Крипта, хутро та житло в Іспанії: що відкрили декларації депутатів Одеської облради

03 липня 2025 р. 19:42

Крипта, хутро та житло в Іспанії: що відкрили декларації депутатів Одеської облради

Фото: ЦПР

Депутати Одеської обласної ради відзвітували про свої статки за минулий рік. А Центр публічних розслідувань проаналізував їхні декларації. Розповідаємо про найцікавіше.

Повернення мільйонера та нові обличчя

У 2024 році в лідери за доходами знову повернувся обранець від "Слуги народу" Олег Кутателадзе, який задекларував 328 мільйонів гривень родинного доходу. З цієї суми 316,2 мільйона становив особистий дохід депутата, ще 11,8 мільйона гривень – дохід його дружини. Основне джерело прибутку, як і в попередні роки, – дивіденди від іноземних та українських компаній. Після значного падіння доходів у 2023 році (лише 19 мільйонів гривень), Кутателадзе повернувся до лідерства з великим відривом.

На другій сходинці – позафракційний депутат Князь Хачатрян, який у 2024 році заробив 39,7 мільйона гривень. Це виключно його особистий дохід. Основними джерелами стали заробітна плата від власної ТОВ “Березівкаагрошляхбуд", дивіденди та дохід від неї ж.

Третє місце – у ще одного позафракційного депутата Івана Фурсіна з річним доходом у 29,6 мільйона гривень. Це виключно його особистий дохід. У 2023 році депутат декларував 33 мільйони гривень, отже, його фінансові показники дещо зменшилися, але залишаються високими. Основну суму, як і раніше, приніс продаж цінних паперів і корпоративних прав.

Четвертим за доходами став депутат від забороненої "ОПЗЖ" Віктор Андрєєнков, який задекларував 23,7 мільйона гривень особистого доходу. Родина Андрєєнкова, як і в попередні роки, не отримувала жодних доходів. Переважну частину становили дивіденди від його підприємства "Крістал гласс", дивіденди та гонорар від румунської компанії Pack Store Europe Srl. Хоча порівняно з 2023 роком, коли Андрєєнков отримав 20 мільйонів дохід трохи зріс, але все ще не досягнув рівня 2022 року – 31,5 мільйона гривень.

Замикає п’ятірку Сергій Паращенко (молодший) – депутат від "За майбутнє" із 20,3 мільйона гривень особистого доходу. Це його перша поява у топі за останні три роки. У 2022 та 2023 він не потрапляв до лідерів.

Натомість жодної гривні у 2024 році не задекларували депутати Февзі Мамутов та Веніамін Унгурян. Мамутов при цьому залишається у "нульовиках" вже другий рік поспіль.

Тож у 2024 році доходи деяких депутатів Одеської облради суттєво зросли. Водночас залишаються обранці які декларують жодної гривні.

Мільйони в борг

У 2024 році лідером за обсягом заощаджень знову став депутат від "Слуги народу" Олег Кутателадзе, який задекларував 593,3 мільйона гривень родинних активів. З цієї суми 582,8 мільйона – особисті заощадження депутата, а 10,5 мільйона гривень – його дружини Валентини Мушинської. Значна частина активів Кутателадзе – це позики. Наприклад, 4,8 мільйона доларів США він позичив Андрію Ставніцеру, а 830 тисяч євро – сину Віталію. Ще 9,7 мільйона гривень депутат надав в борг Миколі Балану, Олені Латій, Любові Козаченко, Володимиру Гіжицький, Олені Дубрянській, Костянтину Майстренка, Вячеславу Герасимову та ТОВ “Вілла Валлетта”. Сам Кутателадзе також має позику – 826,5 тисячі євро від компанії, яка зареєстрована на Кіпрі.

Дружина депутата Валентина Мушинська заощадила 10,5 мільйона гривень, з яких 916 тисячі гривень позичила ТОВ “Вілла Валлетта” та ТОВ "Валлетта". Порівняно з 2023 роком, коли родина декларувала 101 мільйона гривень заощаджень, активи Кутателадзе зросли більш ніж у п’ять разів.

