Топ воєнних та антикорупційних розслідувань лютого

07 березня 2025 р. 19:06

Топ воєнних та антикорупційних розслідувань лютого

Колаж: ЦПР

Лютий 2024 року відзначився низкою важливих журналістських розслідувань, які пролили світло на корупцію, воєнні злочини та схеми зловживань у різних сферах. Від розкрадання українського зерна до маніпуляцій із мобілізацією – Центр протидії корупції зібрав найгучніші викриття місяця.

Читайте також: Топ воєнних та антикорупційних розслідувань січня

Nikcenter

Журналістку Олесю Баранцевич зацікавило чому до комунального підприємства "Миколаївська обласна варта", яке створили в перші дні повномасштабної війни в Миколаєві, нині не беруть ветеранів. Виявилось, що серед працівників підприємства, заброньованого від мобілізації Миколаївською ОВА, працюють радники Віталія Кіма та найближчі родичі місцевих топчиновників. 

Кого саме влаштували на підприємство розслідувачка розповіла у своєму досліджені "Заброньовані та щасливі: кого працевлаштували у Миколаївську обласну варту".

Схеми

Влітку 2024-го завдяки витоку даних з російської державної інформсистеми "Зерно" журналісти "Схем" встановили, що частина херсонського збіжжя потрапила до Білорусі. Протягом 2023 року туди вивезли майже 5 тисяч тонн насіння ріпаку

Максим Савчук, Яна Міцкевич та Марина Волкова у транскордонному розслідування показали "Як ріпак, вивезений з окупованої Херсонщини, перетворюють на олію в Білорусі і продають в ЄС". 

Центр публічних розслідувань

Центр публічних розслідувань дослідив по яких цінах торік бюджетні установи Одеської області закуповували генератори. Виявилось, що іноді організації регіону купували генератори дорожче ніж на ринку й подеколи переплата була понад 100%. А іноді встановити реальну вартість установок не було можливості, адже ані на сайті виробника, ані деінде в онлайн магазинах, такі моделі не представлені.

Докладніше про те, як переплачували на закупівлях генераторів у розслідуванні ЦПР "Плюс на генераторах: бюджетні установи Одещини закуповують енергоустановки по завищених цінах".

NGL.media

Досліджуючи західну пресу та судові реєстри журналістка Катерина Родак виявили випадок, коли евакуація дітей і фактично порятунок від війни, обернулися по суті викраденням. У своєму розслідуванні вона розповіла, як пастор євангельської церкви "Дім отця небесного" Роман Корнійко та директорка комунального інтернату Білгородської сільради Ганна Купцова "Тато Рома" ймовірну схему, за якої двох братів-сиріт Давида та Нікіту за 30 тисяч доларів США продали американській родині.

The Kyiv Independent

Авторка розслідування "Коли вода кричить" Олеся Біда з'ясувала, що росія фактично проігнорувала евакуацію та не використала достатньо ресурсів для порятунку мирних жителів, після підриву греблі Каховської ГЕС. При цьому тим місцевим жителям, які взяли на себе евакуацію людей, перешкоджали російські військові. 

Після розмов з десятком свідків журналістка вважає, що поранених і загиблих на окупованій території набагато більше, ніж офіційно заявляла окупаційна влада. Тіла загиблих були поховані та могли бути вивезені щонайменше в п'ять населених пунктів на окупованій частині Херсонської області, а місце поховання деяких жертв досі невідоме.

Суспільне

У своєму розслідуванні "Готовий солдат": як росія у дитячих таборах робить з українських дітей російських військових" Наталія Стратонова розповіла хто стоїть за російським патріотичним таборам "Авангард" у Волгограді, в якому мілітаризують українських дітей. Також журналістка дізналась, що серед керівників та тренерів філій на тимчасово окупованих територіях України переважна більшість – люди, що мають бойовий досвід та пройшли навчання у російському університеті спецназу, який має ім’я путіна та розташований у Чечні, у центрі "Воїн-Ахмат", молодіжному центрі "Машук" чи у Московському державному університеті. Частина з них – громадяни України.

Bihus.Info

У розслідуванні "Таблетка від СБУ" журналісти виявили, що приватна лабораторія "Добробут-Лікилаб", яка майже одразу після реєстрації почала масово отримувати замовлення на перевірку ліків від Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, створена оточенням голови самої Держлікслужби та профільного працівника Служби безпеки України.

Слідство.Інфо

У  "Базі суддів Майдану" нараховується понад 300 служителів Феміди, які були причетні до утисків протестувальників під час Революції Гідності. До Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні Анастасія Первєєва дослідила, як змінилася ситуація з "суддями Майдану" за останній рік. Виявилось, що "11 років Революції Гідності: "судді Майдану" досі на посадах".

Олеся Ланцман