Рік щедрих доплат: хто з топових посадовців одеської мерії та ОДА отримав найбільше з бюджету
19 квітня 2025 р. 10:01

У 2024 році одеські високопосадовці отримували не лише щедрі премії, а й десятки тисяч гривень допомоги на оздоровлення та покращення побуту.
Центр Публічних розслідувань встановив, хто з посадовців муніципалітету та ОВА отримав майже півмільйона премії, а хто сотні тисяч на оздоровлення та комфорт.
Таємні зарплати посадовців ОВА
З запитом щодо заробітних плат мерів та їх заступників, керівників адміністрацій та їх заступників, директорів департаментів ОДА ЦПР звертався до Одеської міськради, ОВА й департаментів. Крім цього подібні запити отримали Миколаївська та Херсонська міські ради, МВА та ОВА. Й лише Одеська ОВА та частина її департаментів відмовилась відповідати на запит.
В департаментах, як під копірку, повідомили, що для відповіді на запит їм треба "створити нову інформацію", що не передбачено законодавством. Єдине, в департаменті з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами ОДА пояснили, що впродовж 2024 року посада директора була вакантною. А департамент аграрної політики, продовольства та земельних відносин відповів, що директора департамента Єгора Чикшеєва призначили на посаду з 27 грудня 2024. Тому вони надали інфоормацію щодо заробітку посадовця лише з 27 грудня 2024 року по 31 грудня 2024 року. Згідно з їх відповіддю за три робочі днійому нарахували 4,9 тисячі гривень. В розрахунки увійшли посадовий оклад, надбавки за ранг, за вислугу років та за доступ до державної таємниці. На руки посадовець отримав 3,7 тисячі гривень.
А в ОВА відповіли, що відомості про фінансову звітність Олега Кіпера та його заступників закриті в "інтересах національної безпеки".
"Запитувана Вами інформація буде надана після припинення (скасування) правового режиму воєнного стану", – пообіцяли в адміністрації.
На думку медіаюриста Платформи прав людини, адвокат Євгена Воробйова відповідь ОВА про відмову в наданні інформації про заробітну плату є незаконною.
"Ця інформація є безумовно відкритою та повинна надаватись на запит навіть в період воєнного стану", – зазначив експерт.
А юрист та голова ГО "Антикорупційний штаб" Сергій Миткалик зазначає, що є пряма норма в законодавстві, через яку мають надати таку інформацію – частина 5 статті 6 "Про доступ до публічної інформації". Згідно з нею не може бути обмежено доступ до інформації про використання бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, умов отримання цих коштів, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти.
"Крім випадків, передбачених частиною другою статті 23 Закону України "Про основи національного спротиву", – додає юрист й пояснює, що голова ОВА під винятки закону не підпадає. – Ба більше, посада голови ОВА є публічна і ОВА зобовʼязана надати цю інформацію".
Тож ЦПР знову звернувся до ОВА та департаментів й чекаємо, що вони відпишуть цього разу.
Читайте також: Матдопомога не для всіх: покращення побуту та оздоровлення для херсонських високопосадовців
Оздоровлення: кому і скільки
Допомогу на оздоровлення у 2024 році виплатили щонайменше семи посадовцям. Найбільшу суму — 72 тисячі гривень — отримав перший заступник міського голови Олександр Філатов у вересні.
Зазначимо, що за 2024 рік віцемер окрім зарплати задекларував суттєві доходи від продажу майна. Торік Філатов отримав 956 тисяч гривень за продаж Toyota Camry 2016 року випуску.
Заступник міського голови Валерій Сілін та секретар міської ради Ігор Коваль у вересні отримали по 67,9 тисячі гривень. А ще один заступник мера Одеси Павло Вугельман – 70 тисяч гривень у листопаді.
Ці посадовці у 2024 році окрім заробітку також, мали як заощадження, так і додаткові грошові надходження. Наприклад, Валерій Сілін отримав 641,5 тисячі гривень пенсії, а Ігор Коваль – 141,9 тисячі гривень зарплати від університету імені Мечнікова, в якому працює за сумісництвом й ще 247,7 тисячі гривень склала його пенсія. Павло Вугельману батько подарував 420 тисячі гривень й ще стільки ж він отримав від надання майна в оренду.
