Оновлено! Пожирач бюджетних грошей: які проблеми теплопостачання в Одесі
20 жовтня 2024 р. 18:34
Ілюстрація: ЦПР
Історія централізованої системи теплопостачання в місті налічує понад 70 років. Наразі в Одесі за постачання тепла в будинки містян відповідає комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси". З 2019 по 2024 рік КП керувала ексдепутатка одеської міської ради Ганна Позднякова.
Ганна Позднякова. Фото з офіційного сайту міста
У поточному році її підвищили, призначивши на посаду заступниці одеського міського голови з питань житлово-комунального господарства. Але Позднякова продовжує відповідати за КП "Теплопостачання міста Одеси". Директором комунального підприємства став заступник з фінансових та економічних питань Валерій Іванов, який працював на цій посаді з 2019-го.
Підприємство "Теплопостачання міста Одеси" має низку проблем. Як вказано на офіційному сайті КП, основними з них є оплата споживачами теплової енергії на рівні до 80% і занижені тарифи, які не враховують всіх витрат на виробництво і транспортування теплової енергії. Але, схоже, не тільки.
Центр публічних розслідувань розбирався з теплопостачанням у Одесі.
Чому збиткове КП опалює вулицю
Весна 2024-го. Продовжується повномасштабна агресія росії проти України. Російські війська обстрілюють енергетичні об’єкти, країна залежить від фінансової допомоги партнерів, багато українців залишились без домівок і змушені стати біженцями. Щоб підтримати громадян, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після його припинення, для споживачів категорії "населення" застосовують тарифи на теплову енергію та послугу з постачання теплової енергії на рівні тарифів станом на 24 лютого 2022 року. При цьому різницю мають покривати з бюджету, тобто все одно коштом платників податків. У таких умовах логічно економити енергоресурси. При цьому Одеса завершила минулий опалювальний сезон чи не найпізніше в Україні.
Так, опалювальний сезон 2023-2024 року країна переважно завершила наприкінці березня поточного року. Цьому сприяла тепла погода. 26 березня синоптикиня Наталка Діденко написала в facebook: "Ви ж памʼятаєте, що для завершення опалювального сезону потрібно не менше трьох діб із середньою добовою температурою повітря не менше +8 градусів… Тому вже можна вимикати опалення". Керівництво низки крупних українських міст тоді завершили опалювальний сезон наприкінці березня - на початку квітня. Наприклад, Київ, Дніпро, Миколаїв – 28 березня, Чернівці – 29 березня, Житомир – 30-го, Черкаси – 1 квітня. Прифронтові Херсон і Харків – 25 і 26 березня відповідно.
Допис синоптикині в facebook за 26 березня 2024 року
А південна Одеса завершила опалювати будинки містян лише 7 квітня. Таке рішення прийняв одеський міський голова Геннадій Труханов. Хоча середньодобова температура тоді була вищою за вісім градусів більше, ніж три доби. За словами Ганни Позднякової, саме КП подавало міському голові пропозиції по завершенню опалювального сезону. Так затягнули його завершення через ракетні обстріли, що пошкодили об'єкти критичної інфраструктури в березні: "Це була спільна нарада. Я вам нагадаю, що наприкінці березня був потужний ракетний обстріл. Були уражені підстанції, які постачають електроенергію в наше місто, з урахуванням того, що в місті немає джерел вироблення електроенергії, ну майже немає. Ми залежимо від тих підстанцій, які є воротами, через які заходить електрика в межі міста. Саме задля того, щоб дати можливість Укренерго, ДТЕКу, відремонтувати мережу, не перевантажуючи її".
При цьому тиждень опалення - це чималі витрати, які, схоже, обертаються накопиченням боргів для КП "Теплопостачання міста Одеси".
Борги перед одеським КП
У 2024 році КП "Теплопостачання міста Одеси" опублікувало економічно обґрунтовані тарифи для того, щоб отримати компенсацію з державного бюджету, адже населення платить за тепло під час воєнного стану значно менше необхідного.
