Як в Одесі дешево купити елітну землю та до чого тут Ківалов та Труханов

29 вересня 2024 р. 18:02

Як в Одесі дешево купити елітну землю та до чого тут Ківалов та Труханов

Ілюстрація: ЦПР

Минулого тижня депутати Одеської міської ради підтримали на сесії проєкти рішень щодо продажу землі на вулиці Генуезькій, 1 в районі курортного мікрорайона Одеси – Аркадії менш ніж 200 доларів за квадратний метр.

Центр публічних розслідувань встановив, що оцінкою ділянки займалось підприємство з сумнівним минулим, а сама покупчиня також має неоднозначний бекграунд.

Земля

Загальна площа ділянок в Аркадії, які отримала Наталія Бондарчук, складає 383 квадратні метри. Офіційно землю жінка придбала для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування.


Фото: Google Maps

Ми поїхали за цією адресою, де знаходиться бізнес-центр з закладами харчування та магазином Таврія-В експрес. Як дізнався ЦПР, чоловік Наталії, юрист Сергій Бондарчук, має відношення до власника мережі супермаркетів Бориса Музалева


Фото: ЦПР

Сама ж підприємиця розповіла Центру публічних розслідувань, що в майбутньому на цих ділянках нічого не зміниться: "Ця земля в мене в оренді й давно використовується. В майбутньому вона буде використовуватись так само як і зараз".


Фото: ЦПР

Одеса отримує від цієї угоди 3 мільйони 64 тисячі гривень. Тобто в міськраді вважають, що 8 тисяч гривень за квадратний метр елітної землі або, якщо перерахувати в долари США, 192,8 долара за квадратний метр, це адекватна ціна. Тим часом на платформі Dim.Ria за цією ж адресою виставлені на продаж 13 соток землі, за які власники просять 1 мільйон 600 тисяч доларів. Тобто 1 230,8 долара США за квадратний метр.


Скрин з сайту нерухомості Dim.Ria

Відмітимо, що напередодні сесії депутат, ексголова територіального відділення Фонду державного майна України Олександр Славський в черговому випуску Інтент.Інсайт на питання ведучого програми Валерія Болганачи доцільно продавати землю в елітному районі так задешево й чи буде сам депутат голосувати за таке рішення відповів, що ціна видається йому дуже дивною й він волів би аби рішення міськради при розв'язанні таких питань були б більш прозорими: "Я би із задоволенням купив би за такою ціною об'єкт в Аркадії. Це прекрасна ціна. Але голосувати, скоріш за все, за таке рішення не буду".  

Також він висловився за те, аби продавати комунальну нерухомість в тому числі й землю дорожче.

"Я не розумію, чому міська рада не прикладає зусиль аби заробити більше на продажі своїх об'єктів", - каже Славський.

Під час голосування на сесії ціна за квадратний метр нікого з депутатів не зацікавила. За те, щоб продати землю проголосували 35 депутатів – 15 з політичної сили "Довіряй ділам" разом з мером Трухановим, 11 позафракційних, сім з ПП "Європейська солідарність" та двоє зі "Слуги народу". Проти продажу нікого не було.

Не голосували за це питання семеро депутатів – четверо зі "Слуги народу" (Славський, Квасніцька, Рибак та Шарашидзе), двоє з "Європейської солідарності" (Звягін та Обухов) та один позафракційний (Авдєєв).


Скрин з сайту Одеської мерії

Тут важливо зазначити, що Наталія Бондарчук свого часу  балотувалася депутаткою до Одеської міської ради VII скликання від партії "Довіряй ділам".

Зауважимо, що сесія міськради відбулась 18 вересня, а рішення й поіменне голосування оприлюднили тільки 23 вересня. До речі, рішення оприлюднені й досі не всі. На питання ЦПР, коли оприлюднять решту рішень, речниця мерії Наталія Мальцева відповіла, що "опрацьовані рішення публікуються в той же день, коли надходять на сайт".

Оцінщик

Експертну грошову оцінку земельної ділянки, згідно з проєктом рішення Одеської міськради, проводило приватне підприємство "Укрленд". Згідно з даними аналітичної системи YouControl, "Укрленд" на ринку понад 18 років. Бенефіціарним власником ПП є одеситка Людмила Попова. Основний вид діяльності – діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах. 

З 2020 року правоохоронці підозрюють "Укрленд" разом з іншими оцінщиками в завищені цін на квартири, які купувала Одеська міськрада. Досудовим слідством було встановлено, що в 2018 році управління капітального будівництва Одеської міської ради придбало квартири для дітей-сиріт по цінам, на думку слідчих, вищим за середньо ринкову вартість квартир. 

Наприклад, у 2012 році ТОВ ФК "Рента" придбала квартиру площею 93,6 квадратного метра за 496 тисячі 80 гривень. У 2015 році фірма поділила цю квартиру на дві площею 34,9 квадратного метра та 48,6 квадратного метра. А в 2018 році управління капбудівництва придбало їх за 961 тисячі 70 гривень та 1 мільйон 338 тисячі 338 гривень відповідно. Також правоохоронці встановили, що оцінщики неналежно оформили відповідні звіти, що ставить під сумнів визначені ціни об'єктів житлової нерухомості.  

Оцінку житла, до речі,  оцінщик проводив не на замовлення Одеської  міськради чи управління капбудівництва, а на замовлення продавця. Хоча міськрада мала можливості та законні підстави сама її замовити.

Власниця

За словами журналістки Ірини Гриб, Наталія Бондарчук - помічниця мера Геннадія Труханова. Ми спитали про це власницю землі, але вона заперечила цю інформацію. 

"Це брехня, це повна брехня", – відповіла жінка. 

Наталія Бондарчук є президенткою громадської організації "Дослідний інститут розвитку демократії". В липні 2019 року ГО разом з Київським інститутом реформ та розвитку, нацуніверситетом "Одеська морська академія" та Південноукраїнським центром етнічних та політичних досліджень "Лад" презентувала сумнівне опитування із завищеним рейтингом лідера Української морської партії Сергія Ківалова. За їх даними, Ківалов нібито набрав 49,7%, а кандидат від "Слуги народу" Олексій Леонов – 14,5%. Однак, через три дні результати виборів показали, що переміг якраз Леонов – 40,21% голосів проти 31,63% у Ківалова.

Цікаво, що представниця інституту розвитку демократії Анастасія Старожилова через рік, у серпні 2020, вже фігурувала як співголова молодіжної організації Української морської партії Сергія Ківалова.


Фото: facebook-сторінка Наталії Бондарчук, травень 2021

Під час спілкування з ЦПР Наталія Бондарчук зазначила, що з Ківаловим не знайома, а які опитування проводив "Дослідний інститут розвитку демократії" не пам’ятає.

"Сьогодні який рік? 2024. Я не пам’ятаю, що я вчора їла, знаєте скільки в мене інформації?", - заявила Бондарчук з приводу зв'язків з Ківаловим.

При цьому вона згадала, що директор ГО - головний редактор газети "Слово". За інформацією ЦПР, йдеться про Ігоря Назаренко. Видання, згідно із дослідженням Інституту демократії і́мені Пилипа Орлика, було створене і фактично очолюється ківаловським Міжнародним гуманітарним університетом. До речі, саме цьому виданню Бондарчук і надала інтерв'ю.

Ната Чернецька Олеся Ланцман