Після розслідування ЦПР відкрили кримінальне провадження щодо автозаправок Petromol на Одещині
23 серпня 2024 р. 18:10
Фото: скрин з відео ЦПР
Після того, як Центр публічних розслідувань зняв фільм про заправки Petromol, які "засвітилися" в незаконному будівництві, ухилянні від сплати податків, у співпраці з рф, слідче управління Головного управління Національної поліції в Одеській області почало досудове розслідування в кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 197-1 КК України. Йдеться про будівництво споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці.
Про це повідомляє ЦПР з посиланням на судовий реєстр.
Розслідування журналістів вийшло 16 лютого 2024 року, а кримінальне провадження відкрили вже 20 березня.
Ми писали, що під парасолькою мережі Petromol працює низка приватних компаній, які з першого погляду не пов’язані одна з одною. Тож дослідити діяльність кожного підприємства, яке ховається під незареєстрованим брендом "Petromol", вкрай проблематично. Однак певні відомості в відкритих джерелах є.
Наприклад, у 2018 році Оболонський районний суд Києва надав дозвіл на доступ до речей і документів низки компаній у рамках розслідування справи про незаконне зберігання та збут підакцизних товарів через мережу Petromol. Тоді слідство встановило, що бренд можуть контролювати ТОВ "Вітла-ПСВ", ТОВ "Тадій" і ТОВ "Інтер-нафта".
Компанія "Інтер-нафта" фігурує у провадженні про незаконне будівництво заправки. Так, у 2018-му Овідіопольський районний суд розглядав клопотання по справі про незаконне використання земельної ділянки, на якій побудували автозаправну станцію у Прилиманському.
Також компанія "засвітилась" у можливому пошкодженні водовідведення та бар’єрного огородження на трасі Київ-Одеса в Біляївському районі.
Крім цього в судовому реєстрі є відомості щодо можливого пошкодження частини автодороги Київ-Одеса під час будівництва чергового комплексу Petromol.
І от 5 серпня 2024 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси розглянув клопотання слідчого поліції у кримінальному провадженні щодо самовільного будівництва будівель та споруд автозаправних комплексів "Petromol" на самовільно зайнятих земельних ділянках на території Біляївського, Роздільнянського, Болградського та Ізмаїльського районів Одеської області та надав дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів.
Йдеться про будівництво п’яти АЗС. Згідно з ухвалою, правоохоронці встановили, що документи на оренду земельних ділянок відсутні.
"Крім того, встановлено, що службові особи ТОВ з метою отримання ліцензії на право роздрібною торгівлю пальним надали до органу ліцензування, документи які можуть містити ознаки внесення не достовірних відомостей", - йдеться в ухвалі.
Уточнимо, що на судове засідання слідчий не з`явився, але суддя надав дозвіл на доступ та можливість вилучити копії документів щодо податкової справи, яка включає в себе інформацію щодо засновників, керівників, юридичної та фактичної адреси, наявності банківських рахунків, із зазначенням відрахування Єдиного соціального внеску, переліку осіб, які здійснюють трудову діяльність, податкову звітність ТОВ.
ЦПР зазначав, що судячи з гугл-мапи, в регіоні зосереджені близько 15 заправок Petromol — переважно на півдні області, під Одесою, а також декілька на шляху до кордону з невизнаним і контрольованим рф Придністров’ям. Крім цього декілька заправок працює в Молдові.
В тому, що заправки мережі працюють тільки за готівку, ми пересвідчились на власні очі, відвідавши два комплекси під Одесою. Заправники відразу попереджають, що безготівковий розрахунок неможливий. Та й каси на заправках взагалі немає. Чеки також нам не видали. З персоналу — лише одна людина на весь комплекс.
На наш запит у Бюро економічної безпеки в Одеській області відповіли, що відомство з 2021 року проводить розслідування за фактом можливого ухилення від сплати податків. Справа досі на стадії досудового розслідування.
ЦПР дослідив, що схоже, що мережа Petromol належить родині Віткових, які представлені як громадяни Болгарії та Молдови. Так, ТОВ "Інтер нафта" зареєстрували у 2003 році в Одеській області в селі Зоря. Бенефіціаром компанії вказаний громадянин Болгарії Петар Вітков.
До речі, компанія у 2015 році активно отримувала бюджетні підряди, уклавши угод на загальну суму 11,7 млн грн.
Петар є також співзасновником ТОВ "Вітла-ПСВ". Іншим засновником цієї компанії вказаний громадянин Молдови Сергій Вітков. Обидва мають однакове по батькові. Тож, ми припустили, що вони брати. Компанію "Вітла-ПСВ" також зареєстрували у 2003-му в Болграді.
Варто зазначити, що директор цього ТОВ Володимир Перевертайло є чоловіком завідувачки лабораторного блоку ізмаїльської міської лікарні Майї Дякової. Вона, до речі, балотувалась до Ізмаїльської міської ради у 2020 році від партії "Слуга народу".
Крім цього Петар Вітков, вочевидь, з третім родичем Володимиром Вітковим є засновником ТОВ "Тадій". Ця компанія з’явилась 2011 року. Офіційна адреса реєстрації село Кирнички Ізмаїльського району.
Про те, як власники цієї мережі в іншій країні співпрацюють із країною-агресором, доставляючи туди вантажі й, вірогідно, сплачуючи податки, читайте тут. Сподіваємось, що цю ситуацію дослідять представники Державного бюро розслідувань та фінмоніторингу. Адже з початком повномасштабної агресії рф проти України й введенням воєнного стану будь-яка співпраця з країною-агресором має бути під пильним контролем.
Ната Чернецька29 лютого 2024 р. 20:55