Слідство викрило махінації з бюджетними коштами АЕС на Миколаївщині

21 квітня 2025 р. 16:02

Слідство викрило махінації з бюджетними коштами АЕС на Миколаївщині

ФОТО: Дзеркало тижня

Суд дозволив слідчим вилучити документи у компанії, яку підозрюють у привласненні держкоштів, виділених на проєкт для Південноукраїнської АЕС. Ці документи мають допомогти в розслідуванні корупційної схеми.

Про це повідомив Центр публічних розслідувань. 

Згідно з ухвалою Південноукраїнського міського суду від 16 квітня, правоохоронці розслідують оборудку, в якій, за їх версією, фігурують посадовці публічного акціонерного товариства (ПАТ). Їх підозрюють у привласненні значних сум під виглядом реконструкції технічної системи водопостачання для блоків 1–3 на Ташлицькому водосховищі, що обслуговує Південноукраїнську АЕС.

Проєкт реалізовувався за бюджетні кошти. Однак, як встановили слідчі, підрядник залучив до виконання робіт низку фіктивних фірм. Зокрема, для закупівлі гірської маси було укладено договори з підприємствами, які, ймовірно, створені для прикриття махінацій. За даними слідства, сировину закуповували за 20 гривень за кубометр, а продавали державному підприємству вже по 420 гривень — тобто в двадцять разів дорожче.

Слідчі виявили сайт компанії, яка об’єднує кілька гранітних кар’єрів на Миколаївщині, і визначили її фактичну адресу. Саме там планують вилучити фінансову документацію — зокрема, податкові накладні та бухгалтерські звіти за 2014–2015 роки. Ці документи мають стати ключовими доказами для подальших експертиз.

Суддя, розглянувши клопотання правоохоронців, дозволив провести виїмку документів без присутності представників компанії. Це рішення аргументували ризиком їх знищення або підробки. У матеріалах справи також вказано, що розслідування цього епізоду триває ще з 2016 року.

Південноукраїнська АЕС уже не вперше опиняється в центрі скандалів, пов’язаних із привласненням бюджетних коштів, розтратою та зловживанням службовим становищем. 

У грудні минулого року Південноукраїнська АЕС уклала контракт на понад 2 мільярди гривень без проведення конкурентного відбору. Підряд отримала компанія з сумнівною репутацією — ще у 2022 році її звинувачували в привласненні бюджетних коштів під час виконання робіт для тієї ж атомної станції.

У листопаді Вищий антикорупційний суд призначив слухання у справі про заволодіння 12,3 мільйона гривень, в якій фігурують керівники станції. Ще раніше, у вересні, Антимонопольний комітет викрив змову між учасниками державного тендера на постачання мережевого обладнання для АЕС та оштрафував фірми, які порушили правила конкуренції.

А в червні на підприємстві провели закупівлю матеріалів без чітко визначеної процедури, до того ж із прихованими цінами. За договором, компанія-підрядник мала до грудня модернізувати систему пожежної безпеки кабельних трас. Але слідчі з’ясували, що вартість імпортованих матеріалів була суттєво завищена.

Анна Бальчінос