Одеська поліція може заплатити за арматуру й кондиціонери вдвічі дорожче ніж на ринку

30 липня 2024 р. 18:02

Одеська поліція може заплатити за арматуру й кондиціонери вдвічі дорожче ніж на ринку

Ілюстрація: ЦПР

З початку 2024 року Головне управління Національної поліції в Одеській області підписало 18 договорів на проведення будівельних робіт на 97,3 мільйона гривень. Найвартіснішими були угоди щодо реконструкції комплексу будівель ГУНП в Одесі – 53,4 мільйона гривень та роботи з капітального ремонту будівель Роздільнянського відділу поліції – 20 мільйонів гривень.

Останній договір яке уклало одеське ГУНП, був саме на ремонт будівлі в Одесі. Тут очікувана вартість робіт становила 56,6 млн грн. І саме по такій ціні забрав підряд єдиний учасник тендеру ТОВ "Будівельна група "Гарант якості". Однак наступного дня після укладання основної угоди поліція домовилась з підрядником про зниження вартості на 3 млн грн коштом зниження деяких складових кошторису.

Однак і після цього зниження Центр публічних розслідувань знайшов деякі будматеріали та обладнання по завищеній ціні. 

Читайте також: Подарунки, букети, годинники: на що витрачали мільйони бюджетні установи Одещини

Відмітимо, що в договорі вартість будматеріалів визначена "динамічною", що означає можливість зміни вартості по ходу будівництва. Відтак остаточні ціни знатиме тільки замовник.

Так, вартість гарячекатаної арматури гладкої, класу А-І, діаметром 10 мм у кошторису вказана 49 642 гривні за тону, а ціна арматури класу А-ІІІ діаметром 14 міліметрів –  41 942 гривень за тону. Відмітимо, що вартість матеріалів у кошторису вказана без податку на додану вартість (ПДВ). Тобто рахуємо + 20%, й в першому випадку арматура буде коштувати 50 тисяч гривень за тону, в другому – 59 тисяч гривень за тону.

При цьому на ринку вартість тотожної арматури 33 755 гривень за тону та 32050 гривень за тону відповідно. Завищена ціна в кошторисі не може пояснюватись витратами на доставку до місця будівництва. Оскільки ця складова в кошторисі вказана окремо і коштує 290 гривень за тону.

Так само виглядає завищеною і вартість церезиту. У кошторисі суміш для кладки Ceresit СТ 21 з урахуванням ПДВ становить 13,97 грн/л. Тоді як у магазинах його можна придбати по 10,52 гривні/літр.

Ще де ми знайшли завищення – устаткування. Наприклад, згідно з кошторисом в будівлі поліції буде встановлено як мінімум 18 кондиціонерів. Найдорожча у кошторисі спліт-система з урахуванням ПДВ коштує понад 69 тисяч гривень. Таких систем планують поставити 4 штуки. Вартість доставки одного кондиціонера в документі вказана окремо й вартує 366 гривень.

Проста перевірка на hotline показує середню ринкову ціну цих спліт-систем на рівні 47 тисяч гривень. А в одному з магазинів, з яким нам вдалось зв’язатись, підтвердили, що мають тотожні за 34 тисячі гривень. 

Перевірили ми й вартість найдешевшої спліт-системи в кошторисі. Її вартість в документі 25 тисяч 088 гривень (з ПДВ). Таких систем в поліції буде встановлено 8 штук.

Знову перевіряємо. Й знову бачимо, що на ринку його можна придбати найдорожче за 17 тисяч 600 гривень. А середня на ринку – 14 тисяч гривень.

Якщо сумувати ті завищення, які за короткий період часу знайшли ми, виходить перевищення у 136 тисячі гривень. На підряд у 53 мільйони це ніби й не багато. Але якщо згадати, що в країні війна й кожна вільна копійка має бути спрямована на фронт, а за ці гроші можна придбати як мінімум два мавіки, то картинка вже інша.

За даними аналітичної системи Youcontrol, підрядник – ТОВ "Будівельна група "Гарант якості" – на ринку з 2018 року. Бенефіціарним власником є Геннадій Лебедєв з Миколаєва. Участь у публічних закупівлях компанія бере з 2022 року. За цей період вони уклали п’ять угод на загальну суму 88,5 мільйона гривень. Перший договір на 2,5 мільйона гривень вони підписали з приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго", ще три – з територіальним управлінням Державного бюро розслідувань у місті Миколаєві на загальну суму 29,4 мільйона гривень. І останній на понад 53 мільйони з одеським ГУНП.

Читайте також: Не скандал Міноборони, але: по якій ціні закупали яйця бюджетні установи Півдня.

Олеся Ланцман

Олеся Ланцман