Серед директорів департаментів Одеської ОДА допомогу на оздоровлення отримали директорка департаменту культури національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Олена Олійник – 54,4 тисячі гривень у травні й директорка департаменту екології та природних ресурсів Ірина Шатохіна – 54,3 тисячі гривень у жовтні.
При цьому Ірина Шатохіна у 2024 році отримала в подарунок від батька 600 тисяч гривень. А її колежанка Олена Олійник додатково заробила лише 6,2 тисячі гривень, працюючи за сумісництвом в коледжі мистецтв імені К. Ф. Данькевича.
Тож виплати на оздоровлення для багатьох посадовців міськради та деяких з ОДА стали приємним бонусом до вже чималих премій, пенсій, подарунків і підробітків.
Покращення побуту: хто, коли та наскільки покращив
У 2024-му деякі з посадовців міськради та ОВА дбали не лише про здоров’я, а й про покращення соціально-побутових умов. Додаткові виплати на покращення побуту отримали щонайменше шестеро посадовців. При чому чиновникам мерії доплату нарахували у жовтні, а обидвом директоркам департаментів – у грудні.
Так Ганна Позднякова, Валерій Сілін та Ігор Коваль матеріальну допомогу отримали у жовтні, а Ірина Шатохіна й Олена Олійник – у грудні.
Найбільше допомоги на покращення побуту отримала Ганна Позднякова. Їй нарахували 74 тисячі гривень. З декларації посадовиці відомо, що вона має у власності квартиру площею 33,6 квадратного метра та офіс у 51,5 квадратного метра в Одесі. Ще однією квартирою площею 86,8 квадратного метра в Одесі Позднякова може користуватися безоплатно.
Валерій Сілін, який має у власності квартирою в Одесі площею 144,4 квадратного метра, своєю чергою отримав на комфорт 70 тисяч гривень, а власник квартири прощею 216,6 квадратного метра в Одесі Ігор Коваль – 67,3 тисячі гривень.
Додаткові нарахування на покращення побуту у 62,5 тисячі гривень отримала Ірина Шатохіна. Посадовиця, згідно з її фінансовою звітністю, має дві квартири у власності 80,5 квадратного метра та 63,8 квадратного метра. Її колежанка Олена Олійник, яка також є власницею двох квартир 65,2 квадратного метра та 34,4 квадратного метра, отримала на побут 54,4 тисячі гривень.
Премії: іноді двічі на місяць
Впродовж 2024 року посадовці міськради та деякі директори ОДА отримували щомісячні премії, а в грудні майже всі отримали ще й одноразові премії або премії за щорічне оцінювання.
Найвищу премію у 524,7 тисячі гривень за рік отримав заступник міського голови Валерій Сілін. Його колега Олександр Філатов отримав трохи менше, але все одно чимало – 510,8 тисячі гривень. При цьому Сілін має заощадженими 837 тисячі гривень, а Філатов зберігає 52 тисяч доларів США та 272,6 тисячі гривень. Крім цього вкінці березня 2025 року, віцемер придбав новий автомобіль Toyota Camry 2023 року за 1,2 мільйона гривень.
Ігорю Ковалю нарахували 489,9 тисячі гривень, а Павлу Вугельману – 437,8 тисячі гривень. Зазначимо, що Коваль накопичив 392,2 тисячі гривень та 20 тисяч доларів США, а Вугельман значних заощаджень не має – лише 13,8 тисячі гривень та 692 долари США.
Очільник Одеси Геннадій Труханов, попри те, що жодної матеріальної допомоги не отримував, усе ж не залишився без уваги. Меру щомісяця нараховували премію, яка за рік склала 424,9 тисячі гривень. А ось грудневої одноразової він не отримав. Додамо, що готівкою міський голова зберігає 139,7 тисячі гривень та 167 тисяч доларів США й крім цього має колекцію годинників: Rolex, Ulysse Nardin, Patek Philippe, Breguet, A. Lange & Sohne, які придбав до 2015 року.
