Бізнес рф на Прикарпатті: чи може український ліс бути спонсором російських куль
15 серпня 2022 р. 18:42
Війна війною, а бізнес - за розкладом. Станом на липень 2022 року - більш, ніж через 5 місяців після початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України - на Івано-Франківщині продовжують функціонувати 111 фірм, пов’язаних з країною-окупантом. Більше половини з них - в самому Івано-Франківську.
Тут можна знайти всі види діяльності - від сільського господарства до наукової та громадської діяльності. Центр публічних розслідувань продовжує виявляти зв'язки українських підприємств з країною-агресором.
Кількість фірм, пов'язаних з рф на Івано-Франківщині, дані YouControl
Найчастіше обирають переробну промисловість, а саме - оброблення деревини та виготовлення аналогічних виробів, крім меблів. Якщо ще точніше - 8 із 11 КВЕДів стосуються безпосередньо лісопильного та стругального виробництва.
За даними YouControl, станом на середину липня, всього на Івано-Франківщині зареєстровано 716 суб’єктів господарської діяльності із таким КВЕДом. Понад 1,5% із них пов’язані з країною-агресором.
Це - наче й небагато, але все одно дуже погано, каже громадський інспектор з охорони довкілля Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області Роман Савінський, адже кошти, які ці фірми заробляють на нашій деревині, вони витрачають на патрони, якими потім вбивають українців.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Паркан"
Обидва бенефіціари підприємства - Фаріс Шарафутдінов і Степан Проців - росіяни.
Зараз керівником компанії є колишній голова Глибоківської сільради Віталій Срібняк. До 2019 року керівником був Ярослав Проців - депутат, тієї ж Глибоківської сільради. А від створення ТОВ до 2007 року керував фірмою Валерій Фальов, який ще був підписантом “Лісокомбінат Коломия” (нині неактивна).
Важливо зазначити, що засновник ТОВ, Степан Проців - рідний дядько екскерівника - Ярослава Проціва. Ми поспілкувалися з племінником і той запевнив, що з дядьком зв’язків не підтримує, оскільки родич живе в рф і переконати його в тому, що насправді відбувається в Україні, йому не вдалося. Однак змінювати засновників вони не планують. За словами Ярослава Проціва, бізнес збитковий, тож коштів звідси росіяни-засновники не отримують. А їх присутність в документах назвав формальністю.
Співзасновники пов’язаного з рф ТОВ “Паркан” мають дуже розгалужені бізнес-зв'язки по всій Україні. Один з них - Вячеслав Рисін має стосунок до ще двох фірм: у Києві та Дніпрі (неактивна, входила в групу родини Рисіних). Інший засновник ТОВ “Паркан” - Михайло Шимілевич, котрий, як і Рисін - керівник київського “Еспресо сервісу”, а ще також дотичний до фірм в Одесі та Дніпрі.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ДРІАДА ІФ”
На 50% належить росіянину Леоніду Сайчуку. Другу частину статутного капіталу вніс Ярослав Дурисвіт, що дотичний щонайменше ще до трьох фірм на Прикарпатті й однієї на Тернопільщині.
В напівросійській фірмі “засвітились” і кілька місцевих політиків. Орест Волох - депутат сільради на Рогатинщині та Андрій Гарматюк - староста Тустанського старостинського округу Дубовецької сільради.
За інформацією аналітичного порталу YouСontrol, отримувачем доходу від господарської діяльності фірми також є екскерівник "Дріада ІФ" Василь Іванців, на початку 2000-х працював у ДП “Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат”.
Бенефіціар ТОВ "Дріада ІФ" - Ярослав Дурисвіт - засновник тернопільської фірми та франківської ТОВ “Захід шпон”, які більш ніж напівтурецькі. Вони важливі щонайменше через 2 аспекти. По-перше, через турецьких колег з’являється місточок з Кримом. Серед найцікавіших персонажів в цьому кейсі - Ольга Славна, котра керує в Криму агентством нерухомості, колективним підприємством “Партія” та є учасницею інформаційного агентства “Регіон - Крим”, тобто має там корпоративні права. Частина керівників та бенефіціарів “Регіон - Крим” мають інші фірми, пов’язані з нерухомістю. Наприклад, бенефіціар Дмитро Майоров - колишній голова Ради Сімферопольського відділення асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України.
По-друге, наш теперішній фігурант "Дріада ІФ" пов'язаний з російською фірмою, про яку ми говорили раніше - ТОВ "Паркан" - через фірму “Захід гідромеханізація”. Зареєстрована вона у Львові, основний КВЕД - 43.11 знесення, серед додаткових - виробництво інших виробів із деревини, підготовчі роботи на будівельному майданчику та будівництво. Один із її засновників - вже відомий нам росіянин із ТОВ “Паркан” Проців Степан Степанович.
“Дріада ІФ” - єдина фірма в списку, котрій вдалося отримати державні тендери. Десять разів. Половина з них стосується розпилювання деревини в Галицькому національному природному парку на майже 30 тисяч гривень. Ще три - від ДП Івано-Франківське лісове господарство, загальною сумою 745 тис. гривень. І два від КНП “Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради”: замовили офісних меблів на майже 10 тисяч, а потім подумали й дозамовили ще столи, серванти, письмові столи та книжкові шафи на майже 49 тисяч.
Фірма експортувала продукцію закордон з 2009 до 2021 року. До того ж, проводила офшорні операції з кількома країнами: Туреччиною (2011, 2020), Ізраїлем (2013), Молдовою (2015) і росією (2012 - 2015).