Скриншот з сайту КП
Незважаючи на занижений тариф, не всі одесити платять за комунальні послуги в повному обсязі. Станом на зараз заборгованість тільки за тепло вилилась у рекордну суму – 1,2 млрд гривень. Про це на початку серпня поточного року повідомив директор одеського департаменту міського господарства Леонід Гребенюк: "Заборгованість в оплаті комунальних послуг напряму впливає на якість обслуговування одеситів. Гроші, що заборгувало населення, могли б бути спрямовані на покращення якості надання послуг, підтримку міської системи комунальних послуг, на заміну комунікацій чи купівлю необхідного обладнання. Замість цього підприємства вимушені вишукувати різні можливості, латати дірки та знаходити кошти, щоб розрахуватись з боргами перед постачальниками енергоресурсів та матеріалів".
За словами Ганни Позднякової, на боржників подають до суду. Наразі на розгляді майже три тисячі таких справ.
Також накопичилась заборгованість перед КП і за різницю в тарифах, яку мають покрити з державного бюджету. За інформацією Міністерства розвитку громад і територій України, станом на зараз сума заборгованості перед КП "Теплопостачання міста Одеси" становить 1,46 млрд грн. Вона тягнеться ще з червня 2021 року.
З відповіді Міністерства на запит ЦПР
До того часу заборгованість перед одеськими комунальниками компенсували повністю. Варто зазначити, що у 2024 році на компенсацію різниці в бюджеті гроші не передбачені. Подібна ситуація склалась не тільки в Одесі - загальна заборгованість з різниці в тарифах для українських теплопостачальних підприємств складає 48,8 млрд грн.
При цьому кожного року КП "Теплопостачання міста Одеси" отримує з коштів одеських платників податків дотації близько, а то й більше півмільярда гривень.
Дотації на сотні мільйонів
Так, у 2020 році субвенція з одеського бюджету склала 566 млн грн, а зі спецфонду – більше 104 млн. При цьому оплата за газ з субвенції складала 98,5 мільйонів бюджетних гривень.
Відповідь ЦПР міського департаменту фінансів
У 2022-му КП напряму з одеського бюджету отримало 461,5 млн грн, зі спецфонду – майже 40 млн, а сплата за газ тоді склала 414 млн, тобто в чотири рази більше, ніж у 2020-му.
За декілька місяців поточного року КП "Теплопостачання міста Одеси" встигло отримати з одеського бюджету майже 288 млн грн, заплативши за газ 264 мільйони – майже всю субвенцію й більше половини в порівнянні з попереднім 2023 роком. А попереду ще опалювальний сезон 2024/25 років, який, схоже, також ляже на плечі платників податків.
На оплаті за газ варто зупинитись детальніше.
Не публікують контракти
Для того, щоб постачати тепло в місто, КП закуповує природний газ. До повномасштабного вторгнення обсяги газу були чималі. А у 2022 і 2023 роках місто закупило газу набагато менше, аніж у попередні роки: у 2022-му – більше 123 млн кубометрів газу, у 2023-му – більше 116 млн. При цьому за січень-квітень поточного року КП вже придбало більше 87 млн кубів газу, тобто майже 75% від усього річного обсягу минулого року.
Відповідь КП "ТМО" на запит ЦПР
За інформацією КП, наразі вони закуповують газ у ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз трейдинг". Цю компанію зареєстрували у 2018 році. Її засновником значиться "дочка" "Газ України" державного акціонерного товариства "Нафтогаз України". Державна компанія активно продає газ теплопостачальним компаніям по всій країні, вже уклавши угод на загальну суму 45,8 млрд грн. Однак реально ця сума більше, адже не всі розпорядники публікують контракти з газопостачальною компанією в електронній системі закупівель Prozorro.
"Базово замовник має публікувати договори, але з урахуванням дії воєнного стану окремі замовники дозволяють собі відсутність цих публікацій, аргументуючи це наявністю в договорах інформації, яка може бути шкідливою під час, власне, воєнних дій. Вся справа в тому, що в базових вимогах замовника публікація все ж передбачена. І якби замовник хотів приховати певні аспекти своєї діяльності, цілком нормальною є практика надання лише загальної канви договору… Фактична відповідальність за такі порушення є відверто мінімальною, тому певні замовники можуть дозволити собі просто проігнорувати ці вимоги", - акцентує експерт з публічних закупівель Павло Лісніченко.
