Оновлено! На Південноукраїнській АЕС планують встановити систему діагностики зі штучним інтелектом за 300 мільйонів

22 грудня 2024 р. 16:55

На Південноукраїнській АЕС планують встановити систему діагностики зі штучним інтелектом за 300 мільйонів

ФОТО: Dream

За допомогою Франції на Південноукраїнській АЕС встановлять нову систему діагностування несправності систем станції за допомогою штучного інтелекту. Такі системи також встановлять ще у двох атомних станціях України. 

Про це повідомив Центр публічних розслідувань з посиланням на екосистему Dream.

Планується реалізувати проєкт діагностики та підвищення ефективності функціонування українських атомних електростанцій за технологією Metroscope.  Метою проєкту є підвищення продуктивності виробництва атомних станцій.

Проєкт, що запропоновано компанією Metroscope, дочірньою компанією EDF (Франція), спрямований на підвищення продуктивності та надійності не тільки Південноукраїнської АЕС, а ще й Рівненської та Хмельницької АЕС, оператором яких є АТ "НАЕК "Енергоатом".

Скриншот: Dream

Запропонована система включає модуль для діагностики ефективності, який оцінює фізичний стан установки з використанням термодинамічних моделей, що дозволяє оптимізувати енергоефективність атомних станцій.

Крім того, система має модуль виявлення аномалій, що дозволяє рано виявити механічні несправності та збої в роботі датчиків за допомогою моделей машинного навчання, що забезпечує надійність роботи обладнання. 

Використовуючи історичні та поточні дані, Metroscope може передбачити потенційні проблеми до їх виникнення, скорочуючи незаплановані простої та витрати на технічне обслуговування.

Орієнтовний бюджет проєкту складає 392 мільйони 189 тисяч гривень. Тривалість реалізації проєкту становить 12 місяців. Наразі проєкт знаходиться у статусі реалізації від жовтня 2024 року. 

Скриншот: Dream

Ініціатором реалізації проєкту виступило Міністерство енергетики України, виконавцем — компанія-розробник програмного забезпечення Metroscope.

Нещодавно угоду на будівництво на Південноукраїнській АЕС уклали без конкурентної процедури та з фірмою з сумнівним минулим. Сума угоди склала на понад 2 мільярди гривень.

У 2022 році компанію звинувачували у привласненні бюджетних коштів також на послугах для ПАЕС. Планується провести будівельні роботи та поточний ремонт, зокрема здійснити інженерний захист станції. 

У жовтні експерти проаналізували, яких заходів вживають "Енергоатом" і "Укргідроенерго", щоб запобігти блекаутам, зокрема будівництво захисних споруд для ключових об'єктів енергетичної інфраструктури. Загальна вартість замовлень на захист Південноукраїнської АЕС склала 140 мільйона гривень.

Анна Бальчінос