислових викидів цементного заводу. Численні їх звернення до центральних органів виконавчої влади, їх регіональних представництв, ситуацію з екологічною проблемою не змінили.
"Ми всюди зверталися, і в Київ, і в Одесу. В екоінспекцію ми кожен місяць зверталися", – розповіла ЦПР місцева мешканка Олена Цуркан.
Вона зазначила, що селяни зверталися по допомогу й до попереднього голови Одеської ОВА Максима Марченка, й до чинного – Олега Кіпера, але ті не спромоглися допомогти. Спроби звернутися до столиці також виявилися невдалими, бо звідти звернення вигодян "спускають" місцевій владі Одещини й усе повторюється знов. Місцеві також звертались до Уповноваженого з прав людини. Звідти їм відповіли, що йдеться перевірка інформації.
За словами Цуркан, мешканці вулиці Комарова, яка найближча до заводу, останнім часом все частіше хворіють та мають всілякі алергії. Місцеві пов’язують це саме з викидами заводу.
"Мій чоловік алергію має, та он, усі по нашій вулиці задихаються", – каже жінка.
Підтверджує слова селян й голова Вигодянської громади Алла Рибачок.
"Викиди дійсно є, тут нікуди не дінешся: дерева, рослини на кладовищі, бо там рядом кладовище, вкриті пилом", – каже очільниця Вигоди.
На її думку, останнім часом викидів з заводу стало менше, ніж було до повномасштабної війни.
Рослини біля заводу. Фото: ЦПР
Керівництво заводу свого часу заперечувало шкідливість своєї діяльності й запевняло громадськість, що їх діяльність відповідає всім нормам. Йшлося про те, що концентрація речовин, що забруднюють, внаслідок діяльності підприємства, не перевищує гігієнічні нормативи повітря населених місць. А ступінь впливу об’єкта на атмосферне повітря незначний.
В 2018 році після звернення депутатів сільради до Державної екологічної інспекції, керівництво заводу завадило цій перевірці. Іншим же – представникам Біляївської райдержадміністрації, райради – на заводі показали дозвіл на викид забруднюючих речовин. Однак, щодо викидів – підприємство тоді не працювало й довести чи спростувати забруднення довкілля робоча група не змогла.
Восени 2023 року під час перевірки Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу провела таки позапланову перевірку підприємства. В результаті вона встановила, що в заводу немає висновку з оцінки впливу на довкілля. Крім цього, проби показали перевищення граничнодопустимих концентрацій шкідливих викидів.
Попри це в 2024 році Департамент екології та природних ресурсів Одеської ОВА дозволив компанії розширити виробничі потужності цементного заводу.
Завод. Дозволи
Державна екологічна інспекція на запит ЦПР відповіла, що в 2023 році екологи склали припис, згідно з яким ТОВ "ТД "Зеніт Плюс" мали усунути концентрацію шкідливих викидів. Однак на адресу інспекції листи щодо виконання вимог припису не надходили. Тому з 21 серпня по 3 вересня 2024 року інспекція знову провела позаплановий захід державного нагляду. При цьому вони пояснили, що замірювати викиди можуть лише тоді, коли йде виробничий процес.
"Суб’єкт господарювання повідомив інспекцію, що він не проводить виробничу діяльність з 19 серпня 2024 року", – йдеться в відповіді держекоінспекції.
За словами мешканців Вигоди, завод останнім часом працює не вдень, а вночі.
"Бачите, зараз і диму такого не має. А коли вони вночі запускають виробництво – пил такий, що нічого кругом не видно. Вони зараз вночі більше працюють", – розповіла ЦПР Олена Цуркан.
25 серпня цього року на офіційному вебсайті сільради було оголошено "Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля ТОВ "Торгівельний Дім "Зеніт ЛТД". Згідно з цим оголошенням підприємство провело оцінку впливу на довкілля (ОВД) й скликає громадські слухання.
Ось так завод виглядає вдень. Фото: ЦПР
Цементний завод працює вночі. Фото: Олена Цуркан
Оцінку впливу "ТД "Зеніт Плюс" розпочало ніби в грудні 2023 року. В квітні 2024 вони внесли його в реєстр ОВД. А в серпні оголосили слухання.
Скрин з повідомлення на офіційному сайті Вигодянської громади
"Ми нічого не знали, нам ніхто не казав, що будуть розглядати питання заводу. Якби ми знали, то точно прийшли б і висказали", – каже Цуркан.
Мешканці села Вигода проти цементного заводу. Фото: ЦПР
Виявляється, що мешканців вулиці Комарова, які найбільше в селі страждають від забруднення, напряму ніхто не попередив про слухання. Натомість голова громади Алла Рибачок каже, що всі положення законодавства про громадські слухання сільрада виконала. За її словами, оголошення були розміщені на громадському транспорті, на дошках оголошень у сільраді та будинку культури й на залізничному вокзалі: "А люди не прийшли на слухання, можливо не захотіли збиратись, особливо зараз у воєнний стан".
Алла Рибачок підтвердила твердження про розміщення оголошень. Фото: ЦПР
Також Рибачок показала журналістам ЦПР паспорти на установки очистки газу, які сільраді надав завод і які вони ніби встановили в 2024 році.
Фото: ЦПР
Тож на громадські слухання, які до речі ще й проходили в форматі відеоконференції, мешканці села по факту не прийшли. До департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОВА, як вони повідомляють, зауваження від мешканців не надходили.
