Хто з нардепів Півдня допомагає владі повернутись до ручного правосуддя часів Януковича
23 липня 2025 р. 10:22

КОЛАЖ: 24 канал
Верховна Рада проголосувала за закон, який послаблює незалежність НАБУ і САП. Його підтримали нардепи з Миколаївщини, більшості округів Одещини та частини Херсонщини — попри застереження експертів, ЄС та опозиції.
Про це свідчать дані голосування на сайті Верховної ради України.
22 липня на позачерговому засіданні парламент ухвалив законопроєкт №12414, який передбачає, що антикорупційні органи — НАБУ і САП — фактично підпорядковуються Генеральному прокурору. Це викликало шквал критики з боку експертів, міжнародних партнерів, громадськості та частини депутатів, які вважають, що закон знищує незалежну антикорупційну систему в Україні.
Як повідомили у Руху Чесно, за документ проголосували 263 народні депутати, переважно з фракцій “Слуга народу”, “ПЗЖМ”, “Батьківщина”, “Довіра” та “Відновлення України”.
Серед них — усі шість депутатів з Миколаївщини: Максим Дирдін, Олександр Гайду, Ігор Копитін, Ігор Негулевський, Олександр Пасічний та Артем Чорноморов.
З десяти нардепів від Одещини шість підтримали законопроєкт: Олег Колєв, Олексій Леонов, Олександр Горенюк, Степан Чернявський, Олександр Ткаченко та Антон Кіссе. Частина посадовців була відсутня або утрималась.
Також "за" проголосували четверо представників Херсонщини: Вікторія Вагнєр, Павло Павліш, Сергій Козир і Володимир Іванов.
Ухваленню закону передували масові обшуки в антикорупційних органах, які СБУ провела за день до голосування — тоді затримали детектива НАБУ Руслана Магамедрасулова. Того ж дня без рішення суду провели понад 70 обшуків. У цьому ж контексті парламент і схвалив зміни до КПК, які дозволяють Генпрокурору втручатися в розслідування НАБУ, впливати на детективів і прокурорів САП.
Голова антикорупційного комітету парламенту Анастасія Радіна назвала ці зміни руйнівними для країни. З критикою виступили й депутати від опозиції, зокрема Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк, які закликали зняти закон з розгляду, але спікер Ради Руслан Стефанчук не поставив це питання на голосування.
Одразу після ухвалення директор НАБУ Семен Кривонос закликав Президента накласти вето. Він заявив, що такі зміни ставлять під загрозу незалежність двох ключових антикорупційних органів і суперечать вимогам Євросоюзу, які були умовою надання Україні статусу кандидата в члени ЄС.
Того ж дня в Одесі, Києві та Львові пройшли акції протесту. Учасники наголошували, що новий закон може відкотити Україну до рівня корупції часів Януковича та знищити довіру до антикорупційної системи.
Центр публічних розслідувань нещодавно зібрав добірку найгучніших корупційних історій, що стали відомі на Півдні України за останні шість місяців 2025 року. Серед них — хабарі за відпустки та ухилення від мобілізації, фіктивні закупівлі, елітна нерухомість у Дубаї та мільйони готівки в деклараціях посадовців.
Анна Бальчінос
18 грудня 2024 р. 14:30