Довезти ялинку, обганяючи танк: як харківські медики волонтерять на Куп’янщині

13 грудня 2023 р. 12:07

Довезти ялинку, обганяючи танк: як харківські медики волонтерять на Куп’янщині

Житель Ківшарівки Володимир з подарованою медиками ялинкою. Фото: ЦПР, Альбіна Карман

Тричі на тиждень виїзні бригади медиків та психологів харківської БО "БФ "Шлях України" їздять у Куп’янський район і надають допомогу місцевим, які не хочуть або не мають змоги евакуюватися.

Влітку кореспондентка ЦПР Альбіна Карман вже побувала з ними у Ківшарівці Куп’янського району, коли медики робили перев’язку пенсіонеру Володимиру Миколайовичу. У грудні вона поїхала з ними повторно і показала, що змінилось за кілька місяців. 


Медики та водії виїзної бригади БО "БФ "Шлях України" при в’їзді до Куп’янського району. 6 грудня 2023. Фото: ЦПР, Альбіна Карман 

Невиспані після нічної зміни медики знову вирушають до Куп’янського району. Костя, Вадим і Рома працюють в одній із лікарень Харкова, а у вільний від роботи час волонтерять. Зараз, хоч і доводиться поєднувати роботу з волонтерством, кажуть, навантаження менше на відміну від минулого року, коли доводилось ночувати в лікарні під обстрілами, а поранених привозили і вдень, і вночі. 


Медик Костя дорогою до Купʼянського району. Фото: ЦПР, Альбіна Карман


Медики Вадим і Роман їдуть на Куп’янщину після нічної зміни в лікарні. Фото: ЦПР, Альбіна Карман 

Коля — водій швидкої. На Куп’янщину вперше потрапив після її звільнення ще у 2022 році під час евакуації населення. Тоді, каже, район мав значно ціліший вигляд, ніж зараз.

"Купʼянськ тупо знищили й продовжують нищити", — каже хлопець. 

Читайте також: На кордоні Миколаївщині та Херсонщини: чому у знищене росіянами село повертаються люди

Наташа — запасна водійка. Війну вона побачила ще у 2014 у містечку на рідній Луганщині, яке з березня минулого року тимчасово окуповане росіянами. Після 4 місяців життя під окупацією, дівчина переїхала до Харкова, де одразу познайомилась із волонтерами й почала допомагати не лише на Купʼянщині, але й в інших містах по лінії фронту. 


Водій Коля дорогою до Куп’янського району. Фото: ЦПР, Альбіна Карман 


Запасна водійка Наташа дорогою до Куп’янського району. Фото: ЦПР, Альбіна Карман 

Доїхати до населених пунктів Купʼянщини можуть не всі. Переправ є декілька. Про них не говорять, бо це часто мішень для росіян, але усі місцеві жителі про них знають. Медичне авто, звісно, пропускають, а от цивільні — рідше. 


Виїзд з Куп’янського району. Фото: Альбіна Карман 

У планах волонтерів перев’язки маломобільних, у тому числі вже знайомого нам Володимира Миколайовича. З нагоди дня Святого Миколая волонтери везуть йому прикрашену ялинку. 


Волонтери везуть ялинку в Куп’янський район своєму давньому пацієнту на світанку. Фото: ЦПР, Альбіна Карман 

До Володимира Миколайовича медики почали їздити вкінці червня цього року. У нього трофічна виразка на кінцівці, як результат серцевої недостатності. Таку хворобу потрібно лікувати в стаціонарі, самих перев’язок замало, кажуть медики, однак дідусь госпіталізуватися не хоче. 

"За цей час його стан періодично то погіршувався, то покращувався. Зараз — нога заживає більш менш нормально. Можна робити пересадку кістки, але тільки в умовах стаціонару і якщо підлікувати його серце і судини", — каже медик Костя.Медики Костя, Вадим, Роман і водій Коля з Володимиром Миколайовичем в нього вдома у Ківшарівці. Фото: Альбіна Карман 

Звільнена того року Ківшарівка — типовий прифронтовий населений пункт на сході України. Тут стало "нормальним", коли тебе обганяє танк, коли лунають вибухи й видно дим із сусіднього села Подоли, яке так само як і влітку досі страждає від нищівних російських обстрілів. 


Ківшарівка Куп‘янського району. 6 грудня 2023. Фото: ЦПР, Альбіна Карман


Вид з Ківшарівки на сусіднє село, де здійнявся дим від прильоту. 6 грудня 2023. Фото: ЦПР, Альбіна Карман 

Сусідній також звільненій минулого року Осадьківці пощастило ще менше — туди не їздить громадський транспорт, там немає магазину, а саме там живе наступний пацієнт медиків – дід Павло

У нього також трофічні виразки через серцеву недостатність, але на обох кінцівках. 

"На відміну від Володимира Миколайовича дід Павло спочатку не виконував наші вказівки. Банально, треба було лежати з піднятими кінцівками, а він постійно ходив і займався своїми справами. Тому ноги сильно набрякали", — каже медик Костя. Та згодом дідусь виправився. 

Йому теж пропонували госпіталізуватися на лікування до Харкова, але він не хоче. Житель села Осадьківка дід Павло. Медик Роман робить йому перев’язку. Фото: Альбіна Карман 

Після постійних пацієнтів медики їдуть в інший населений пункт Куп’янщини, щоб перевірити стан здоров’я жителів, яким раніше надавали медичну допомогу. Звідти до лінії фронту ще ближче, ніж від Ківшарівки та Осадьківки. Однак, через небезпеку довго там не затримуються, і ми нічого не фотографуємо. 

"Там вже установка неподалік. Якщо що — прийдеться снаряди подавати", — каже медик Вадим і, зважаючи на яскравий колір медичного авто, виїзна бригада швидко покидає село. 


Виїзна медична бригада в Осадьківці Куп’янського району. Фото: Альбіна Карман 

Куп’янський напрямок залишається одним із найгарячіших. 8 грудня 2023 року командувач Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо в ефірі телемарафону заявляв про те, що росіяни продовжують перекидати свої штурмові загони для активізації нових атак на цьому напрямку. Зазначимо, що найзапекліші бої в регіоні точаться в селі Синьківка, що приблизно за 20 кілометрів від Ківшарівки.