Закон проти НАБУ викликав різку критику в Європі
23 липня 2025 р. 16:47

Фото: Верховна Рада України
Депутат Європарламенту від партії "Зелених" Даніель Фройнд вважає обмеження незалежності НАБУ та САП великим кроком назад у боротьбі з корупцією в Україні та загрозою для процесу вступу країни до ЄС.
Як розповів парламентарій, який як раз у вівторок з невеликою делегацією Європарламенту був в Києві у день, коли резонансний закон був ухвалений в парламенті і підписаний Зеленським, це явне порушення довіри.
"Цим кроком український уряд ставить під загрозу процес вступу до ЄС", – сказав євродепутат.
Він також вказав, що бачить закон як проблему для надання ЄС фінансової допомоги Україні. "ЄС дуже хоче допомогти Україні. Але він не може продовжувати перераховувати гроші, якщо країна рухається в неправильному напрямку", – попередив депутат.
Дещо стриманіше, але також критично висловився депутат Європарламенту від ХДС Ніклас Гербст, який у ролі голови Комітету з питань бюджетного контролю ЄП також був у складі делегації. "Як друзі України, ми глибоко стурбовані", – сказав Гербст.
"Саме тому, що ми хочемо продовжувати надавати підтримку і хочемо, щоб гроші з ЄС дійсно доходили до адресатів, ми не згодні з таким кроком", – додав євродепутат.
Він попередив, що такі дії грають на руку кремлівській пропаганді: "Україна досягла значного прогресу і повинна продовжувати рухатися в цьому напрямку".
Голова Комітету з питань закордонних справ Європейського парламенту Девід Макалістер, заявив виданню, що цей крок "викликає серйозні питання щодо незалежності центральних інститутів боротьби з корупцією".
Депутат Європарламенту від Вільної демократичної партії Моріц Кернер також різко критикує такі дії.
"Без незалежної боротьби з корупцією Україні немає місця в ЄС", – заявив він виданню.
Єврокомісар з економічних питань Валдіс Домбровскіс, який в Брюсселі курує фінансову допомогу Україні, наголосив, що фінансова допомога Києву та його прогрес на шляху до ЄС залежать від незалежності антикорупційних інституцій.
У вівторок 22 липня, Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт №12414, окремі пункти якого ліквідовують незалежність Національного антикорупційного бюро, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та підпорядковують їхню діяльність генпрокурору.
За документ проголосували 263 народні депутати, переважно з фракцій “Слуга народу”, “ПЗЖМ”, “Батьківщина”, “Довіра” та “Відновлення України”. Серед депутатів які підтримали цей законопроєкт — усі шість депутатів з Миколаївщини: Максим Дирдін, Олександр Гайду, Ігор Копитін, Ігор Негулевський, Олександр Пасічний та Артем Чорноморов. Четверо представників Херсонщини: Вікторія Вагнєр, Павло Павліш, Сергій Козир і Володимир Іванов. Шестеро обранців з Одещини: Олег Колєв, Олексій Леонов, Олександр Горенюк, Степан Чернявський, Олександр Ткаченко, Антон Кіссе, Іван Шинкаренко, Микола Скорик, Юлія Діденко. Сергій Колебошин не голосували, а Анатолій Урбанський, й, звичайно, Артем Дмитрук, були відсутні. Єдиний хто з обранців Півдня не підтримав цей документ - Олексій Гончаренко.
Олеся Ланцман
23 липня 2025 р. 11:49

23 липня 2025 р. 10:22