В Одеській мерії вчергове заявили про старт підготовки до будівництва сміттєспалювального заводу

12 липня 2025 р. 09:35

В Одеській мерії вчергове заявили про старт підготовки до будівництва сміттєспалювального заводу

Фото: Одеська мерія

Україна та Південна Корея офіційно підписали міжурядову угоду про співпрацю в межах EDCF (Фонд економічного розвитку та співробітництва), в рамках якої передбачене фінансування Кореєю 15 проєктів будівництва, серед іншого й на Одещині.

Наприклад, як заявила заступниця одеського міського голови Ганна Позднякова, серед проєктів, які готова за угодою профінансувати Південна Корея - будівництво сміттєспалювального заводу.

"Підписано. Офіційно. В Римі. В межах міжурядової угоди з Південною Кореєю. І серед 15 проєктів — наш одеський сміттєспалювальний завод. Наш проєкт — не просто про відходи. Він про енергію, екологію. Про незалежність. А ще про те, що коли команда вірить і працює — навіть у найскладніших умовах — усе можливо. Так, попереду багато роботи протягом наступних трьох/пʼяти років. Але найважливіше — ми вже не на старті, ми на маршруті", - завила вона.

Торік у грудні Центр публічних розслідувань спробував з'ясувати, як просувається ідея створення сміттєпереробного заводу в Одесі. Журналісти з'їздили на полігон "Дальницькі кар'єри" й зняли про це фільм-розслідування.

Ще у 2023 році виконком планував збудувати сміттєпереробний завод. Однак, попри схвальне рішення виконкому, полігон "Дальницькі кар’єри" досі не передали в управління місту, а завод так і не збудували. У відповідь на запит ЦПР, одеський департамент міського господарства відповів, що наразі тверді побутові відходи міста вивозять на єдине діюче сміттєзвалище "Дальницькі кар’єри", яке знаходиться приблизно за 30 кілометрів від Одеси. 

У січні 2021 року індійська компанія NuGreen Energy запропонувала обласній адміністрації проєкт заводів з плазмовим перероблюванням сміття.

Йшлося про технологію плазмової газифікації коли завод працює як плазмовий реактор у високотемпературному режимі, використовується обладнання із термостійких сплавів. Ця технологія вважається екологічно чистою (немає викидів в атмосферу) та дозволяє переробляти 95-97% відходів. 

У 2019 році меморандум про будівництво комплексу з перероблювання сміття підписали представники Одеського муніципалітету та компанії Clear Energy.

Розмови щодо необхідності будівництва заводу з перероблювання сміття в Одесі точилися й у 2016 році. Так після трагедії на полігоні побутових відходів під Львовом цією проблемою перейнявся тоді ще голова Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі.

У тому ж році мер Одеси Геннадій Труханов та президент "OHB Holdings" Хо Кйонг-Кім також у рамках міжнародного бізнес-форуму "Odessa 5Т Summer Business Days" підписали меморандум про наміри будівництва в Одесі сміттєпереробного заводу.

У березні 2017 року департамент економічного розвитку почав розраховувати економічну ефективність будівництва сміттєпереробного заводу в Одесі за кошти бюджету міста та у травні повідомив, що для реалізації проєкту потрібні капітальні інвестиції в обсязі 87 мільйонів 300 тисяч гривень, або 3 мільйони євро.

У червні того ж року депутати Одеської міськради погодили оформлення земельної документації під звалища, щоб потім можна було збудувати сміттєпереробний завод.

Кирило Бойко