Весна розслідувань: офшори, “коридори”, побори та мільйони з бюджету

13 липня 2025 р. 20:27

Весна розслідувань: офшори, “коридори”, побори та мільйони з бюджету

Фото: ЦПР

Навесні журналісти з різних регіонів оприлюднили розслідування про місцеві схеми, зловживання та маніпуляції. Тут — і дерибан комунальних ринків, і підозрілі держзакупівлі, і фіктивні аукціони, й будівництво в заказниках, й перетин кордону за гроші. Центр публічних розслідувань підготував добірку викривальних матеріалів колег — по одному розслідуванню на місяць.

МедіаДоказ

Журналістка Альона Маліченко у розслідуванні "Спортивний центр Полтавщини: для кого він насправді?" показала, як комунальна установа перетворилася на бізнес-об'єкт для депутата Полтавської облради від забороненої ОПЗЖ. За чотири роки центр отримав із бюджету 67 мільйона гривень, з яких майже треть пішло на оренду льодової арени, власницею якої є донька Мазура. При цьому щороку на утримання КП з бюджету витрачають десятки мільйонів гривень. Наприклад, у 2025 році фінансування підприємства збільшили з 9 мільйонів гривень до 22 мільйони.

МедіаДоказ

Про Глобинські м'ясо вироби багато хто чув, дехто куштував. А журналістка Альона Маліченко встановила можливу причетність корпорації “Глобіно” не лише до ковбас, а й до забруднення річки Псел на  Полтавщині. У розслідуванні “Свинокомплекс vs. Псел: Історія забруднення і бездіяльності” журналістка показує, ймовірні наслідки недбальства Глобинського свинокомплексу отруїли воду, знищивши екосистему. Через це навіть було відкрито кримінальне провадження. Однак два роки потому винних досі немає, а місцеві мешканці бояться, що катастрофа може повторитися.

Читайте також:  Топ воєнних та антикорупційних розслідувань лютого

Nikcenter

У розслідувані «Зелений коридор» для втікачів: як чоловіки призовного віку виїжджають з України і хто їм допомагає” журналісти показали так звану схему “зелений коридор”. Усе організовано через соцмережі. Один з організаторів – Антон Рибак з Вінниці, відкрито рекламує послуги в TikTok. Не обходиться й без поліції та прикордонників з обох сторін. Лише на кордоні з Молдовою на Одещини зафіксовано понад 530 тисяч незаконних перетинів за два роки.

NGL.media

За пів року Запорізька ОДА уклала десятки угод на постачання військових товарів із ФОПами, витративши майже 167 мільйонів гривень. Четверо підприємців із Фастова на Київщині отримали понад 44 мільйони – їхній бізнес існує, схоже, лише на папері. Про це йдеться в дослідженні Єлизавети Чип “Бізнес оборонного значення”. Частину угод управління оборонної роботи приховало, прикриваючись статусом оборонного замовника. Проте після запиту NGL.media згадані прямі угоди таки з’явились у Prozorro.

NGL.media

Наприкінці березня 2022 року міський голова Ірпеня Олександр Маркушин створив і очолив добровольче формування територіальної громади (ДФТГ). Протягом кількох наступних місяців він особисто клопотав про безмитне ввезення в Україну автомобілів для цього формування. Єлизавети Чип у розслідувані “Розібрати по гвинтиках” розповіла, про пʼять з цих автомобілів, в тому числі преміумклас, які військові так і не отримали. Журналістка припустила, що їх просто розібрали на запчастини і розпродали.

Сила правди

У розслідуванні Валентини Куць “Як волинські аграрії та бізнесмени розширили свої володіння за рахунок арештованих земель” йдеться про понад 40 гектарів ділянок, які вилучили у боржників і продали через Prozorro.Продажі. Новими власниками стали місцеві аграрії й бізнесмени. Журналістка виявила щонайменше вісім випадків, коли аби виграти торги, учасники імітували конкуренцію – заходили на аукціони разом з родичами, працівниками або власними фірмами. Серед них бізнесмени, депутат й посадовець міськради.

Читайте також: Топ воєнних та антикорупційних розслідувань січня

Сила правди

Журналіст Владислав Першута у розслідуванні “Нові господарі Центрального ринку: як компанії з бізнес-групи нардепа «оселилися» під Луцьким замком” показали, як після приходу до влади у місті партії “За майбутнє” влада посприяла передачі центрального ринку, який розташований під самим замком, бізнес-структурам з орбіти нардепа Степана Івахіва і бізнес-партнера колишнього очільника Одеської обласної державної адміністрації Ігоря Палиці.

