"Не зрозумів подій життя": 20-річний херсонець отримав вирок за службу в окупантів

16 липня 2023 р. 11:29

"Не зрозумів подій життя": 20-річний херсонець отримав вирок за службу в окупантів

Микита Щербина. Фото з каналу operativnoZSU

В Одесі Малиновський районний суд виніс вирок – вісім років позбавлення волі мешканцю Херсона, який працював у "поліцейському відділі" окупантів.

За інформацією Харківського антикорупційного центру, засуджений – Микита Щербина. На момент окупації Херсона, йому було 20 років. Він отримав середню-спеціальну освіту за профілем автослюсаря, тракториста й водія. Був безробітний.

Як ідеться у вироку від 3 липня, після захоплення Херсона 1 березня 2022 року, окупаційні війська РФ створили незаконний правоохоронний орган "відділ поліції". У серпні 2022 року Щербина зайняв у ньому посаду поліцейського.

Він патрулював Херсон, охороняв захоплені окупантами приміщення.

Дії обвинуваченого суд кваліфікував за ч. 7 ст. 111-1 ККУ. Тобто це колабораційна діяльність, а саме добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Щербина уклав зі слідством угоду про винуватість, розкаявся, дав викривальні покази на інших колаборантів.

Ухвалюючи вирок, суд вказав, що у цьому випадку перехід громадянина України у стан ворога міг статись тільки у зв`язку із відсутністю патріотичного виховання, звичайної освіченості та знань історії України.

"Більше ніж 400 років поневолення московським царством України, тривалий геноцид української нації всіма урядами московської держави, винищення української літератури, мови та в цілому української культури безумовно не могло пройти безслідно для українознавства народу України. Обвинувачений як молода людина, на жаль не зрозумів подій життя, що відбувались на його очах, не обдумав існуючий стан речей і прийняв власне рішення щодо вступу до незаконного збройного формування, яке було створено на тимчасово окупованій території Херсона", – йдеться у вироку.

Також суд наголосив, що "відсутність освіченості та знань української історії й культури, як недолік спільного виховання батьків та загальноосвітньої школи, які не привили любов молодої людини до національних традицій, національної спадщини та культури і в цілому до України, яка має право на самовизначення на рівні інших держав. Тобто частково вина у такому виховані лежить на громаді".

Відомо, що обвинувачений не виконував активних поліцейських дій, не затримував людей та не проводив прямих заходів направлених на боротьбу проти української влади.

"Він не був також помічений у будь-яких діях направлених на катування українців, або у здачі ворогу свідомих українців, які за своїм духом були патріотами України і всіляко допомагали поверненню української влади у місто", – йдеться в матеріалах справи.

Оскільки чоловік допомагає слідству ідентифікувати інших колаборантів, суд дійшов висновку – обвинувачений показує зміну мислення і звільнення від думок про співпрацю з ворогом.

"Під час виконання незаконних завдань у незаконно створеному правоохоронному органі рф не переходив межу зла", – вказано у мотивації вироку.

Суд взяв ці обставини до уваги та застосував статтю 69 ККУ про пом’якшення покарання. Чоловіку присудили вісім років позбавлення волі, хоча санкція інкримінованої йому статті передбачає ув’язнення від 10 до 15 років. Також заборонено на 15 років працювати у владі та правоохоронних органах.

Варто зазначити, що в пресрелізі СБУ про затримання Щербини йшлося, що він нібито також викрадав херсонців. А після звільнення Херсона зберігав у себе посвідчення "поліцейського". Проте це не було відображено чи доведено у суді.

Читайте також: Троє мешканців Снігурівки, які працювали охоронцями при окупантах, отримали вироки.