Тому, не дивлячись на те, що минулого року 34 людини підписали звернення до департаменту екології, в якому виклали свій протест щодо діяльності цементного заводу, департамент дозволив розширення виробничих потужностей підприємства.
В відомстві на запит ЦПР відповіли, що вони керувались звітом з оцінки впливу на довкілля та звітом про громадське обговорення.
Завод. Вплив на здоров’я мешканців
Як розповіла ЦПР алергологиня медичного дому Odrex Віолетта Олійник, обов'язковою умовою для виникнення будь-якої алергічної реакції є наявність чужого для людини білка. Тому існують варіанти алергії на кліщів домашнього пилу, на пилок цвітіння або на інші речовини, які мають природну білкову структуру.
“Якщо говорити про цементний пил, то істинної алергічної реакції в класичному розумінні виникнути не може, тому що це хімічна сполука, яка не має білкової структури", – пояснює фахівчиня.
Однак, Олійник додає, що вдихання цементного пилу є дуже сильним і агресивним провокуючим фактором у пацієнтів, які вже мають бронхіальну астму або схильні до її розвитку, або у пацієнтів, які мають, наприклад, хронічне обструктивне захворювання легень або інші респіраторні хронічні захворювання.
"Чим менша дисперсність такого пилу, тим більше симптомів вона може викликати. Це може бути так само закладеність носа, чхання, хронічний кашель. Тобто симптоми будуть мати такі ж самі прояви, як і алергія. Але буде трохи інший механізм розвитку цього стану", – каже алергологиня.
Завод. Діяльність
Згідно з інформацією департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОВА, цементний завод ТОВ "ТД "Зеніт Плюс" розташований в 100 метрах від будинків села Вигода.
Цементний завод з "парадного вхіду". Фото: ЦПР
Його, так би мовити, парадний вхід огороджений великим парканом. Й складається враження, що доступу на територію підприємства немає. Однак, обійшовши завод з тилу, журналісти ЦПР виявили, що там його ніщо не огороджує – доступ до території вільний. Тобто підприємство не лише може нести загрозу довкіллю та здоров'ю людей, а й виробничу небезпеку. Також складається враження, що вкладати в благоустрій заводу керівництво не поспішає.
Ось так виглядає завод з іншої сторони. Фото: ЦПР
Наразі на підприємстві налагоджене виробництво мінерального порошку для асфальтобетонних сумішей МП-1. Сировиною для виготовлення даного виду порошку є вапняк. За інформацією департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОВА, підприємство планує будівництво нової лінії для виготовлення мінерального порошку, адгезійних добавок, емульгаторів та присадок для асфальтобетонних сумішей з прогнозованим обсягом виробництва 120 тисяч тонн на рік.
В ТОВ "Зеніт ЛТД" визнають, що виробництво може призводити до викидів пилу, летючих органічних сполук та інших забруднюючих речовин в атмосферу.
За інформацією аналітичної системи Youcontrol, у підприємства є висока ймовірність несприятливих фінансових наслідків та незадовільний рівень фінансової стійкості. Чи будуть заводу по кишені якісні багатоступеневі системи очистки, якщо бізнес не забезпечив належну очистку в більш сприятливий час, коли не було повномасштабної війни, – питання.
Завод. Керівництво
ТОВ "ТД "Зеніт ЛТД" зареєстровано в 2011 році в місті Одеса. В 2013 році фірму перереєстрували в селі Вигода по вулиці Залізнична, 35. Фірма в основному займається виробництвом цементу. Власниками компанії є мешканець села Лиманка Ігор Хандусенко (має 90 % частки ТОВ) та мешканець міста Балта Сергій Обертун (має 10% частки ТОВ). У 2016 році Ігор Хандусенко за тією ж самою адресою в селі Вигода зареєстрував ТОВ "ТД "Зеніт Плюс". Це підприємство вже повністю належить йому, а Сергій Обертун лише виконує обов’язки директора.
За даними реєстру декларацій Ігор Хандусенко, ймовірно, є батьком заступника голови Південного офісу Державної аудиторської служби Дмитра Хандусенка. Адже спочатку чоловік з таким самим ПІБ, що й у власника заводу, дозволив чиновнику безоплатно користуватись його Range Rover, а в травні цього місяця взагалі подарував йому це авто.
Також, згідно з деклараціями, Дмитро Хандусенко до того, як перейти до держаудитслужби, працював в органах податкової служби в Одесі.
Фірма співпрацює з ТОВ "Дорожна будівельна компанія "Дорсервіс" - вантажівки цієї фірми ЦПР зафіксував на території заводу. "Дорсервіс" належить Марини Амірханян – ймовірної родички Араїка Амірханяна – бізнесмена, проти якого у квітні 2021 року було введено персональні санкції РНБО.
Фото: ЦПР
Центр публічних розслідувань звернувся до керівниці заводу Олександри Бугорської, щоб попасти на завод, але на телефон вона не відповідає. Також ЦПР надіслав запит до компанії ТОВ "Торгівельний дім "Зеніт плюс", але на запит вони не відповіли.
Редакція готова представити позицію керівництва компанії, якщо її нададуть.
Олеся Ланцман Ната Чернецька24 жовтня 2024 р. 18:02
20 жовтня 2024 р. 18:34