Прокурор, який “пом’якшив” справу про зґвалтування дитини, залишився без посади

18 липня 2025 р. 12:36

Прокурор, який “пом’якшив” справу про зґвалтування дитини, залишився без посади

Фото: Інтент

Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів постановила звільнити з посади прокурора Біляївської окружної прокуратури Одеської області.

Про це із посиланням на рішення комісії повідомило видання "Судовий репортер".

Згідно з рішенням комісії, влітку 2020 року 13-літня дівчина та її мама повідомили до Біляївського відділу поліції про зґвалтування двома невідомими чоловіками. 

Як з'ясувалося, дівчина каталася із чоловіками на автомобілі та вживала алкоголь. Згодом біля річки на задньому сидінні автомобіля дівчина добровільно вступила у статеві зносини з одним із чоловіків. А інший чоловік, як вона стверджує, змусив її до статевого акту. Чоловіки в письмових поясненнях підтвердили статеві зносини з неповнолітньою, але заперечували, що це було насильно.

11 серпня 2020 року, прокурор змінив кваліфікацію кримінального правопорушення зі зґвалтування групою осіб на сексуальні зносини з особою, яка не досягла 16 років. Початкова кваліфікація передбачала від 7 до 12 років ув'язнення, а змінена  обмеження або позбавлення волі на строк до 5 років.

14 січня 2022 року керівник Біляївської окружної прокуратури змінив склад групи прокурорів і 10 лютого слідчий закрив кримінальне провадження. 29 березня 2022 року постанову слідчого про закриття справи скасували. Але 8 вересня 2022 року старшим групи прокурорів у цій справі знову став той прокурор і у січні 2023 року він не погодив слідчому підозри із зауваженням, що дії чоловіків треба було кваліфікувати як зґвалтування. Таким чином прокурор суперечив своїй же постанові про перекваліфікацію кримінального правопорушення.

За останні п'ять років будь-які слідчі за участю потенційних підозрюваних не проводилися. У 2025 році постанову про пом'якшення кваліфікації злочину скасували. У зв'язку із неефективністю розслідування справу передали поліції та прокуратурі Одеської області.

Прокурор зі свого боку порушень не вбачав. Він повідомив, що із  колишнім керівником окружної прокуратури мав неприязні стосунки, тому останній і подав на нього декілька дисциплінарних скарг. Підозру не погодив, бо, на його думку, ще необхідно було провести низку слідчих дій із метою з'ясування віку потерпілої, але водночас уточнив, що слідчі дії не проводилися, оскільки потерпіла виїхала за кордон і тривалий час в Україні не проживає та не бажає брати участь слідчих діях.

Комісія зрештою дійшла висновку, що прокурор насправді самоусунувся від виконання повноважень прокурора, імітував службову діяльність і ввів керівництво окружної та обласної прокуратури в оману щодо належного процесуального керівництва у кримінальному провадженні. У результаті двом можливим підозрюваним у злочині щодо неповнолітньої вдалося уникнути кримінальної відповідальності. 

Комісія вирішила, що дисциплінарні проступки прокурора несумісні з подальшим зайняттям будь-якої посади в відомстві.

23 квітня 2025 року його за порушення в роботі покарали забороною службових підвищень строком на один рік. У 2024 році його не притягнули до дисциплінарної відповідальності лише у зв'язку із закінченням строків.

Кирило Бойко