Читайте також: Посадовці та додаткові виплати: як нараховували зарплату миколаївським топ чиновникам
Ганна Позднякова, яка почала отримувати премії з липня, за пів року зібрала 217,5 тисячі гривень, а ще й у грудні отримала додаткові 22,2 тисячі. Загалом посадовиця, яка зберігає готівкою 25 тисяч доларів та має на 20 мільйонів гривень біткоїнів, отримала 239,7 тисячі гривень премії. Окрім грошей посадовиця задекларувала шубу із соболя та ювелірні вироби італійського бренду Damiani. Також вона вказала що має сумочку Louis Vuitton. Усе майно зазначено як придбане до першої декларації, тобто до 2016 року.
Посадовиця ОДА Олена Олійник також премію отримувала щомісяця, а в грудні так двічі – ще й премію за щорічне оцінювання. Тож за рік її преміювали на 145,6 тисячі гривень. Вона єдина з нашого переліку посадовців, яка не декларує жодної гривні заощаджень.
Її колежанка Ірина Шатохіна премії отримала найменше. Преміювати за посадовицю почали з квітня 2024 року, але у грудні її також відмітили двічі за роботу і за результатами оцінювання. Нарахували їй за це 83 тисячі гривень. На відміну від Олійник, Шатохіна заощадження має. Вона накопичила 300 тисяч гривень.
Зазначимо, премії у 2024 році склали майже половину від загального заробітку топ чиновників Одеської міськради та ОДА.
Зарплата: подвоїли за рік
Найбільший річний дохід серед одеських посадовців міськради та деяких з ОДА отримав Валерій Сілін. Разом з доплатами та премією за рік на руки він отримав 887,4 тисячі гривень (тут і далі вказана сума після сплати податків – ред.). Додамо, що у 2023 році його заробітна плата склала 457, 9 тисячі гривень й це без відрахування податків.
Валерій Сілін працює в Одеській міськраді з 18 жовтня 2023 року. Спочатку на посаді в.о.заступника міського голови та керуючого справами виконавчого комітету, а з грудня – заступника мера. До цього 12 років займав різні посади в банку "Південний", а перед цим працював в прокуратурі.
На п’яти йому наступає Геннадій Труханов. Хоч допомогу на оздоровлення чи комфорт мер не отримував, однак за рік заробив 883,1 тисячі гривень. При цьому у 2023 році очільнику Одеси було нараховано у 3,8 раза менше – 293,1 тисячі гривень.
Ігор Коваль торік отримав 863,2 тисячі гривень. При цьому його зарплата у 2023 році також була меншою – 654,2 тисячі гривень. Зросла заробітна плата торік і у віцемера Олександра Філатова – він отримав 826,6 тисячі гривень, що вдвічі перевищує його дохід у 2023 році, коли він заробляв близько 456,6 тисячі гривень.
787,6 тисячі гривень проти нарахованих 559 тисяч у 2023 році отримав Павло Вугельман, а Ганна Позднякова – лише 420,9 тисячі гривень. При цьому у 2023 році, коли Позднякова керувала КП "Теплопостачання міста Одеси" вона отримала 634,9 тисячі гривень.
Заробітна плата Ірини Шатохіної також значно збільшилась. У 2024 році вона заробила 747,6 тисячі гривень. Тоді як у 2023 їй нарахували всього 253,1 тисячі гривень. Змінилась заробітна плата й в Олени Олійник. Торік їй нарахували 967 тисячі гривень (департамент не надав інформації скільки посадовиця отримала заробітної плати після сплати податків, зазначили лише загальну суму нарахувань), а у 2023 зарплата посадовиці склала вдвічі менше – 530,8 тисячі гривень.
Загалом 2024 рік для більшості одеських високопосадовців видався фінансово щедрим. Багато хто з них отримав не лише зарплати, а й чималі премії, матеріальну допомогу на оздоровлення та покращення побуту.
Читайте також: Топ скандальних декларацій депутатів та чиновників Півдня
Олеся Ланцман
29 березня 2025 р. 19:21

30 серпня 2024 р. 16:46

19 лютого 2024 р. 13:01