Нардепи готують подання до Конституційного суду для скасування скандального закону щодо НАБУ і САП
23 липня 2025 р. 11:49

Фото: Голос України
Після підписання Президентом Зеленським скандального закону № 12414 щодо НАБУ і САП, єдиним способом виправити ситуацію є його скасування через Конституційний Суд.
За словами народного депутата від фракції Голос Ярослав Железняк, це реально зробити, оскільки під час схвалення закону була порушена низка статей регламенту.
"Тож починаємо підготовку та збір підписів на конституційне подання до Конституційного Суду", — зазначив нардеп й додав, що для подання необхідно зібрати підписи 45 депутатів.
Згодом Железняк повідомив, що починається підготовка конституційного подання. Він уточнив, що доведеться витрати час, щоб воно було максимально якісним. Железняк наголосив, що суд — це довго, але "варіант дуже надійний".
Крім того, Железняк додав, що він та ще "низка професійних людей" спробують пояснити усім міжнародним партнерам наслідки ухвалення закону № 12414.
"Особливо для МВФ, ЄС та Світового банку, оскільки у кожного незалежність НАБУ і САП — це було чіткою умовою фінансування", — підкреслив нардеп.
22 липня Верховна Рада проголосувала в цілому за законопроєкт № 12414, який раніше розкритикували в Transparency International як спробу позбавити НАБУ і САП незалежності. Цей закон вносить додаткові правки до проєкту змін до Кримінального кодексу України. Правки запропонував депутат Максим Бужанський (Слуга народу).
Зокрема, генпрокурор наділяється повноваженнями:
- забирати справи у НАБУ і доручати розслідування іншим органам;
- бути фактичним керівником САП і передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
- надавати детективам НАБУ обов’язкові письмові вказівки;
- самостійно закривати справи за підозрою топчиновників.
Процесуальна автономія САП обмежується, адже:
- прокурори САП будуть позбавлені можливості визначати підслідність НАБУ у виняткових випадках;
- керівник САП не зможе вирішувати спори про підслідність у справах, які може розслідувати НАБУ;
- керівник САП не матиме повноважень щодо зміни апеляційних та касаційних скарг, внесених прокурорами САП.
Серед депутатів які підтримали цей законопроєкт — усі шість депутатів з Миколаївщини: Максим Дирдін, Олександр Гайду, Ігор Копитін, Ігор Негулевський, Олександр Пасічний та Артем Чорноморов. Четверо представників Херсонщини: Вікторія Вагнєр, Павло Павліш, Сергій Козир і Володимир Іванов. Шестеро обранців з Одещини: Олег Колєв, Олексій Леонов, Олександр Горенюк, Степан Чернявський, Олександр Ткаченко, Антон Кіссе, Іван Шинкаренко, Микола Скорик, Юлія Діденко. Сергій Колебошин не голосували, а Анатолій Урбанський, й, звичайно, Артем Дмитрук, були відсутні. Єдиний хто з обранців Півдня не підтримав цей документ - Олексій Гончаренко.
Олеся Ланцман
22 липня 2025 р. 15:17

02 грудня 2024 р. 17:40