ЦПР та інші медіа вимагають від Ради відхилити законопроєкт, що загрожує свободі слова
18 грудня 2024 р. 14:30
Фото: Верховна Рада
Центр публічних розслідувань, низка медійних організацій та правозахисників звернулися до Верховної Ради із закликом не підтримувати законопроєкт №10242 у його нинішньому вигляді. Цей документ створює серйозні ризики для свободи слова, роботи журналістів та захисту викривачів корупції в Україні.
Про це повідомив ЦПР.
Попри внесені зміни, оновлений текст законопроєкту не вирішив ключових проблем. Зокрема, закон пропонує посилити кримінальну відповідальність за розповсюдження конфіденційної інформації, включаючи дані з публічних реєстрів. Це може стати інструментом переслідування журналістів, які працюють над резонансними розслідуваннями.
"Його оновлена редакція, пропонована для голосування, не усунула ризиків, на яких ми наголошували у попередній заяві від 2 грудня 2024 року", - йдеться у заяві.
Представники медіа та правозахисні організації зазначають, що запропоновані санкції, які передбачають до п'яти років позбавлення волі, є непропорційними. Вони також вказують на відсутність механізмів захисту для журналістів та викривачів корупції, які розголошують інформацію в інтересах суспільства.
Крім того, подібні положення суперечать міжнародним стандартам свободи слова, зокрема Європейському акту про свободу медіа. Медійники закликають парламентарів відмовитися від ухвалення законопроєкту та розпочати діалог із медійною спільнотою для розробки збалансованих законодавчих норм.
"Закликаємо народних депутатів не голосувати за законопроєкт №10242, а представників Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності до справжнього діалогу з представниками медійної спільноти з метою вдосконалення системи кримінального законодавства у цій сфері. Будь-які нові норми, запроваджені подібними законопроєктами, мають справді захищати державу від ризиків, пов’язаних з торгівлею даними та масовими витоками інформації, а не обмежувати можливості суспільного контролю за владою та сприяти створенню атмосфери страху серед журналістів", - наголошують медійники.
Заяву підписали понад 40 провідних медійних і правозахисних організацій, серед яких "Детектор медіа", Інститут масової інформації, Центр демократії та верховенства права, а також журналісти провідних українських видань. Підписанти наголошують: нові закони мають посилювати захист державних даних, але не обмежувати свободу слова та права журналістів.
Ірина Глухова12 лютого 2024 р. 18:39
05 лютого 2024 р. 19:36