Родина російського конструктора дронів володіє нерухомістю у Франції та Великобританії, але не знаходиться під санкціями
18 червня 2024 р. 09:56
Фото: trap.org.ua
Вілли, розкішний одяг, бізнес у Європі. Російські бізнесмени, що фінансують вторгнення в Україну, не прагнуть, щоб їхні діти та онуки залишалися жити на батьківщині, тому легко відправляють їх до "загниваючої Європи". Утім, гроші на елітне життя в країнах ЄС вони чомусь продовжують заробляти на війні в Україні. Олєг Дємчєнко, розробник літаків та БПЛА, які вже понад 2 роки прицільно знищують українські міста, продовжує володіти нерухомістю в Європі, записуючи її на своїх онуків. Водночас Європа дивним чином ігнорує діяльність управлінця російського ВПК-підприємства, адже ані сам Дємчєнко, ані його родина досі не потрапили до санкційних списків ЄС чи Британії.
Про це повідомляють розслідувачі Trap Aggressor.
Олєг Дємчєнко — генеральний конструктор російського Дослідно-конструкторського бюро ім. О. С. Яковлєва. За час свого існування підприємство випустило понад двісті типів та модифікацій літальних апаратів, у тому числі понад сто серійних. Дємчєнко в різні часи був генеральним конструктором, директором та членом правління цього підприємства. У 2017-2018 рр. він увійшов до складу Авіаційної колегії при уряді рф. Бюро Яковлєва входить до складу корпорації "Іркут", яка за розробками бюро і веде серійне виробництво навчально-бойових літаків Як-130, а також винищувачів Су-30, які під час великої війни рф використовувала для запуску протирадіолокаційних ракет Х-31П та Х-58. Українські військові за час повномасштабного вторгнення збили чимало літаків такого типу. Бюро також розробило безпілотники "Ворон", "Кльост". Також були плани запустити розвідувально-ударний БПЛА Як-133БР. До 2021 року Дємчєнко був генеральним конструктором також в "Іркуті". Зараз же він спокійно працює і живе з дружиною в росії, досі не перебуває під санкціями (крім українських), а його син та внуки купують майно та мають бізнеси в Європі.
У березні 2022 року журналісти Схем провели розслідування про наближених осіб путіна, які мають у власності нерухомість за кордоном. Журналісти виявили, що Олєг Дємчєнко придбав нерухомість у престижному місці – муніципалітеті Сен-Жан-Кап-Ферра біля Ніцци. Це Лазуровий берег Франції, який полюбляють багатії зі всього світу, зокрема і росіяни.
Журналісти Trap Aggressor вирішили зʼясувати, що зараз відбувається з цією нерухомістю Дємченка, і це був лише початок.
Французька вілла
Фото з мережі Інтернет
Узбережжя Лігурійського моря на півдні Франції поблизу Ніцци, де м² приватного житла можна придбати в середньому за 20 тис. євро. Купити тут нерухомість – такий собі маркер успішності для російського бомонду. Тут мають вілли російські олігархи Аркадій Ротенберг, Давид Каплан та Володимир Євтушенков, також український олігарх Дмитро Фірташ і голова виконкому проросійської української партії "За Життя" Сергій Льовочкін.
Поруч із цією "елітою" за адресою Saint Jean Cap Ferrat, 12 avenue des Fleurs маєток з басейном придбав і Олєг Дємчєнко. Спочатку його французька нерухомість була записана на паризьку компанію SCI Olara (юридична особа, яка у Франції зазвичай використовується для інвестицій у нерухомість і комерційних підприємств), де власниками були зазначені сам Олєг Дємчєнко, його дружина Ларіса Вайцеховская та двоє їхніх внуків Анастасія та Олєг.
Скріншот з ресурсу Google Maps
Попередній власник SCI Olara Александр Улісс Рене Дарсі Летт також володіє кількома компаніями схожого типу, які зареєстровані за тією ж адресою. За місцем прописки немає жодного офісу, тому, ймовірно, це фіктивні компанії, створені саме для реєстрації різної нерухомості.
9 серпня 2023 року Олєг Дємчєнко та його дружина Ларіса переписали свої частки в компанії і, відповідно, віллу, на внуків — Анастасію та Олєга.
Британська квартира
Квартира Анастасії в центрі Лондона
Анастасія Дємчєнко, внучка російського інженера, працює піарницею у лондонській команді італійської ювелірної та годинникової компанії Buccellati. Вона також стажувалася в елітному торговому центрі "Харродсі", працювала з британським журналом моди "Татлер", навчалася на британських курсах від Christie’s та детально ділилася тим, як жити вишукане життя на широку ногу в Лондоні.
Разом із чоловіком Матвієм Лівшіцом (Matvei Vladimirovich Livshite) жінка проживає в Лондоні за адресою 64 Queens Gate, SW75 JP. Згідно з виписками з британського реєстру нерухомості, квартира під номером 2 за цією адресою належить Анастасії. Вона придбала її у 2021 році за 1,5 млн фунтів (близько 2 млн дол.)