На другій сходинці – депутат від "Довіряй ділам" Юрій Крук із родинними заощадженнями на 133,8 мільйона гривень. Сам Крук задекларував 52,8 мільйона гривень, з яких більшість – 44,9 мільйона гривень – позичив брату В’ячеславу. Його дружина має 81 мільйон гривень, із яких частину передала в борг ТОВ "Южспортінвест". У 2023 році загальні активи родини складали 137 мільйона гривень, а у 2022 – 94,3 мільйона гривень. Тобто після зростання у 2023 році, у 2024 відбулося незначне зниження.

Третє місце – у позафракційного депутата Івана Фурсіна, який задекларував 94,8 мільйона гривень: 92,6 мільйона – особисто, ще 2,2 мільйона – заощадження дружини. Цей показник дещо вищий за 2023 рік (86 мільйона гривень) та майже не відрізняється від 2022 (84,7 млн). Тож Фурсін демонструє стабільно високий рівень фінансової "подушки".

Читайте також: Мільйонні доходи, житло в Іспанії та біткоїни: рейтинг найбагатших депутатів Одеської облради за 2022 рік

Четверту позицію несподівано зайняв ще один позафракційний депутат – Князь Хачатрян. У декларації за 2024 рік він вказав 56,2 мільйона гривень особистих заощаджень, з яких 20 мільйонів позичив компанії "Березівкаагрошляхбуд". У 2022 та 2023 роках Хачатрян не фігурував у п’ятірці, тож його поява в топі – новинка.

Замикає п’ятірку Сергій Біб, також позафракційний депутат, із 62,1 мільйона гривень активів. З них 60,5 мільйона гривень – це позика керівнику фермерського господарства “Любас”. У 2023 році він декларував майже таку саму суму (61 млн) та позику, у 2022 – аналогічну. Умовно стабільний "мінімум для п’ятірки".

Натомість жодної гривні заощаджень у 2024 році не задекларували: Євген Філонов, Іван Орлов, Олексій Кобильніков, Андрій Аносов, Микола Біб, Дмитро Чапір, Юлія Шестакова, Тетяна Чистякова, Февзі Мамутов та Олександр Денисенко. Частина з них демонструє "нульові" активи вже третій рік поспіль.

З житлом усе стабільно

У 2024 році депутат від "Слуги народу" Олег Кутателадзе знову очолив рейтинг за кількістю житла – 30 тисяч 42 квадратних метри родинної житлової площі. Усе – майже без змін: дев’ять дач у Коблевому, дев’ять будинків у Воронівці, будинок в Одесі та будинок в Іспанії, яким він володіє разом із дружиною Валентиною Мушинською. У порівнянні з 2023 та 2022 роками (по 30 тис. квадратного метра) змін у кількості житла немає – родина зберігає абсолютну першість.

На другій позиції також без змін – Сергій Червяков (також "Слуга народу") із 2574 квадратного метра житлової нерухомості. Його основний актив – велетенська садиба на 2114 квадратних метрів у селі Велика Балка Нерубайської громади, плюс квартира та будинок в Одесі. У 2023 та 2022 роках в нього було так само.

На третьому місці – депутатка від партії "За майбутнє" Алла Гінак зі стабільними 1026 квадратного метра житла – це її маєток у Фонтанці. З 2022 року її показник не змінюється.

Четвертий – депутат від "Європейської солідарності" Вадим Теплицький із 877 квадратного метра. У родини – п’ять квартир у стовідсотковій власності депутата та одна у співвласності в Одесі й квартира дітей площею по 70,65 квадратного метра, якою вони володіють разом із матір’ю. З 2022 року цифра також не змінюється.

П’яте місце – у Сергія Гриневецького ("Довіряй ділам") з 836 квадратного метра. З 2022 він декларує два будинки – в Одесі та Роздільній.

