Підприємці, депутати та чиновники: хто отримав дозвіл від Одеської ОВА виїхати за кордон

21 листопада 2024 р. 20:17

Підприємці, депутати та чиновники: хто отримав дозвіл від Одеської ОВА виїхати за кордон

Ілюстрація: ЦПР

На Одещині з червня 2022 року запрацювала система "Шлях", яка дозволила чоловікам-водіям або волонтерам легально перетинати кордон в умовах воєнного стану. Насамперед систему створили, щоб усунути корупцію під час видачі дозволів та спростити перетин кордонів. Однак згодом вона перетворилася на канал незаконного виїзду військовозобов'язаних. Наприклад, нещодавно Держприкордонслужба звинуватила в незаконній схемі керівника однієї з логістичних компаній Одещини.

Центр публічних розслідувань з’ясував, що в перший рік війни тодішній очільник Одеської ОВА Максим Марченко підписав розпорядження на виїзд за кордон за системою "Шлях" понад 400 водіїв-волонтерів. З них понад 150 чоловіків виїхали влітку. Журналісти проаналізували, хто отримав дозвіл і як ним скористався. Зауважимо, що ОВА у відповідь на запит ЦПР приховала рік народження чоловіків, тому ПІБ можуть збігатися. 

Благодійники, підприємці, адвокати


Колишній керівник однієї з логістичних компаній області за грошову винагороду вносив неправдиві відомості до інформаційної системи "Шлях". Фото: Державна прикордонна служба

Частіше дозвіл на виїзд за системою шлях отримували підприємці та благодійники. Наприклад, служитель церкви ЄХБ "Відродження", уповноважена особа благодійного фонду "Фонд милосердя, відродження і розвитку "Еммануїл" Андрій Бостан фігурує в двох літніх розпорядженнях: за 2 липня та 22 серпня. Так само й керівник релігійної організації "Релігійна громада церкви євангельських християн-баптистів села Струмок Татарбунарського району" Олександр Дрібноход. Два дозволи на виїзд за літо отримав й очільник благодійної організації “Благодійний фонд "Україна. Південь. Воля" Тарас Гриндак.


Фото: Facebook-сторінка Дагер Салех Мухамед

В списках також є директор ГО "Міжнародний конгрес із захисту прав та свобод громадян "Щит" Дагер Салех Мухамед.

Крім цього дозволи на виїзд за кордон отримували члени громадської організації "Координаційний гуманітарний штаб" Дмитро Алфєєв, Олексій Чорний та Сергій Лєйвіков. Чорний тоді був на посаді начальника гумштабу Одеської області. ЦПР спробував дізнатись у яких справах їздили чоловіки. Відповів поки лише один.

"Виїжджав на пару годин на ООНівську зустріч у Кишинів. Як представник гумштабу Одеської області", – розповів Сергій Лєйвіков.

Згідно Youcontrol, він є керівником ТОВ "Облтепло" та ТОВ "Південна теплова компанія" (ТОВ "ЮТЕКО").


Фото: Facebook-сторінка Сергія Лєйвікова

Адвокат Вадим Оксюта, який свого часу балотувався до Одеської міськради, подавався на посаду судді та відомий тим, що захищав активістів Сергія СтерненкаОлега Михайлика, а також ексзаступника Марченка - Олега Муратова. Оксюта розповів ЦПР, що виїжджав за кордон, аби привезти авто для ЗСУ. 


Фото: Facebook-сторінка Вадима Оксюти

Скористався системою “Шлях” у червні 2022 року й директор "Театру мод Перуцького",  меценат та підприємець Олександр Перуцький. Їздив, як він пояснив ЦПР, аби отримати гуманітарну допомогу.


Фото: Facebook-сторінка Олександра Перуцького

"Це були речі для дітей і дорослих, які назбирали одесити Відня", – розповів він й додав, що розподілили цю допомогу між переселенцями з Бахмуту, Херсонської та Миколаївської областей.

Крім цього в розпорядженнях очільника ОВА на виїзд за кордон вказаний Денис Заречнев. За даними аналітичної системи Youcontrol, одесит з таким ПІБ у 2022 році зареєстрував ФОП і вже два роки надає в оренду нерухоме майно. Однак такий самий ПІБ має і людина, яка в квітні 2022 року намагалась незаконно перетнути кордон в пункті пропуску "Старокозаче". За це Заречнева суддя оштрафував на 3 тисячі 400 гривень. ЦПР написав чоловіку, однак відповідь не отримав.