За словами Ганни Позднякової, "Нафтогаз" займає монопольне становище на ринку. Тому одеське КП не проводить відкритих торгів на закупівлю газу, до того ж не публікує договори в системі Prozorro. Однак платіжки за газ є в системі Є-дата – платформі відкритих даних у сфері публічних фінансів. Так, у січні-лютому 2024 року КП "Теплопостачання міста Одеси" перерахувало за газ державній газопостачальній компанії більше 205 млн грн.
Скрин Є-дата
Щодо ціни на газ: "Є одна ціна. Вона затверджується Кабінетом Міністрів. Це ціна постачання на цей сезон. Кожний регіон має свою ціну на транспортування газу. Ну, цю доставку ми сплачуємо частину "Нафтогазу" безпосередньо, частину "Одесгазу". Це оператор, який на місцевому рівні забезпечує транспортування. Ось ця ціна може коливатися. Тому що в кожній області, в кожного газопостачального оператора свій тариф", - пояснює Ганна Позднякова.
В 2023 році одеське КП закупило 116 млн кубометрів газу в "Нафтогаз трейдинг", виклавши більше млрд грн. Тобто ціна тисячі кубометрів палива обійшлась у майже 8,9 тис грн. Вартість газу для українських теплопостачальних підприємств становить 7,4 тис грн за 1000 кубометрів газу з урахуванням ПДВ.
З сайту "Нафтогаз трейдинг"
Виходить, близько півтори тисячі гривень одеситам обходиться транспортування палива.
Підтримка компанії з російським слідом?
Постачання тепла у квартири одеситів забезпечують зокрема котельні. Для їхньої роботи, окрім газу, необхідні й інші складові.
"Для безперебійної роботи котельні потрібна сукупність трьох чинників: електроенергія, стале водопостачання та відповідний тиск у системі, газ. Якщо одного з них немає - котельня не може працювати навіть за наявності генератора", - розповіла Ганна Позднякова.
Тож КП "Теплопостачання міста Одеси" ще й закуповує електроенергію. Контракти на постачання цього ресурсу – одні з найдорожчих для комунального підприємства. За даними порталу Clarity Project, з 2016 року КП уклало договорів на придбання електроенергії сукупно на суму 1,2 млрд грн.
Скриншот Clarity Project
Половину цієї суми отримало ТОВ "Одеська обласна енергопостачальна компанія", з якою комунальне підприємство підписало три угоди, зокрема в 2023 і 2024 роках. Тобто вже під час повномасштабної війни. Примітно, що у 2023-му КП не проводило торги на закупівлю електроенергії, а у 2024-му - провело торги з особливостями, що дозволяє укладати угоду за наявності лише однієї пропозиції.
ТОВ "Одеська обласна енергопостачальна компанія" зареєстрували в 2018 році. Тоді в засновниках ТОВ було акціонерне товариство "Одесаобленерго" з п’ятьма власниками-іноземцями - Валтсом Вігантсом (Латвія), Вілісом Дамбінсом (Латвія), Артурсом Альтбергсом (Латвія), Олегом Сізерманом (Німеччина), Мариною Ярославською (Німеччина).
Скриншот YouControl
У 2019-му структура власності компанії, за документами, почала змінюватись – у засновники зайшла київська компанія "Енергопоставка". Наразі її власницею, як і кінцевою бенефіціаркою ТОВ "Одеська обласна енергопостачальна компанія" значиться Неля Костенко. Але, схоже, ці зміни лише номінальні – наприклад, за інформацією аналітичної системи YouControl, Неля Костенко колишня заступниця директора фiнансово-економiчного департаменту ТОВ "ВС Енерджі Інтернейшнл Україна" і членкиня наглядових рад кількох підприємств, що входять до складу групи VS Energy. Власниками компанії "ВС Енерджі Інтернейшнл Україна" є вище перераховані іноземці.
