Резонансні тендери Півдня, які скасували під час війни

15 вересня 2024 р. 19:44

Резонансні тендери Півдня, які скасували під час війни

Фотоколаж: ЦПР

Недоречні закупівлі бюджетні установи проводять доволі часто: купують вартісні годинники, витрачають бюджет на всілякі грамоти та подяки або закуповують за мільйони рослини, які будуть рости лише рік. Особливо здивування від цих надбань відчувається під час повномасштабної війни. 

Центр публічних розслідувань дослідив, які тендери в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях були оголошені та скасовані як раз через свою недоречність.

Інфографіка: ЦПР

Найрезонанснішим тендером часів війни на Півдні сміливо можна назвати конкурс щодо реконструкції будівлі Київського райсуду міста Одеси, який у серпні 2023 року проводило Управління капітального будівництва Одеської міської ради.

Після того, як стало відомо, що на ремонт будівлі витратять з міського бюджету 106 мільйонів гривень (при цьому у 2019 році там уже була реконструкція вартістю близько 33 мільйонів гривень), керівниця благодійного фонду "Корпорація монстрів" Катерина Ножевнікова оголосила одиничний пікет біля мерії. Волонтерку підтримали небайдужі одесити, тож одиночний пікет перетворився на масовий мітинг проти витрати бюджетних мільйонів на цивільні обʼєкти.

Не дивлячись на протести мешканців, тендер таки відбувся. І навіть договір з ПАТ "Ремонтно-будівельна дільниця "Одесголовпостач" у вересні 2023 року управління підписало. Однак, через тиск громадськості, УКБ було вимушене таки його розірвати. 

У травні 2024 року управління капітального будівництва Одеської міської ради мусило розірвати угоду, укладену з товариством з обмеженою відповідальністю "Кайлас 2007" щодо капітального ремонту елементів благоустрою скверу біля обладміністрації на суму 51,7 мільйона гривень. Це сталося завдяки втручанню прокуратури області.

В поле зору прокурорів цей тендер потрапив через те, що управління провело закупівлю без обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та очікуваної вартості предмета закупівлі.

Крім того, як наголосили в прокуратурі, дія договору продовжувалась без визначення джерела фінансування, без бюджетних асигнувань та фактично без мети реального настання наслідків.

У зв'язку з цим прокурори повідомили Управлінню капітального будівництва Одеської міської ради про порушення процедури закупівлі з метою вжиття відповідних заходів, направлених на реальний захист та поновлення інтересів держави.

За даними системи Prozorro, угоду за цим тендером уклали у березні 2021 року й до розірвання компанія встигла отримати 980 тисяч 448 гривень.

Через втручання департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України та скорочення обсягу видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг комунальне підприємство Одеської міськради "Міськзелентрест" мусило двічі відмовитись від закупівлі грабів, тисів, кедрів та декоративної вишні. На ці дерева КП планувало витратити 6 мільйонів гривень з бюджету міста.

Переможцем першого тендеру, який відбувся у серпні 2023 року, стала підприємиця Оксана Борисенко, яка запропонувала продати дерева за 5,9 млн грн. Правда, Борисенко була єдиним учасником цього конкурсу.

Після оголошення результату до комунальників надійшов лист від департаменту стратегічних розслідувань Нацполу, в якому поліція просила перевірити документи переможниці тендера на відповідність технічним вимогам. Виявилось, що вони таки не відповідають умовам конкурсу.

Вдруге закупівлю, яку Міськзелентрест провів через місяць у вересні 2023 року, мали знову віддати  Оксані Борисенко. Хоча цього разу в неї були конкуренти, але її ціна була найменшою. Однак цього разу виявилось, що бюджет на здійснення закупівлі скорочено.

Інфографіка: ЦПР

У лютому 2023 року адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради провела тендер на послуги з механізованого вакуумного та вологого прибирання доріг на території Заводського району міста. Договір на 7,2 мільйона гривень уклали з єдиним учасником конкурсу ТОВ "Карс клінінг". Однак, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області побачило порушення законодавства в частині складання тендерної документації. Тож угоду адміністрація Заводського району з Карс клінінг розірвало. Але оскільки між підписанням договору та розірванням пройшло майже пів року, то адміністрація мусила виплатити підряднику 1,8 мільйона гривень.

Ще одне порушення законодавства щодо публічних закупівель виявила держаудит служба в одній із закупівель Новокаховського пасажирського комунального підприємства "Автоцентр". Вони хотіли придбати за 6 мільйонів гривень вакуумно-підмітальну машину. Відкриті торги з особливостями для цього провели в червні 2023 року, в липні підписали угоду з приватним підприємством "Автомобільна компанія "Укравтоснаб" на придбання, а в вересні вже мусили її розірвати. Адже Держаудитслужба виявила, що тендерна документація складена не відповідно до вимог закону та присутні порушення  в частині розгляду замовником тендерної пропозиції.

В Херсоні не відбувся тендер на закупівлю послуг з косіння трави. В кінці березня 2022 року (!) виконавчий комітет Дніпровської районної ради оголосив тендер саме на ці послуги на 458 тисяч гривень.  Однак, через неможливість здійснення закупівлі унаслідок непереборної сили (Херсон тоді вже був під окупацією), тендер скасували.

В вересні 2023 року комунальне підприємство "Обласний центр хокею" Херсонської обласної ради не змогло закупити хокейний інвентар на 1,7 мільйона гривень. Тендер скасували через брак коштів.

Олеся Ланцман