І це ще не все. Співвласник “Дріади ІФ” має бізнес в росії. Леонід Сайчук володіє 47,14 % ТОВ “НПО ГЕЛАР”, що спеціалізується на наукових дослідженнях і виготовленні виробів із пластмаси. Ще 41,06% належать ТОВ “ЕКОПРОМ”, основний вид діяльності якої - виготовлення шпона, фанери, дерев’яних плит і панелей. Засноване у 2009-му - того ж року, що “Дріада ІФ”.
Панфілова Євгенія Леонідівна, на яку вийшли через засновника бізнесу - директорка російської ТОВ “ЕКОГРУП”. Основний вид діяльності - оптова торгівля дерев’яною сировиною та необробленими лісоматеріалами. Адреса реєстрації збігається з тією, яка закріплена за Леонідом Сайчуком.
Питань назбиралось чимало, тож ми спробували зв’язатися з представниками фірми. Проте, вказані номери неактуальні.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Еко Дріада”
Засновник - Володимир Сайчук. Директорка компанії - Світлана Сайчук, має українське громадянство.
Однак знайти в українських реєстрах по-батькові засновника непросто. Проте, спільне прізвище Володимира Сайчука з росіянином Сайчуком Леонідом і майже однакові з “Дріадою ІФ” назви фірм підказують, що можуть бути присутніми родинні зв’язки. І якщо це так, то в росії Володимир Сайчук - засновник ТОВ “Полімери” (основний вид діяльності - оптова торгівля дерев’яною сировиною та необробленими лісоматеріалами).
Підтвердити чи спростувати не вдалося: вказаний номер телефону не обслуговується.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Аркобуд ІФ”
На 40% належить росіянину Сахату Якшімамедову.
Керівник фірми Володимир Венгренюк, пов’язаний ще з 6 фірмами: одна на Тернопільщині та 5 - на Прикарпатті, дві з яких мають стосунок до стругального та лісопильного виробництва чи лісозаготівлі. Серед них ГО “Союз сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Івано-Франківської області”. Решта - аграрні.
Фірма працювала на експорт у 2011 і 2012. Лісоматеріали, на суму 500 тис. - 600 тис. гривень, продали в Ісландію.
Розпитати про зв'язок компанії з громадянином росії нам не вдалося - абонент поза зоною досяжності.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ІРС - 2019”
Власник 75% - Умар Солтагіраєв із Чечні.
В росії він - співзасновник (25%) ТОВ “Стройінвест”. Основний вид діяльності - будівництво. Засноване в Чечні. Директор і співзасновник (25%) - Ломі Солтаргієв. Інші два співзасновники - Салах Солтаргієв та Тата Ідрісов.
Поспілкуватися з представниками фірми теж не вийшло - номер телефону недійсний.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Лемберг біоенерго”
Один з кінцевих бенефіціарів компанії - росіянин Максим Кусакін. Як ФОП ліквідований ще у 2014 році, однак в українських реєстрах зазначений як актуальний бенефіціар. Окрім того, напрямки його діяльності як підприємця не мають нічого спільного з лісопильним і стругальним виробництвом: серед видів діяльності вказані торгівля автотранспортними засобами та оптова торгівля сільськогосподарською сировиною та живими тваринами.
Наразі Кусакін - генеральний директор ТОВ “ІСБ-Інжинірінг”. Основна діяльність - архітектура, надання технічних консультацій у цих сферах тощо. Але серед додаткових - будівництво, будівельно-монтажні роботи і, зрештою, оптова торгівля лісоматеріалами та будматеріалами.
Колишній керівник Іван Шевчук - є керівником\бенефіціаром ще 4 фірм: ТОВ “Біоенерго Експорт”, ТОВ “Енерджі комплект”, ТОВ “Біопалива України” та ТОВ “Біоальянсенерго”. ТОВ “Біоенерго Експорт” - суто його, займається лісопильним і стругальним виробництвом, а також неспеціалізованою оптовою торгівлею. Чинний керівник - Андрій Бойчук - в 2019 був депутатом Долинської міської ради від “Свободи”, а 2019 - 2020 - ще й провідний спеціаліст земельного відділу, там же.
Повернемося до ТОВ “Лемберг біоенерго”. Фірма працювала на експорт в 2013 і 2014, причому в 2013 році саме експорт становив левову частку доходу. Однак країна експорту - невідома.
Дохід від експорту ТОВ “Лемберг біоенерго”, дані YouControl
За вказаним компанією номером телефону, ми додзвонилися до абонента, який не назвав ні свого прізвища, ні посади. Однак виявилося, що власник номера давно тут не працює, та й взагалі “Лемберг біоенерго”, за його словами, більше не веде діяльності - “повністю все обладнання вилучили рейдерським способом”.
Як боротися з лісопереробним бізнесом окупанта на Прикарпатті
Попри те, що деякі представники місцевої влади співпрацюють із російським бізнесом, не завжди фірма проводить діяльність там, де зареєстрована, каже еколог Роман Савінський - насправді, більше значення мають договори з лісгоспами:
“Особливо поки йде війна з росією, російського бізнесу в Україні не має бути взагалі - нішу цих фірм займе місцевий бізнес. Спецслужби мають це перевіряти, однак вони здебільшого працюють по скаргах: умовно один аналітик не може володіти інформацією про цілу область. Вони можуть зупинити лісовоз і перевірити чіпи, але те, що робиться безпосередньо на місцях знають лише місцеві. Коли ж з’являється запит суспільства - обов'язково мають перевірити та вжити заходів”.
Авторка: Юлія Марціновська
Головне фото: NewsWeek
23 серпня 2024 р. 18:10
16 лютого 2024 р. 10:27
03 серпня 2023 р. 15:50