В Одесі показали фільм-розслідування "Втеча від росіян"

01 квітня 2023 р. 16:23

В Одесі показали фільм-розслідування "Втеча від росіян"

Фото: ЦПР

Фільм-розслідування журналістів "Слідства.Інфо" "Втеча від росіян" про двох українських дівчат, яких російська влада обманом вивезла спочатку в тимчасово окупований Крим, а потім — в окупований Генічеськ презентували в Одесі 1 квітня.

Показ відбувся у Медіацентрі Україна - Одеса, повідомляє Центр публічних розслідувань

До повномасштабної війни 16-річна Маша та 18-річна Настя жили щасливим життям — навчалися, мріяли, гуляли з друзями, будували плани на майбутнє. 

Все змінила окупація Херсона — росіяни обманом вивезли дівчат і на місяці позбавили їх нормального життя.

Спочатку Машу та Настю відвезли в окупований Крим нібито на двотижневий відпочинок. 

Тим часом українські військові звільнили Херсон від окупантів і дівчата захотіли повернутися додому, але росіяни їх не відпустили. 

Маша та Настя почали бунтувати — відмовлялися вставати під гімн росії, публікували патріотичні дописи у соцмережах, використовували українську символіку.

Через 2,5 місяці росіяни вивезли їх в окупований Генічеськ, де фактично ув'язнили у холодному гуртожитку. 

Там українських дітей карали за прояви патріотизму та агітували отримати російський паспорт. Найбільш норовливим дітям окупанти нагадували про "яму", "військову комендатуру" та погрожували "зашити рота".

Маша та Настя на прохання "Слідства.Інфо" фіксували все, що відбувалося з ними, по суті, у російському полоні. Журналісти розуміли, що треба убезпечити свої джерела, тож почали шукати шляхи повернення дівчат додому. 

До того ж у підлітків виникли проблеми — через кілька днів за ними мала прийти окупаційна комендатура. Маші та Насті за їхню поведінку погрожували "ямою". Журналісти зрозуміли, що їх треба терміново вивозити, — дівчата у серйозній небезпеці.

Зазначимо, що вивезти дівчат розслідувачам коштувало 40 тис грн. Саме ці гроші надійшли від благодійників редакції.

Раніше журналістам вдалося встановити особу людини, яка застосовувала насильство та залякувала українських дітей, вивезених до російських таборів. 

Як повідомляє The Insider, ним виявився колишній співробітник "Беркуту", який брав участь у подіях на Майдані з боку силовиків Віктора Януковича Валерія Астахова. 

Його дані є у базі даних "Миротворця". За цими даними, Астахов служив у МВС України, але після анексії Криму прийняв громадянство рф і перейшов на службу до мвс рф в Євпаторії.

Журналіст Тетяна Попова показала фотографії Астахова хлопчику, який розповів The Insider про побиття українських дітей у таборі, він упізнав його.

Відомо, що у 2014 році Астахов уже вивозив дітей зі Слов'янська до Ростовської області. Як писав "Комерсант", тоді було вивезено 38 осіб, у тому числі 21 дитину віком від двох місяців до 12 років, їх супроводжував Астахов. Він стверджував, що автобус із біженцями збиралися розстріляти українські нацгвардійці, але підтвердження його слів не знайшли.

23 березня 2023 року в Україну повернулися 17 дітей, яких окупаційна влада Херсонської області ще у жовтні минулого року відправила "на відпочинок" до дитячих таборів на території анексованого Криму. Обіцяли, що діти з'їздять туди на десять днів, але вони провели там півроку.

Тетяна Попова поговорила з дітьми, що повернулися, та їхніми батьками в Києві. За словами 16-річного Віталія, дітей били, погрожували їм та тримали у підвалі. Як розповів Віталій, дівчинку з Херсона вдарили залізним ціпком з такою силою, що у неї на спині залишився "синяк смужкою".

У таборі "Дружба" в Євпаторії Астахов відводив дітей до підвалу, показував цей ціпок і погрожував, що за підтримку України битиме. "Він казав: закрию в підвалі, там сидітимете, підкорятиметеся мені", — розповів Віталій про Астахова. За словами дитини, у таборі не було постільної білизни, лише брудні матраци та подушки.

Не всі діти зіткнулися в таборах з жорстоким поводженням, але всі говорять про погані умови та неякісну їжу.

У дослідженні лабораторії Єльського університету говорилося, що для українських дітей зараз діють понад 40 таборів у Сибіру, на узбережжі Чорного моря, у центральних регіонах, на Уралі та в анексованому Криму. За даними авторів звіту, у таборах дітям розповідають про "традиційні цінності", викладають історію за "російськими стандартами", навчають стрільби та поводженню з технікою. Стверджувалося, що деякі табори, зокрема у Криму та Чечні, проводять для дітей "курс молодого бійця".

Наприкінці грудня стало відомо, що адміністрації дитячих таборів у Криму не відпускають херсонських дітей додому. Повідомлялося, що ще понад 100 дітей не повернулися до Балаклії з іншого табору. На сайті державного порталу "Діти війни" йдеться про зникнення 16226 дітей. Повернути на батьківщину, за даними сайту, поки що вдалося 308.

Раніше 17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента рф володимира путіна та дитячого омбудсмена марії львової-бєлової, заявивши, що вони несуть відповідальність за примусове вивезення дітей з України.