У 2024 році жодного квадратного метра житла не задекларували депутати: Андрій Бабенко, Олександр Барський, Андрій Буяновський, Валентин Волканов, Руслан Греков, Олексій Ігнатьков, Семен Корж, Микита Кузькевич, Сергій Митрофанський, Олександр Проваренко, Веніамін Унгурян, Февзі Мамутов, Валерій Дєордієв, Василь Шкрябай, Олександр Маланюк, Володимир Щербина.

Більшість із них не декларують житлової площі вже третій рік поспіль.

Бази відпочинку, магазини, заводи та комплекси

У 2024 році лідером за площею нежитлової нерухомості в Одеській облраді залишився депутат від "Слуги народу" Олександр Маланюк – 9471 квадратного метра. Уже третій рік поспіль він утримує першість завдяки численним нежитловим приміщенням і комплексам.

На другій сходинці все також Ігор Капітан, але вже з 7454 квадратного метра бізнес нерухомості, замість 5757 квадратного метрау попередні роки. У 2024 році депутат-бізнесмен придбав п’ять нежитлових приміщень: два в Татарбунарах й три – в Кілії. Загальна вартість нових приміщень склала 4,6 мільйона гривень. 

Олег Кутателадзе, має кілька машиномісць та офісів в Одесі, магазин, дві бази відпочинку (одна у власності, одна у співвласності) в Коблево, пункт прокату човнів в Коблево – в дружини. На двох в них ще гараж в Іспанії на понад 375 квадратного метра.

Читайте також: Золото, земля в Ісландії, мільйонні статки: рейтинг найбагатших депутатів Одеської облради за 2023 рік

На четвертій сходинці – Валентин Скалозуб з 4315 квадратного метра. Після того як у 2023 році мандат склав депутат від "Батьківщини" Олег Казимиров (у якого була така сама площа), Скалозуб зайняв його позицію в рейтингу. У власності депутата – кілька нежитлових будівель у Білгороді-Дністровському та Шабівській громаді.

Замикає п’ятірку Алла Стоянова ("Довіряй ділам") з 2175 квадратного метра. Найбільший об’єкт – цегельний завод у Тернопільській області площею 1898 квадратного метра, яким вона володіє на 80%. Також у декларації депутатки є гараж і нежитлові приміщення в Ізмаїлі та Ізмаїльському районі.

Земельне питання по-депутатськи

Якщо раніше в обласній раді беззаперечним лідером за обсягами землі був Олександр Маланюк, то у 2024 році ситуація кардинально змінилася. Депутат, який ще у 2023 році задекларував 162 гектари, цьогоріч вказав усього 2 гектари. Причини, такого зменшення, наприклад, продаж землі, у декларації не вказані.

Новим лідером став депутат від “За майбутнє” Сергій Паращенко (старший) з 99,9 гектара землі. Минулі роки він стабільно перебував у топі, тож зміна була лише питанням часу.

На другій позиції – Олег Кутателадзе (“Слуга народу”), в якого 99,7 гектара. Уся земля, як і раніше, оформлена переважно на його дружину. У власності самого депутата – скромні 0,0857 гектара.

Олександр Денисенко, ще один “слуга”, замикає трійку з 59,8 гектара. Торік він мав 94 гектари, тож площа помітно зменшилася.

До першої п’ятірки також увійшли Володимир Щербина від “Слуга народу” з 19,3 гектарами та Руслан Греков від “За майбутнє” з 15,7 гектарами землі.

Нагадаємо, у 2023 році на другій позиції перебував Олег Казимиров зі 122 гектарами землі, але після складання мандата в червні 2023 року його дані не враховуються в цьогорічному рейтингу.

Загалом, хоча деякі депутати й “втратили” десятки гектарів, інтерес до землі серед обранців не зменшився – сотні гектарів залишаються в орбіті депутатських родин.

Мотоцикли, автівки, причепи

У транспортному рейтингу обласних депутатів знову беззаперечним лідером став Ігор Капітан зі “Слуги народу”. У 2024 році він задекларував 17 транспортних засобів проти 14 – у 2023 році. Депутат “згадав”, що окрім 5 автівок, 3 мотоциклів, 4 вантажівок й 3 причепів, в нього ще є одна легкова та одна вантажна автівки, а в дружини – причіп.

