Прозорість і таємниці влади: як ради Півдня публікують розпорядження своїх очільників

06 жовтня 2024 р. 22:06

Прозорість і таємниці влади: як ради Півдня публікують розпорядження своїх очільників

Ілюстрація: ЦПР

В етері Інтент.Інсайт депутатка Одеської обласної ради Юлія Чухало розповіла, що депутати бачать лише 50% розпоряджень голови ради Григорія Діденка, які стосуються організаційних питань. Однак оприлюднювати всі розпорядчі документи керівника - це не лише вимога закону, а й важливий елемент принципу підзвітності влади. 

Аби дізнатись, як органи місцевого самоврядування (ОМС) Півдня дотримуються цієї норми, Центр публічних розслідувань надіслав запити до Одеської, Миколаївської та Херсонської міських, районних та обласних рад щодо висвітлення розпоряджень їх очільників. Спойлер: найзакритішими виявились херсонські ради.

Про що питали

Ми відправили запити органам місцевого самоврядування і попросили надати:

  • кількість підписаних очільником ради розпоряджень за перше півріччя 2024 року (окремо по кадрових питаннях, по відрядженням та загальним питанням);
  • кількість оприлюднених розпоряджень очільника ради за перше півріччя 2024 року;
  • кількість підписаних очільником розпоряджень за перше півріччя 2024 року, відносно яких було прийнято рішення, що вони не підлягають оприлюдненню.

Одеські ОМС 

Одеський міський голова Геннадій Труханов за шість місяців 2024 року підписав 1417 розпоряджень. З них 501 розпорядження було з загальних питань, а 916 – з кадрових. Оприлюдненими були лише розпорядження з загальних питань й то не всі – лише 488. 

Як пояснили в ОМР,  враховуючи особливості роботи в умовах воєнного стану, не розміщено 13 розпоряджень з загальних питань, які стосуються:

  • доступу до державної таємниці, організації та ведення військового обліку;
  • даних щодо осіб, які мають право працювати з документами з грифом "Для службового користування";
  • персонального складу комісій з перевірки наявності секретних документів та інших носіїв секретної інформації.

Тож, якщо кількісні показники перевести в відсотки аби розуміти наскільки ОМС дотримуються норм прозорості й підзвітності, то маємо, що Одеська міська рада публікує 34,44% від загальної кількості підписаних розпоряджень мера Труханова. Хоча в міськраді вважають, що оприлюднюють 97,4 % від підписаних розпоряджень. Адже рахують, що оприлюдненими мають бути розпорядження лише з загальних питань, а щодо кадрових – то це "внутрішньоорганізаційні акти", які можна не оприлюднювати. При цьому вони повідомили, що про деякі кадрові питання все-таки повідомляють. Наприклад, за запитуваний період рада розмістила 34 кадрових розпорядження та 9 – про відрядження міського голови.

Керівниця напряму в Одеській обласній організації ВГО "Комітет виборців України" Альона Єгорова зазначає, що обмеження, які вводяться в умовах воєнного стану, мають бути чітко визначені та застосовуватися лише у випадках, коли це дійсно необхідно. А тоді, коли частина інформації не може бути оприлюднена, важливо пояснювати громадянам причини такого обмеження. 

"Тобто у випадку, коли є обмеження на публікації деяких розпоряджень, на сайті органів місцевого самоврядування повинно бути оприлюднено розпорядження голови ради про прийняття рішення щодо обмеження доступу до інформації, законні підстави та обґрунтування таких обмежень. А також термін їхньої дії тощо", - каже Єгорова.

ЦПР передивився всі розпорядження міського голови, які були оприлюднені на сайті Одеської міської ради, починаючи з березня 2022 року. Такого або подібного розпорядження ми не знайшли. 

Скільки розпоряджень підписав очільник Одеської районної ради Віталій Барвіненко в райраді не відповіли. Однак розповіли, що за пів року він підписав 14 розпоряджень по кадрових питаннях, 13 – по відрядженням й 50 – по загальним питанням. Тож, він підписав щонайменше 77 розпоряджень.

На сайті ради ЦПР побачив лише одне розпорядження за 2024 рік. Однак, оприлюднене воно було у серпні, а дане дослідження стосується першого півріччя. Тож Одеська районна рада публікує 0% від загальної кількості підписаних Барвіненком розпоряджень.

Григорій Діденко, за інформацією Одеської обласної ради, за пів року підписав невідомо скільки розпоряджень – вони цей пункт запиту проігнорували. Відповіли лише, що оприлюднили 216 розпоряджень. На сайті облради ЦПР відмітив, що номера розпоряджень йдуть не за порядком. Іноді не вистачає кількох документів. Наприклад, у січні опублікували розпорядження за №06, а потім за №10/2024-ОР й наступне вже під 16/2024-OP. Або у червні: №343/2024-ОР, потім №345/2024-OP й наступне за №348/2024-OP. 

Тож, виходячи з того, що останній документ, опублікований у червні має №397, рахуємо, що керівник обласної ради підписав саме 397 організаційних розпоряджень. Однак, є ще розпорядчі документи з кадрових питань: прийняття на роботу; звільнення з роботи; направлення у відрядження; направлення на навчання; надання та відкликання з відпустки; переведення на іншу роботу; зарахування до кадрового резерву тощо. Й скільки таких розпоряджень підписав Діденко невідомо. Тож порахувати, якій % від загальної кількості підписаних розпоряджень Діденка оприлюднили, неможливо.

