"Хто заробляє бюджетні мільярди на відновленні": вийшов фільм-розслідування ЦПР

29 грудня 2024 р. 18:36

"Хто заробляє бюджетні мільярди на відновленні": вийшов фільм-розслідування ЦПР

Фото: ЦПР

На зміну великому будівництву, коли по країні виділяли сотні мільйонів на різні інфраструктурні об’єкти, після початку повномасштабного вторгнення й регулярних обстрілів рф в Україні запустили проєкт відновлення. За майже три роки повномасштабної війни служби відновлення в Миколаївській та Одеській областях провели десятки закупівель з відновлення доріг і мостів, зруйнованих війною. Крім цього відновлювати взялись і інші об’єкти. Тим більше гроші на це виділяють не тільки з бюджету країни та місцевих бюджетів, а ще й західні партнери. Наприклад, у Миколаєві різні проєкти готово профінансувати Королівство Данія. А на реконструкцію впавшої труби котельної в Одесі більшу частину коштів надав фонд ЮНІСЕФ. Також допомогу обіцяє Італія

Центр публічних розслідувань зняв фільм про те, як відновлюють в Одеській і Миколаївській області.

ЦПР встановив, що у перший рік повномасштабної війни в Одеській області на відновлення кошти майже не виділялись – з лютого по грудень 2022 року було оголошено 224 лоти на загальну суму приблизно 123 млн грн. 15% від кількості закупівель склали меблі. Найдорожчим лотом 2022 року була таємна закупівля за 80 млн грн. Кошти за цю закупівлю отримала компанія з групи вінницького бізнесмена Максима Шкиля "Автострада".

У 2023 році Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області оголосила 164 закупівлі з очікуваною вартістю 8,19 млрд грн. Двома найдорожчими закупівлями 2023 року стали два секретних будівництва на загальну суму п’ять мільярдів гривень. Обидві договори уклали без використання відкритих торгів. Підрядниками на ці роботи стала компанія депутата Одеської міської ради від партії мера міста "Довіряй ділам" Юрія Шумахера "Ростдорстрой" і ТОВ "Автомагістраль-Південь", яке також часто отримує бюджетні підряди. Припускаємо, що роботи можуть бути пов’язані із будівництвом оборонних споруд в Одеській області або прокладанням нової лінії електропередач, про що розказав голова Одеської ОВА Олег Кіпер.

На 11-му місяці 2024 року в Одеській області вже оголошено 148 закупівель з очікуваною вартістю 7,95 млрд грн. До кінця року цей показник, скоріш за все, наблизиться до минулорічного. Витрачали гроші у службі відновлення в цьому році також на будівництво, а ще 11,49% закупівель – це нафтопродукти, паливо, електроенергія. Станом на зараз найбільшою закупівлею 2024 року стали залишки робіт на суму майже 1,5 млрд грн. Підряд віддали ТОВ "Ростдорстрой" без використання відкритих торгів. Сам об’єкт не розголошується. Дві закупівлі по мільярду кожна в цьому році на залишки робіт також отримала компанія "Автомагістраль-Південь".

Таким чином, аналізуючи, які підрядники виконують роботи з відновлення в Одеській і Миколаївській області, ЦПР підозрює, що деякі роботи можуть виконати неякісно і з завищенням цін. Причому інфраструктурні проєкти - як ремонт лікарні чи будівництво нового водогону – і справді потрібні. До того ж низку з них фінансують за допомогою донорів. Однак нерідко бюджетні мільярди отримують сумнівні підрядники зі шлейфом кримінальних справ і зв’язками з владою.

Олеся Ланцман