Розслідувачі показали, як "Мотор Січ" торгувала з компаніями, які розробляють "Шехеди"
25 березня 2023 р. 08:21
Фото: wikipediа
Українська компанія "Мотор Січ" співпрацювала з іранськими компаніями, на які накладені санкції. Одна з них причетна до розробки "Шахедів"
Про це йдеться в розслідуванні "Схем".
Журналісти проаналізували копії документів, які правоохоронці вилучили у президента "Мотор Січі" В'ячеслава Богуслаєва. Вони визначили три компанії, з якими співпрацювала корпорація:
- Design and Manufacturing of Aeroengines (DAMA), інша її ж назва —Turbine Engine Manufacturing Industries (TEM);
- Iran Aircraft Industries (IACI);
- Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA).
"Мотор Січ" продавала компаніям товари подвійного призначення, наприклад, авіаційні двигуни АІ-9 та ТВ3-117. Такі моделі встановлюють на невеликі транспортні літаки, а також на військові гелікоптери, зокрема типу Ка-52, які рф використовує у війні проти України.
Україна проти цих фірм ввела санкції у березні 2023 року, однак ЄС і США запровадили обмеження раніше.
Так, із компанією DAMA українська корпорація співпрацювала через посередництво Білорусі, щоб обійти західні санкції.
Також "Мотор Січ" листувалася з підсанкційною Iran Aircraft Industries, яка пов’язана з державним військово-промисловим комплексом Ірану. Ця фірма надає послуги з технічного обслуговування та капітального ремонту військових вертольотів і літаків.
НАЗК називає DAMA підставною компанією, що здійснювала "таємні закупівлі для іранської авіабудівної промисловості" — тобто для Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company.
Згідно з інформацією Управління контролю за іноземними активами США, HESA була залучена до розробки Shahed-136, які росія використовує для атаки по Україні.
Зазначається, що "Мотор Січ" продовжувала співпрацю з іранськими компаніями і після початку повномасштабного вторгнення.
Нещодавно СБУ затримала інженера-конструктора "Мотор Січі", якого завербував кадровий співробітник управління фсб Алтайського краю. Чоловік розвідував місця розташування українських військових об’єктів та правоохоронних органів у Запоріжжі. Йому повідомили про підозру за ч. 2 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу. Суд обрав запобіжний захід — тримання під вартою.
В жовтні 2022 року затримали ексвласника та почесного президента підприємства "Мотор Січ" В'ячеслава Богуслаєва. Суд обрав для нього запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Його підозрюють у незаконному постачанні товарів військового призначення для російської штурмової авіації.
Також затримали начальника Департаменту зовнішньоекономічної діяльності "Мотор Січі". Їм оголосили про підозру в колабораційній діяльності та пособництві державі-агресору.
На листопаді 2022 року СБУ арештувала все майно Богуслаєва та начальника Департаменту зовнішньоекономічної діяльності підприємства.
Зараз "Мотор Січ" перешла у власність держави як військове майно.
Раніше одеську компанію викрили в постачанні рф сировини для виробництва лазерних прицілів для танків.
Компанія продавала інертний газ високої очистки та обладнання для його обробки, які використовуються у військово-промисловому комплексі рф, повідимили в СБУ.
Там зазначили, що ці гази потрібні у процесі виготовлення лазерних прицілів для танків рф та високоточних видів озброєння.
"Підприємство – унікальне за своїми спроможностями, оскільки може доводити очистку інертних газів до понад 90%. Для прикладу, на території рф місцеві заводи дають лише 60% очистки. Саме тому ворог намагався зберегти контроль за українською компанією. Для цього у 2022 році фактичні власники установи, які є громадянами рф, формально перепродали її активи кіпрській фірмі та найняли для управління український менеджмент", - пояснили в СБУ.
Для вивезення сировини замовникам до рф у березні минулого року російські бенефіціари зареєстрували афілійовану комерційну структуру на Близькому Сході.
Ця фірма у подальшому закуповувала товар у представників одеського підприємства та переправляла його до росії.
Наразі керівнику українського підприємства повідомлено про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 4 ст. 111-1 (колабораційна діяльність);
- ч. 1 ст. 111-2 (пособництво державі-агресору).
Раніше було викрито депутата міськради, у якого бізнес працював в Криму за законами рф.
08 квітня 2024 р. 14:16
27 червня 2023 р. 12:40
28 березня 2023 р. 21:24