Дозвіл на виїзд за кордон від Марченко отримав й Олег Хемич. Брата з таким самим ПІБ має волонтер із Калуша Віталій Хемич. За інформацією медіа, в 2022 році Віталій отримав від прикарпатських військових 140 тисяч гривень на купівлю дрона. Однак техніку він не придбав й гроші не повернув. Загалом, правоохоронці встановили, що чоловік виманив у людей орієнтовно 2 мільйони гривень. Його судили за обвинуваченням у незаконному привласненні волонтерських коштів. Наразі судовий процес над Віталієм Хемичем призупинили через його мобілізацію.

Також в розпорядженнях фігурує Артем Стогній - керівник благодійного фонду колишнього нардепа та депутата Одеської облради Івана Фурсіна

Дозвіл на виїзд також отримували керівник ГО спортклубу "Октопус" Олексій Дишель та Олександр Гуденко - колишній бенефіціар ТОВ "Бодігард Україна", яке займається приватною охоронною службою.

ПІБ же Павла Чистякова тотожне ПІБ співвласника ТОВ "Фаетон-2002". Підприємство було засноване в 1998 в Криму, в 2015 перереєстроване в Одесі. У співвласниках значились громадянин росії Віктор Сулін та Сергій Вовк – рідний брат колишнього заступника голови ДСНС в Одеській області.

Крім цього в розпорядженнях є ім’я Андрія Рабчука. Людина з тотожнім ПІБ виступала апелянтом на суді очільниці громадської організації "Українське об'єднання моряків" Христини Король – авторки схеми з переправлення військовозобов'язаних моряків за кордон.

Посадовці та їх родичі

Ексначальник Чорноморського басейнового управління держагенства рибного господарства Євген Камінський не відповів на питання Центра публічних розслідувань про мету виїзду за кордон влітку 2022 року. В 2020 році він балотувався, але не обрався до Одеської облради від ПП "Довіряй ділам". 

Також відкрите питання залишилось й за Володимиром Вакеряком, який ймовірно є ексзаступником голови правління АТ "Одеський припортовий завод". 

До речі Камінський та Вакеряк вказані в одному й тому ж розпорядженні ОВА від 9 червня 2022 року. В цьому ж документі вписано й ім’я Сергія Пінькаса, який у 2010 балотувався до Херсонської міськради від Української морської партії Ківалова та, ймовірно, є позаштатним радником Віталія Кіма.

 
Арсеній Положій. Фото: rama.com

Двічі за літо їздив за кордон посадовець Арсен Положій. Як він розповів ЦПР, "задля доставки допомоги підрозділам сил оборони". Положій свого часу працював начальником відділу консульсько-правових питань Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України. У листопаді 2010 року був у складі делегації України для участі у переговорах із Європейською комісією стосовно внесення змін до Угоди між Україною та європейським співтовариством про спрощення оформлення віз. Зараз займається дослідженням конкурентоспроможності українського бізнесу. Волонтерством почав займатись у 2014 році, згодом припинив, а у 2022 році – відновив свою допомогу військовим. У 2020 році в дослідженні Радіо Свобода "Українці "на Багамах" згадувалось, що чоловік з ПІБ як у Положія фігурує у документах Багамських островів. Однак, в спілкуванні з ЦПР Арсен Положій сказав, що немає відношення до цієї історії.

В списках також фігурують ексдиректор обласного комунального підприємства з обслуговування іноземних представництв Олександр Цибров, колишній заступник начальника управління Чорноморського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті Віталій Бондаренко, ексзавідувач сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Держпродспоживслужби в Одеській області Олександр Шестун, інспектор одеської податкової Максим Карпенко та Одеської митниці Андрій Цуркаль, спеціаліст Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу Ігор Грамма.

Також дозвіл на виїзд отримували ексвіцемер Одеси Дмитро Жеман та колишній заступник Одеського міського голови Сергій Тетюхін. Посадовець загинув весною 2024 року під час атаки росіян на Одесу.


Сергій Тетюхін. Фото: Одеська міська рада

Наступні чоловіки також фігурували в списках, але не відповіли на наші запити. Це заступник голови Роздільнянської районної державної адміністрації Вадим Ковальський, староста Калинівського старостинського округу (Березівський район Одеської області) Олександр Черненко, начальник відділу ЖКГ, взаємодії з правоохоронними органами Визирської сільради Вадим Рошка, ексзавідувач підрозділу з обліку та доставки документів загального відділу Каховського міськвиконкому Олег Терещенко.