Антикорупційний вимір

У розслідуванні "Дронова війна: російський постачальник безпілотників заробляє на відбудові окупованого Маріуполя" журналістка Олена Чернишова показала, як компанії, що в обхід санкцій виготовляють та постачають дрони для армії рф, паралельно освоюють бюджети на відновлення зруйнованого ними ж міста. Серед них — підсанкційні виробники БпЛА та фірми, ймовірно пов’язані з міністерством оборони рф.

Антикорупційний вимір

Ще одне розслідування Олени Чернишової “Розпилили” 5,8 мільйона? Миколаївський ліцей в Одеській області працює без укриття, гроші на яке давно виділили" в якому журналістка розповіла про те, що учні під час повітряної тривоги чекають відбою просто неба. При цьому гроші на укриття не лише виділили ще 2023 року, а підрядник вже отримав кошти. Однак укриття досі не працює - за словами директорки ліцею "воно обмежено придатне"

Вінницька агенція з журналістських розслідувань

У Вінниці на півострові Бригантина знищують зелену зону заради будівництва торгового центру. Забудовник — ТОВ “Бригантина-В” — мав реконструювати набережну, але цього не робитиме. У розслідувані “Забудовник Бригантини пов’язаний з нардепами, офшорами та має російський слід” журналіст Олег Самохвал розповів, як змінювались власники компанії-підрядника: від зв’язку з росією, офшорів з Британських Віргінських островів до бізнесмена з Хмельницького.

Харківський антикорупційний центр (ХАЦ)

За час повномасштабного вторгнення син колишнього прем’єрміністра України Миколи Азарова, який переховується у росії, Олексій розширив свою офіційну присутність в бізнесах у рф і на тимчасово окупованих територіях України. ХАЦ у розслідуванні “Повзуче розповзання бізнес-імперії Азарова-молодшого та його родини: вугілля, труби, “Русвата”, IT і харківський слід” розповів, як після окупації Криму та частини Донбасу – розширилась бізнес-імперія родини Азарова. Офіційно компанії оформлювалися на родичів та довірених осіб. Уже від початку повномасштабної війни Олексій Азаров, вочевидь, став сміливіше і почав оформлювати російські фірми особисто на себе.

Четверта влада

Під час підготовки чергового розслідування журналістки Мирослава Примак й Валентина Панюк помітили, що власником телерадіокомпанії “Ритм”, яка працює під брендом “ITV” у Рівному став Роман Балацький. До того чоловік з таким ПІБ придбав в мера Рівного Віктора Шакирзяна будинок. Журналісток зацікавило таке співпадіння. Тож вони у розслідувані “Кум чи не кум: хто такий новий власник ITV Media Group, який теж планує будувати на “Щасливому” дослідили який стосунок Балацький має до політично-бізнесової групи Шакирзяна “Рівне Разом”.

Четверта влада

Журналістка Оксана Гавриш у розслідуванні “Хай він уб’є одну-дві дитинки, я його посаджу”: історія медичних поборів і цькування у рівненському пологовому” показала, як медична директорка рівненського міського пологового будинку Світлана Муравська давала вказівки приховати вимагання неправомірного “благодійного” внеску. Аби виявити неправомірні дії журналістка сама на деякий час перетворилась на пацієнтку. Тож розповіла про це від першого імені. В матеріалі про викриття “благодійного” здирництва і лікарі “з кривими мордами”, і керівниця “яка вас годує”. А ще “чорна людська невдячність” і метафоричні контрольні постріли у лікаря-гінеколога.

Читайте також: Топ-5 найбагатших керівників лікарень Одеської облради

Четверта влада

Директором Рівненського медичного коледжу Ростислав Сабадишин, якого недавно звільнили з посади ректора медакадемії, купив у Карпатах земельну ділянку та почав будувати там два будинки. Один із них буцімто досі недобудований. Принаймні так написано в останній декларації Сабадишина за 2024 рік. Але насправді, як з’ясувала журналістка Анна Хіночик, там вже працює готельний комплекс “Emerald House Apartments”. Ц своєму розслідуванні “Гамно” і дід-сенатор з Америки: про готельний бізнес і приховані доходи ексректора Рівненської медакадемії” вона розповіла про те, як подружжя Сабадишинів пояснюють походження своїх статків.

Олеся Ланцман