Миколаївські ОМС

Миколаївська міська рада не відповіла, скільки розпоряджень підписав очільник ради Олександр Сєнкевич з січня по червень включно. Однак вони повідомили, що він підписав 180 розпоряджень щодо основної діяльності, 137 – щодо кадрових питань й 153 – які стосувались відряджень. Тож орієнтовно Сєнкевич підписав 470 розпоряджень. Оприлюднили на сайті Миколаївської міськради 120 розпоряджень, а щодо 60 – було прийняте рішення не публікувати. Тож, якщо кількісні показники перевести в відсотки, то маємо, що Миколаївська міська рада публікує 25,53 % від загальної кількості підписаних розпоряджень мера Сєнкевича. 

Згідно з відповіддю Миколаївської райради, очільниця ради Ганна Коверзнєва підписала за пів року 42 розпорядження. З них оприлюднили 42. Підтвердження цьому ЦПР знайшов і на сайті ради. Тож поки це єдина рада, яка оприлюднює розпорядження на 100 %.

Керівник Миколаївської обласної ради Антон Табунщик з квітня цього року (саме тоді його обрали головою) по кінець червня підписав 142 розпорядження. Опублікували з них лише 2, а 124 – вирішили не оприлюднювати. Тож згідно з підрахунками ЦПР, Миколаївська облрада публікує 1,41 % від загальної кількості підписаних Табунщиком розпоряджень.

Тим часом Альона Єгорова зазначає, що розпорядники інформації зобов’язані оприлюднювати нормативно-правові акти та акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних). "І хоча у період дії воєнного стану на акти органів місцевого самоврядування поширюються деякі обмеження щодо оприлюднення окремих документів, на розпорядження голів місцевих рад норми цього закону не поширюються", – додає експертка. 

Також відмітимо, що Антон Табунщик, ще до обрання його керівником ради, підписував розпорядчі документі як перший заступник голови. На сайті оприлюднено 16 його розпоряджень. Й тоді публікували не тільки розпорядження про скликання сесій, а й інші з загальних питань.

Херсонські ОМС

Херсонська міська рада відповіла на запит ЦПР, що це не запит, а звернення. Оскільки, на їх думку, статистичні дані щодо кількості підписаних та оприлюднених розпорядчих документів очільника ради "вимагають проведення додаткового збирання та аналізу".

При цьому, навіть коли термін розгляду звернень сплив (запит було надіслано 6 вересня), відповіді ЦПР все одно не отримав. На сайті ради опубліковані розпорядження лише до 21.04.2022 року.

Керівниця напряму в Одеській обласній організації ВГО "Комітет виборців України" Альона Єгорова відмічає, що це неправомочна відмова: "Розпорядженням посадових осіб, як і актам ОМС присвоюється номер, а значить, вже ведеться облік. До того ж розпорядження – це є акт ОМС і він підлягає оприлюдненню", – каже фахівчиня.

З початком повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року Херсонська міська рада не проводить свої пленарні засідання. Мер міста Ігор Колихаєв з червня 2022 року перебуває в полоні росіян. З липня 2022 року виконувала повноваження Херсонського міського голови секретарка Херсонської міської ради Галина Лугова. У вересні 2022 року була створена Херсонська міська військова адміністрація, яку Лугова і очолила. В листопаді 2022 року Верховна Рада надала ХМВА повноваження Херсонської міської ради, міського голови та виконавчого комітету. В березні 2023 року президент України підписав розпорядження про звільнення Лугової та призначення на цю посаду Романа Мрочка. Згодом Мрочко звільнив секретарку міськради Лугову через те, що "потреба у здійснені повноваження за посадою секретаря Херсонської міської ради... відсутня". 

Можливо цим можна пояснити "фахову" відповідь Херсонської міської ради?

Керівниця Херсонської районної ради Валентина Покотилова за запитуваний період підписала 10 розпоряджень. З них на сайті ради жодного не оприлюднили. При цьому й рішення, щодо не публікації документів, райрадою не приймалось.

Тож згідно з підрахунками ЦПР, Херсонська райрада публікує 0 % від загальної кількості підписаних Покотиловою розпоряджень.

І наостанок – Херсонська обласна рада. Вони на запит ЦПР взагалі не відповіли.

"Відповідно до Закону про місцеве самоврядування акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", – зазначає Альона Єгорова.

Керівником Херсонської обласної ради є Олександр Самойленко. На сайті ради оприлюднені лише три його розпорядження: два в лютому 2024 року й одне вже в липні. Липневе йде під №80. Однак, це лише організаційні розпорядження, а є ще кадрові. Тож порахувати, якій % від загальної кількості підписаних розпоряджень Самойленка оприлюднили, неможливо.

Робимо висновок – відкритість ОМС на Півдні під питанням. З дев’яти рад лише одна стовідсотково публікує розпорядчі документи свого очільника, інші виконують цю норму лише відсотків на 30. 

Олеся Ланцман