А тепер зосередимось на родичах посадовців. Так, дозвіл отримав Олександр Карачебан, який у 2015 році балотувався депутатом від Партії "Відродження" до Одеської обласної ради. Чоловік з таким самим ПІБ є батьком прокурора Одеської обласної прокуратури Артема Карачебана. Дружина Карачебана молодшого Яна – є головною спеціалісткою сектору антикорупційного моніторингу та проходження державної служби відділу управління персоналом Господарського суду Одеської області. 

Крім цього в одному з розпоряджень Марченка вказано ім’я Олександра (Ігоровича) Жовніра. Чоловік з таким самим ПІБ є співвласником майна колишнього заступника Долинського міського голови (Івано-Франківська область) Ігоря Жовніра. Ймовірно, це син та батько.

Ще один можливий родич, який отримав дозвіл на виїзд за кордон, – Віталій Гремалюк. В декларації за 2017 рік секретарка Київського районного суду Одеси вказувала, що має сина з таким самим ПІБ.

Також родичами посадовців можуть бути і Євген Ходюк та Дмитро Коцюба, які також отримали дозвіл на виїзд за кордон. В першому випадку заступниця сільського голови з економічних питань Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області Софія Ходюк має чоловіка зі схожими ПІБ. В другому – сина з тотожним ПІБ має головна спеціалістка відділу ведення Державного реєстру виборців Хаджибейської райадміністрації Одеської міської ради Поліна Делієва.

Депутати та їх помічники

"Шляхом" користувалися Олександр Бехтольд та Олександр Покась. Бехтольд - помічник-консультант депутата Одеської обласної ради від партії "Слуга народу" Віталія Вітікача, а Покась –  Володимира Щербини. Також у списку є колишній помічник екснардепа Едуарда Матвійчука (Партія регіонів) - Апті Арбієв

На повідомлення ЦПР жоден з чоловіків поки не відповів. 

В липні 2022 року за кордон виїхав депутат Сафʼянівської сільської ради Роман Дяжук, а в серпні - депутат Одеської міськради Олексій Асауленко. За його словами, він їздив у Німеччину як волонтер.


Фото: Facebook-сторінка Олексія Асауленко

"Був у фонді Blau-Gelbes Kreuz Deutsch-Ukrainischer Verein e.V. в Кельні. Провів перемовини з Генеральним консулом України в Дюссельдорфі Іриною Шум", – розповів депутат ЦПР. За результатом цієї поїздки лазарет в Очаківському гарнізоні отримав машину швидкої допомоги.

Дізнатись причину виїзду Романа Дяжука, на жаль, неможливо, оскільки чоловік загинув у ДТП у 2023 році.

До системи "Шлях", за розпорядженням Марченка, внесли і колишнього депутата Одеської міської ради від Партії регіонів Олега Дудника, який у 2015 балотувався до міськради вже від "Довіряй ділам".


Ілюстрація: ЦПР

Раніше ЦПР повідомляв, що депутат Одеської міської ради від партії мера "Довіряй ділам" Олександр Іваницький першим з одеських політиків від початку повномасштабного вторгнення рф отримав дозвіл на виїзд за кордон за системою "Шлях". Також дозвіл на виїзд отримав заступник голови Одеської обласної ради та депутат Олександр Урбанський – він двічі за літо їздив за кордон. Нещодавно НАЗК виявило порушення в декларації Урбанського. 

Нагадаємо, весною цього року правоохоронці оголосили підозру в організації схеми виїзду чоловіків за кордон через систему "Шлях" двом депутатам з Харківщини та колишній керівниці апарату Харківської ОВА. За інформацією Генпрокуратури, в 2022 - 2023 роках вони направляли від імені благодійної організації листи-запити до Харківської обласної військової адміністрації з проханням погодити дозвіл на перетин державного кордону України "волонтерам". Харківська ОВА давала своє погодження й дані чоловіків вносились до системи "Шлях". Таким чином представники цієї благодійної організації перетинали державний кордон України. Слідство встановило особи 19 псевдоволонтерів, які протягом 2022-2023 років перетнули кордон та до цього часу не повернулися в Україну. Вартість таких послуг складала близько 60 тисяч гривень.


Фото: Київська міська прокуратура

Як повідомляв ЦПР, одеський журналіст виграв суд проти Одеської ОВА щодо доступу до інформації з системи "Шлях".

Редакція готова представити позицію чоловіків, які виїжджали за кордон за системою "Шлях" від Одеської ОВА, якщо її нададуть.

Олеся Ланцман Ната Чернецька