Обвинувачений у держзраді колишній кримський суддя мобілізувався до ЗСУ

29 травня 2023 р. 08:07

Обвинувачений у держзраді колишній кримський суддя  мобілізувався до ЗСУ

Фото: скріншот з відео

Колишній голова Апеляційного суду Криму Валерій Чорнобук, обвинувачений у державній зраді, зміг мобілізуватися до Збройних Сил України у Дніпрі та використати це для зупинення судового розгляду своєї справи у Києві.

Як повідомили в Центрі журналістських розслідувань, саме він навесні 2014 року допомагав окупантам переводити кримське судочинство на законодавство росії, агітуючи суддів служити рф та приймати російське громадянство.

Коли ж кримінальне провадження про державну зраду Чорнобука нарешті дійшло до отримання ордеру на арешт, екссуддя вдарився в біга. Його затримали у київському дворі будинку, де Чорнобук переховувався.

"Провадження слухається в Печерському районному суді Києва дуже повільно. Навіть підготовче засідання суддя Віта Бортницька не могла провести вісім місяців — з січня до вересня 2020 року. В судовий реєстр ніякі ухвали суддя не вносить з моменту призначення розгляду по суті. Хоча вносити є що. Розгляд кримінального провадження за обвинуваченням Валерія Чорнобука зупинено у зв’язку з тим, що він був мобілізований до лав Збройних Сил України. Однак відповідної ухвали суду у судовому реєстрі ми не знайшли, а на наш запит відповіді поки що не отримали", - повідомили розслідувачі.

Журналіст та громадський діяч з Дніпра Іван Красіков 30 березня писав у facebook про службу Чорнобука в Амур-Нижньодніпровському районному центрі комплектування Дніпра.

"Мої джерела, які на рівні керівництва, пов’язаного з військовими частинами, із обласною адміністрацією, сказали, що пан Валерій Чорнобук служить в Амур-Нижньодніпровському територіальному центрі комплектації та соціальної підтримки", — сказав Красіков у коментарі ЦЖР.

Адвокат не підтвердив і не спростував інформацію про службу його підзахисного у воєнкоматі.

"Нехай мої стосунки з клієнтом залишаться між мною і клієнтом… До побачення", — сказав адвокат.

Сам Чорнобук не відповів на питання, надіслане йому в месенджер facebook.

На запит про те, що ж відбувається зі справою Чорнобука, відповіла лише сторона обвинувачення.

"На минулому судовому засіданні, 16 травня, сторона захисту заявила клопотання про зупинення судового провадження у зв’язку з призовом обвинуваченого на військову службу. Печерський суд задовольнив це клопотання, розгляд призупинено. Була відповідна довідка з Центру комплектації, що він мобілізований, однак жодних деталей сторона захисту не надавала", — розповіла прессекретарка прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Катерина Діденко.

Джерела Центру журналістських розслідувань говорять, що Валерій Чорнобук служить юристом у Амур-Нижньодніпровському військоматі. А відтак має доступ до дуже чутливої інформації, що стосується мобілізаційних та персональних даних.

Зазначається, що у Чорнобука є військовий досвід, набутий у 2014 році, і статус учасника бойових дій. Після повернення до Дніпра із окупованого Криму, він пішов до війська добровольцем, був начальником бані у тилу. 

Відповідно до статті 335 Кримінального процесуального кодексу України, перебування обвинуваченого на військовій службі є однією з поважних причин, щоб зупинити кримінальне провадження. Для цього адвокату потрібно подати відповідне клопотання з довідкою або витягом з наказу військової частини.

"Чорнобук скористався можливістю, яку надає закон. Однак зупиняти розгляд справи з причини мобілізації закон суддю не зобов’язує. Суд має оцінювати такі обставини: де саме перебуває цей мобілізований, який цей рід військ, чи виконує він бойові завдання, яка його посада і взагалі чим він займається. Не в окопі — значить можна розглядати справу далі. Про це говорить суддя Вищого антикорупційного суду Тетяна Гавриленко. Але суддя Віта Бортницька вирішила інакше і розгляд справи про державну зраду ексголови Апеляційного суду АР Крим затягнеться тепер до самого кінця війни", - зазначили журналісти.