Гроші в трубу: ЦПР зняв фільм про економічний та екологічний провал Глибоководного випуску

01 вересня 2024 р. 18:16

Гроші в трубу: ЦПР зняв фільм про економічний та екологічний провал Глибоководного випуску

Ілюстрація: ЦПР

У неділю, 1 серпня, вийшов фільм Центру публічних розслідувань "Сморід, корупція, суди: сумна історія Глибоководного випуску". Журналісти дослідили історію проєкту та його нинішній стан. 

ЦПР встановив, що проєкт відводу стічних вод "Глибоководний випуск", розпочатий у 2010 році вартістю в 585 млн гривень, мав змінити екологічну ситуацію в регіоні. Тобто неочищені стоки не мали більше скидувати в Чорне море, мала зникнути загроза прориву дамби Хаджибейського лиману. Але.

Еколог Владислав Балінський розповів журналістам, що тоді, коли розпочинався проєкт "Глибоководний випуск", треба було, в першу чергу, вкладатися в переоснащення СБО "Північна". Крім цього Балінський наголосив, що, так званий глибоководний випуск не є глибоководним: "Це було імітування екологічних заходів для того, щоб, по-перше, засвоїти кошти на побудову цього "Глибоководного випуску", а, по-друге, вони відразу закладали те, що територія (станції – ред.) буде скорочуватись. І ці стоки, які будуть зливатись у море, начебто нікого не буде турбувати їхня якість".

При цьому скиди води в Хаджибейський лиман руйнують дамбу, в разі прориву якої під затопленням може опинитись територія площею у 2,3 тисячі гектара. Тож, на підтримку гідроспоруди регулярно витрачають мільйони з бюджету. 

Таким чином, зазначає ЦПР вартість "Глибоководного випуску" для платників податків - це навіть не витрачені на проєкт декілька сотень мільйонів. Вона значно вища. До неї треба додавати мільйони, направлені на латання дамби. Й ще велике питання: чи зможе прокладена труба вирішити всі ці екологічні задачі, про які колись голосно говорили автори та виконавці цього довготривалого проєкту.    

Олеся Ланцман