Скриншот YouControl
В 2023 році президент України Володимир Зеленський запровадив санкції на десять років щодо нідерландської та латвійської компанії VS Energy та власників ТОВ "ВС Енерджі Інтернейшнл Україна". Справа в тому, що енергетичну компанію пов’язують не з європейськими офіційними власниками, а з російськими, серед яких зокрема довірена особа президента рф путіна, багаторічний депутат держдуми Олександр Бабаков, що голосував за анексію Криму й агресію проти України, а також Євгеній Гінер і Михайло Воєводін.
Санкційний список за 12 травня 2023 року
Наразі Вищий антикорупційний суд розглядає справу про конфіскацію активів групи VS Energy за позовом Міністерства юстиції. Відповідачами в цій справі, окрім європейських власників компанії, також виступають Бабаков, Гінер і Воєводін. До речі, фігурує у справі й безпосередньо ТОВ "Одеська обласна енергопостачальна компанія", що продає електроенергію одеському КП.
Примітно, що у 2023 році ДБР передало в управління АРМА понад 24 млн грн з рахунків особи, пов’язаної з російським олігархом Гінером та групою VS Energy. Фінансові ресурси були виявлені в ході розслідування ДБР щодо діяльності злочинної організації за участі громадян рф та правоохоронців і заволодіння зловмисниками об’єктами критичної енергетичної інфраструктури (обленерго): "ДБР продовжує системну роботу щодо пошуку та націоналізації майна і активів рф в Україні для підвищення обороноздатності нашої держави", - заявила тоді речниця Державного бюро розслідувань Ольга Чиканова.
Так, незважаючи на повномасштабну агресію рф і активне знищення енергосистеми України з боку російських окупантів, під контролем "ВС Енерджі Інтернейшнл Україна" досі перебувають п’ять українських обленерго. Деякий час компанія володіла й одеським обленерго.
Скриншот з сайту компанії ВС Енерджі Інтернейшнл Україна
На наш запит у компанії лише зазначили, що ТОВ "ООЕК" з 1 січня 2019 року є постачальником універсальних послуг, на якого покладений спеціальний обов`язок щодо постачання електричної енергії побутовим споживачам на території Одеської області.
Співпрацю з "Одеською енергопостачальною компанією" прокоментувала Ганна Позднякова: "Електроенергія закуповується на відкритих торгах на Prozorro. Тобто той, хто виходить, приймає участь у торгах, той і є переможцем. Про "ВС Енерджі" окрема там історія, про "ОЕК" (ТОВ "Одеська обласна енергопостачальна компанія" - ред.) таких даних доведених там немає. Якщо буде доведений цей зв'язок, то тут навіть питання не мого рівня, то відповідні дії буде вчиняти Служба безпеки України. І у нас є відповідна заборона на співпрацю з такими компаніями. На сьогоднішній день ніякої такої інформації у правоохоронних органах, наскільки мені відомо, немає", - заявила чиновниця.
І поки одеські чиновники чекають на рішення суду, ТОВ "Одеська обласна енергопостачальна компанія" продовжує активно отримувати бюджетні підряди, вже уклавши угод на загальну суму 4,73 млрд грн. У топах клієнтів компанії з можливим російським слідом одеські комунальні підприємства - "Теплопостачання міста Одеси", "Одесміськсвітло" й "Одесміськелектротранс".
Експерт з публічних закупівель Павло Лісніченко пояснює, що замовник перевіряє під час проведення публічних закупівель рівно те, що він заклав у тендерну документацію: "Є певні вимоги закону щодо пов'язаності майбутніх підрядників або організацій, які будуть щось там продавати щодо зв'язків з російською федерацією та білоруссю. Це має перевірятись у будь-якому випадку. Пов'язаність з підсанкційними підприємствами також має перевірятись. Однак з урахуванням того, що це непрямий зв'язок, тобто це не особа, яка є власником даного підприємства, вона не була бенефіціаром, вона не має прямої пов'язаності станом на проведення самої закупівлі, на неї як особу фізичну не накладено санкції, говорити про обов'язок замовника відхилити таку пропозицію ми не можемо. Замовник міг би трошки розширити свої вимоги з урахуванням того факту, що все ж таки пов'язаність з росією навіть не пряма, а опосередкована, може достатньо серйозно впливати як на можливість компанії постачати електроенергію безперебійно, так і на, умовно, походження цієї електроенергії".
