"Зерно як зброя": ЦПР зняв фільм-розслідування про причетних до знищення української агропродукції
28 листопада 2023 р. 14:12
Фото: ЦПР
У понеділок, 27 листопада вийшов фільм Центру публічних розслідувань "Зерно як зброя: хто з російських військових причетний до знищення української агропродукції".
90 років тому окупанти зі Сходу принесли на нашу землю не тільки війну та репресії, а ще і штучний голод. За небажання селян вступати до колгоспів радянські кати карали українців голодомором, який забрав мільйони життів. Через десятки років історія повторюється: нащадки загарбників знов прийшли на нашу землю і знов відбирають наше зерно.
Коли росія заявила про вихід із зернової угоди, яка на той час діяла вже рік, Одеська область опинилась під масованими ударами ракет і дронів-камікадзе. Адже саме через Одещину в умовах повномасштабної війни українське зерно вивозили по світу. До того зернова угода дозволяла експортувати українську агропродукцію морським шляхом в умовах повномасштабної війни.
"Центр публічних розслідувань" розбирався, хто може бути причетним до обстрілів Одеської області і знищення українського зерна.
Офіційно представники рф заявляють, що знищують не зерно, а українську воєнну техніку. Саме таку заяву під час засідання в ООН зробив представник рф Василь Небензя: "Знов підкреслюю, що росія не наносить удари по цивільних об’єктах і не цілиться по мирних жителях. Наша високоточна зброя застосовується виключно для знищення воєнного потенціалу режиму Зеленського й об’єктах, які відносяться до нього. Якщо для складування боєприпасів і західної техніки Україна використовує зерносховища та портову інфраструктуру, значить знищуватися будуть і вони".
Читайте та дивіться також: Тернові Поди: хто з російських окупантів перетворив село на привид
Як повідомили ЦПР в Одеській обласній прокуратурі, з моменту виходу рф з зернової угоди правоохоронці розслідують 16 кримінальних проваджень через обстріли країни-агресора зерносховищ на території регіону. Колишня директорка департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА Алла Стоянова каже, що тільки в Одеській області руйнувань зазнало 21 агропідприємство.
Журналісти дослідили, хто може бути причетним до запуску "Шахедів", з яких баз запускають літако-снаряди, як росія планує налагодити і збільшити їх виробництво і чому це ефективний засіб ураження. Текстове розслідування читайте тут.
Незважаючи на це Україна з моменту виходу рф з зернової угоди зуміла значно покращити своє становище на Чорному морі. Наразі наші військові знищили декілька російських суден, включно із підводним човном. Також українські захисники зруйнували штаб російського Чорноморського флоту в Севастополі. Як наслідок – Україна проклала тимчасовий коридор для експорту різних товарів у Чорному морі. Ним уже скористались десятки суден. І їхня кількість зростає. Тож участь росії в зерновій угоді зараз не видається такою важливою.
Водночас на Україну чекають нові виклики. Скоріш за все, в зимовий період росія переключиться з обстрілів зерна на обстріли енергетичної інфраструктури. Як це вже було минулого року.
Читайте та дивіться також: Теракт у Сергіївці: хто з російських військових причетний до вбивств українців
26 квітня 2024 р. 22:27
29 жовтня 2023 р. 08:19