На другій сходинці з 12 транспортними засобами Князь Хачатрян. У депутата стабільний набір з 8 вантажівок, 2 причепів і 2 напівпричепів – без змін ще з 2022 року.

11 транспортних засоби має родина Олега Капсамуна. На двох з дружиною в них 3 автівки, 6 вантажівок та 2 сідлові тягачі. 

На четвертій сходинці – “слуга народу” Олександр Денисенко з 10 транспортними засобами. У декларації: 3 автівки, автогрейдер, 2 вантажні сідлові тягачі, 2 напівпричепи-самоскиди та 2 причепи.

По 7 транспортних засобів задекларували одразу двоє депутатів. В Олександра Маланюка 3 автівки, вантажівка, 3 причепи, а в Володимира Щербинаи 3 автівки, вантажівка, мотоцикл, причеп-контейнеровоз та причеп-бортовий.

Жодного колеса не мають представники "За майбутнє" Трифон Антов, Валентин Волканов, обоє Сергіїв Паращенків та Руслан Греков, депутати від "ОПЗЖ" Таміла Афанасьєва, Андрій Буяновський, Костянтин Дядіністов, та Євген Філонов, "батьківщинівці" Валерій Дєордієв, Микола Майдебура. Без транспорту також Сергій Гриневецький з "Довіряй ділам", Юлія Чухало, Ольга Юрко з "Європейської Солідарності" та Григорій Діденко, Дмитро Ковбасюк зі "Слуги народу".

Розкіш по-депутатськи

Окрім грошей, нерухомості, землі та автівок, депутати обласної ради не забувають задекларувати й різноманітні коштовності – від витворів мистецтва та ювелірки до хутра й елітних годинників. Останніх – справжні колекції.

Абсолютним лідером серед любителів дорогих аксесуарів є Іван Фурсін, у якого 14 наручних годинників. Вартість у декларації не вказана, однак бренди – більше ніж красномовні: Cartier, Breguet, Frank Muller, Patek Philippe та інші люксові марки.

У Олега Радковського з "Батьківщини" та його дружини – шість годинників, по три на кожного. Серед них – Franck Muller, Rolex, Cartier, IWC, а загальна задекларована вартість становить 1,6 мільйона гривень.

Родина "слуги народу" Віталія Вітікача володіє скромнішою кількістю – три годинники (Breguet, Audemars, Omega), але й цього вистачило, щоб оцінити їх загальну вартість у 1,4 мільйона гривень.

До предметів розкоші депутати також додають хутро, причому частіше – в розділі дружин. Наприклад, у дружини Юрія Крука – цілий гардероб: жилетка з хутра соболя, шуба з соболя, шуба з норки темного кольору, шуба з норки світлого кольору, а також шуба з поєднання норки та соболя. Вартість кожної – не вказана.

Схожий набір і в Алли Гінак: вона задекларувала полушубок з хутра норки, шубу з норки, а також шубу з хутра норки та шиншили.

Серед екзотичних активів – криптовалюта. В родині Микити Кузькевича з "ОПЗЖ" біткоїнів на 346 мільйонів гривень (у 2023-му це було 80 мільйонів). Криптою зацікавився й Андрій Бабенко. У 2024 році він придбав її на 6 мільйонів гривень.

Крім того, Кузькевич має 348 срібних монет Австралійського банку, щоправда, вартість срібла не зазначена. А от Сергій Гриневецький задекларував золоті злитки – на суму близько одного мільйона гривень.

Як і минулі роки, декларації не подали депутати від Партії Шарія Яна Фрейман й В’ячеслав Ширма. Крім цього не відзвітували про майновий стан Андрій Нікул, Олег Каптур та Олександр Проваренко. Останній у 2022 та 2023 роках подав нульову декларацію.

Як бачимо, деякі депутати активно надають позики та мають великі родинні активи, зокрема у вигляді землі, житла та нежитлової нерухомості. Водночас є обранці, які не декларують ні доходів, ні заощаджень, ні житла. 

Олеся Ланцман