Зима близько
Не тільки дії агресора несуть шкоду інфраструктурі України й Одеси зокрема. В ніч на 27 листопада 2023 року в місті впала 100-метрова труба котельні "Північна-2". Внаслідок аварії тоді без тепла залишились 120 тис людей. Тепло повернули через декілька годин. Міська влада відразу ж назвала причину падіння – негода.
Зруйнована труба котельної. Фото Наталі Довбиш
В січні 2024 року на брифінгу тодішня директорка КП "Теплопостачання міста Одеси" Ганна Позднякова і ректор Одеської державної академії будівництва та архітектури Анатолій Ковров озвучили результатами обстеження та оцінки технічного стану конструкцій і експертний висновок від Одеської державної академії будівництва та архітектури щодо причин падіння споруди. Як зазначив Анатолій Ковров, серед головних причин можна виділити дві основні: аномальні погодні умови та низька якість виконання робіт при будівництві ствола труби. При цьому останній капітальний ремонт труба проходила у 2014 році. У 2020 році на обʼєкті відбулась планова експертиза, яка жодних дефектів не виявила.
Реконструкцію труби, у знищенні якої чиновники звинувачують погоду та яку ремонтували всього десять років тому, фінансують коштом платників податків та значною мірою фондом ООН Юнісеф в Україні (60 млн грн). КП "Теплопостачання міста Одеси" оголосило торги 30 травня 2024 року, оцінивши роботи в 64 млн грн. На торги подались дві компанії. Найдешевшу пропозицію вартістю 56,3 млн грн тендерний комітет відхилив – компанія не надала вчасно необхідні документи. В результаті 9 липня угоду укладають із ТОВ "Інвентум Україна", яке запропонувало провести реконструкцію труби за 62,4 млн грн. Завершення ремонту заплановано на 1 листопада 2024 року.
Компанію "Інвентум Україна" зареєстрували в 2009 році в Сумах. Засновниками підприємства значаться три особи Гліб Міненко, Жанна Талац і Олександр Гнаповський. Компанія не вперше укладає бюджетні угоди, вже підписавши договорів на загальну суму майже 385 млн грн. У 2018 році ТОВ "Інвентум Україна" фігурувало у кримінальному розслідуванні щодо можливого привласнення коштів при відновленні роботи котлоагрегату Сумської ТЕЦ за 17,5 млн грн. Крім цього бухгалтерку компанії у 2016 році судили за ухилення від сплати податків більше 620 тис грн. Її звільнили від кримінальної відповідальності через те, що вона на момент суду все виплатила.
На початку вересня КП "Теплопостачання міста Одеси" оголосило ще один тендер - на проведення капітального ремонту будівлі котельної "Північна-2". Роботи оцінили в 11,5 млн грн. Завершення ремонту планують на 1 грудня поточного року. На торги подалась єдина компанія - одеське ТОВ "КБК Фортіс". Однак 20 вересня стало відомо про відмову ТОВ виконувати роботи. КП знов оголосило торги з перенесенням здачі об'єкта на 20 грудня. Підрядника ще не визначили.
Чи встигнуть реконструювати трубу котельної "Північна-2" до початку опалювального сезону, поки неясно. Хоча чиновники, як завжди, запевняють, що все під контролем: "Підготовка опалювального сезону йде за графіком. Роботи були розпочаті вже після закінчення минулого опалювального сезону, проведені гідравлічні випробовування мереж на щільність. Сьогодні закінчуються усунення пошкоджень у мережах, щоб зимою теплопостачання було сталим і надійним. Звісно йдуть капітальні роботи по ремонту деяких котлів. Вони також на стадії завершення", - розказала Ганна Позднякова.
Але, схоже, не все добре із трубою іншої котельні. Так, 22 серпня КП "Теплопостачання міста Одеси" без проведення відкритих торгів уклало угоду на демонтаж частини димової труби котельні "Північна-1". Така терміновість пов’язана із висновком обстеження споруди, яке визнало трубу котельної аварійною, а її використання небезпечним.