Анастасія Дємчєнко і Лілія Шеффлер-Сєннова. Фото з мережі Інтернет
На цьому фото Анастасія в дружній атмосфері проводить час ще з однією росіянкою – Лілією Шеффлер-Сенновою. Це дружина колишнього президента російської будівельної компанії "Фінстрой" Ільї Суркова. Щонайменше з 2019 року вони також проживають у Лондоні. За даними швейцарських журналістів, бізнесмен Сурков розкрадав кошти у росії, потім переховувався від російського суду в Швейцарії, але через неспроможність інтегруватись у швейцарське суспільство сімʼя російських злочинців перебралась до Британії.
Онук Дємченка Олєг, названий на честь діда, також проживає в Лондоні за адресою 9-11 Manson Place, SW75 JP. Це 4 хвилини на авто від квартири Анастасії. Саме ця адреса вказана у французьких документах як місце проживання онука.
Screenshot from Google Maps
Саме ця адреса вказана у французьких документах як місце проживання онука.
Офіційно нерухомість йому не належить, але журналісти встановили, що це за квартира і хто її власник за документами. По-перше, Олєг Дємчєнко молодший залишив коментар на сайті лондонської компанії з ремонту нерухомості Lev Pride про приємний досвід співпраці з ними. Компанія розповідає в себе на сайті, що відремонтувала квартири як на Manson Place, так і на Queens Gate. З опису ремонту на Manson Place зрозуміло, що це двокімнатна квартира на 4 поверсі (єдина за вказаним місцем).
За даними британських реєстрів, офіційним власником квартири на 4 поверсі у серпні 2022 став 24-річний Спенсер Коутс Гонсалес (Spencer Coates Gonzalez), який раніше працював у компанії з управління нерухомістю в Лондоні, яка належить його родичу Джейсону Террі Коутсу (Jason Terry Coates). Тож, ймовірно, він є лише номінальним власником лондонських апартаментів.
Олєг Дємчєнко – акціонер в компанії 9-11 MANSON PLACE LIMITED, яка спеціалізується на менеджменті нерухомості. Разом з ним там зазначена і Ольга Янсен ван Вуурен.
Ольга також живе у тому ж будинку, що і Олєг Дємчєнко молодший. Жінка – донька Володимира Пефтієва, одного з найбагатших людей Білорусі та колишнього керівника "Белтехекспорт". Пефтієва в медіа називали гаманцем Лукашенка, а ЄС вніс його до санкційних списків, хоча пізніше його звідти видалили. Белтехекспорт – компанія з конструювання зенітних ракетних комплексів, ремонту авіації, експорту та імпорту воєнної техніки та послуг. У каталозі продукції – літаки "МіГ", гелікоптери "Мі", безпілотники, зенітні комплекси, засоби радіоелектронної боротьби, танки, бронеавтомобілі тощо. У 2012 році компанію продали російському бізнесмену Дмітрію Гуриновичу. Уже під час повномасштабного вторгнення компанія бере активну участь у воєнних виставках разом із російськими компаніями та в самій росії.
Німецький бренд
Анастасія Дємчєнко також донедавна володіла брендом одягу Studio Celestra. Компанія має статус ліквідованої з листопада 2023 року. Хоча бренд був зареєстрований у Британії, у соцмережі Інстаграм систематично розміщували фото з одягом, презентованим у берлінському бутіку Tcha Concept. Анастасія з чоловіком Матвєєм також з`являлися на подіях у цьому магазині.
Сам бутік належить Джої Бурді, дочці Томаса Крамера, німецько-американського забудовника, венчурного капіталіста та інвестора. Він керує нерухомістю на Саут-Біч, в Маямі, Флорида, дружить із Трампом та має мультимільйонний бізнес у всьому світі, пов’язаний з нерухомістю та венчурними інвестиціями.
Чеський бізнес
Крім внуків, бізнес у Європі має і син Олєга Дємченка — Віктор. З 1999 року він є власником чеської компанії Olvy International s.r.o. та вказав своєю особистою адресою у Карлових Варах — Karlovy Vary, Sadová 5/35. За цією адресою знаходиться елітний готель Kriváň.
Компанія Віктора не має сайту, та й інформації про неї обмаль у відкритих джерелах. За адресою фірми Дємченка-сина зареєстровано ще багато різних компаній, у багатьох із яких керівниками чи власниками є також росіяни. За даними реєстрів, Olvy International s.r.o. займається ритейлом, але у лютому 2023 звідти було видалено право на купівлю та перепродаж товарів.
8 серпня, за день до перепису майна, Велика Британія ввела ряд санкцій проти 22 фізичних та юридичних осіб за межами росії, які підтримують незаконне вторгнення рф в Україну. Можливо, це і було поштовхом зберегти майно в Європі, передавши право власності внукам.
Династія російського конструктора БПЛА та літаків Олєга Дємченка роками насолоджується розкішним життям в Європі, купує там нерухомість, веде власний бізнес. Більше того, створює комунікації та бізнес-звʼязки з європейцями. Тим часом літаки та безпілотники їхнього виробництва системно знищують українські міста та села. Тим не менш, росіяни підтримують одне одного за кордоном, їхні діти рухають російську воєнну машину і допомагають вбивати українців щодня, живучи своє найкраще життя на віллах, в модних бутиках та на європейських заходах. Для цього їм навіть не потрібно обходити санкції, адже європейські обмеження до них просто не були застосовані, зазначають розслідувачі.
Ната Чернецька
11 квітня 2024 р. 10:01
26 березня 2024 р. 18:10
06 липня 2023 р. 18:35
13 липня 2022 р. 18:56