З обґрунтування закупівлі
Комунальники підписали договір із ТОВ "Енергетично-дорожнє будівництво", яке виконає демонтаж частини труби за майже 42 мільйони бюджетних гривень. Завершення робіт заплановано на 30 вересня 2024 року. Компанія зареєстрували в Черкаській області у 2005 році. ТОВ активно укладає бюджетні угоди в різних куточках України, вже підписавши контрактів на загальну суму 11,34 млрд грн.
Співзасновниками компанії "Енергетично-дорожнє будівництво" значаться чотири особи – Максим Кокарєв, Юрій Клімов, Андрій Косіцин і Олександр Кіблик. Останній є чоловіком колишньої фахівчині ДП "Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції" Олени Кіблик.
Компанія фігурує в низці кримінальних розслідувань. Зокрема керівник контракту ТОВ "Енергетично-дорожнє будівництво" отримав підозру щодо можливої розтрати бюджетних коштів при усуненні аварійних руйнувань дороги в Харківській області. Сума робіт у 2022 році складала 27,7 млн грн. Але, враховуючи, що мова про прифронтовий регіон ціна вимірюється не лише грошима. Однак це не завадило одеському КП без проведення конкурсу обрати підрядником компанію з таким бекграундом.
Скриншот YouControl
Тож у новий опалювальний сезон Одеса може увійти із двома проблемними котельними в Пересипському районі. До того ж з потенційно проблемними підрядниками.
"Замовник зобов'язаний відхилити пропозицію учасника, про якого внесені відомості до ЄРДР про вчинення злочину, тобто якийсь факт. У разі якщо є певне провадження, яке фактично знаходиться у стадії розгляду, підстава для відхилення могла би бути додатково включеною замовником, але на це має бути воля самого замовника", - підкреслює експерт з публічних закупівель Павло Лісніченко.
Зношена інфраструктура
Є ще одна глобальна проблема теплопостачання в місті – це зношеність інфраструктури. За словами колишньої директорки одеського департаменту міського господарства Наталії Мостовських, у 2022 році була затверджена схема тепломереж, за якою близько 70% комунікацій потребують або капітального ремонту, або заміни. На роботи необхідні мільярди гривень і залученість інвесторів: "Що потрібно зараз зробити теплопостачанню? Зараз їм потрібно зробити такий проєкт чи концепцію, чи розрахувати взагалі, яким чином які мережі по-перше вони будуть міняти з 70%. Це просто треба зробити такий план реконструкції та капітальної заміни цих мереж".
Ганна Позднякова пояснює, що на ремонт необхідні 20 млрд грн: "За останні десять років багато було замінено саме магістральних мереж на попередньо ізольовані труби сучасні, які мають термін експлуатації 50 років. Але поміняти ще треба дуже багато. Коли ми у 20-му році почали розробку схеми теплопостачання міста, це був один з перших кроків моїх на посаді. Для того, щоб одразу поміняти всю мережу нашого міста на сучасні попередньо ізольовані труби, нам з урахуванням протяжності, діаметрів, потрібно 20 мільярдів гривень".
При цьому зношені комунікації обертаються для міста великими втратами тепла й підвищеним використанням ресурсів - води, електроенергії, газу, за які доводиться платити зокрема з бюджету. А також аваріями й відповідно додатковими витратами.
Таким чином, комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси", від якого напряму залежить, як ми пройдемо в умовах війни й обстрілів опалювальний сезон, має низку системних проблем. Наприклад, зношена інфраструктура, яка потребує величезних витрат на заміну. Крім цього заборгованість перед КП сягає рівня декількох мільярдів гривень як з боку держави, так і з боку користувачів. Так, борг за компенсацію різниці в тарифах за час повномасштабної війни з держбюджету сягнув 1,46 млрд грн, а жителі Одеси заборгували за тепло 1,2 млрд грн. Однак є проблеми й з самим підприємством. Серед них, не завжди ефективна робота менеджменту і співпраця з сумнівними компаніями, в тому числі з російським слідом. Усе це обертається величезними дотаціями для збиткового КП. За які платимо ми.
Олена Чернишова
03 листопада 2024 р. 18:31
08 лютого 2022 р. 16:36