У заступника головного митника України виявили необґрунтовані активи, подаровані батьком

19 березня 2023 р. 23:05

У заступника головного митника України виявили необґрунтовані активи, подаровані батьком

Фото: bloginside.in.ua

150 тис. дол. необґрунтованих активів: НАЗК передало до САП результати моніторингу способу життя заступника голови Держмитслужби.

Про це повідомили в Національному агентстві з питань запобігання корупції.

Йдеться про заступника голови Державної митної служби України Руслана Черкасського.   

Під час моніторингу НАЗК встановило необґрунтовані активи на суму 150 тис. дол. (майже 4 млн грн на період отримання подарунка). 

Посадовець 13 червня 2020 року подав до реєстру декларацій повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, де поінформував, що отримав 11 червня  від свого батька  подарунок у  грошовій формі на суму  понад  3 млн 995 грн. 

Чиновник пояснив, що дар оформлено нотаріально та надано договір дарування валютних цінностей, згідно з  яким він отримав у  подарунок 150 тис. доларів США. У декларації за 2020 рік декларант вказав про суттєве збільшення своїх грошових  активів  на відповідну суму понад  4 млн грн.   

НАЗК здійснює моніторинг способу життя для встановлення відповідності між рівнем  життя посадовця та членів його сім’ї, майно й отриманими ним  доходами.

Під час моніторингу НАЗК виявило, що, зважаючи на рівень доходів його батька та матері, вони не мали  коштів на здійснення подарунка такого розміру. Крім того, батько у 2018 році придбав квартиру у Києві за понад 1,8 млн грн і паркомісце за 100 тис. грн. 

НАЗК направило матеріали до САП для вирішення питання щодо звернення до суду з позовом про визнання активу необґрунтованим та його стягнення в дохід держави.

Після того як НАЗК передає матеріали до САП, прокурори можуть подати відповідний позов до суду. Після ухвалення судового рішення про визнання необґрунтованими активів, їх мають стягнути в дохід держави (Ст. 290 Цивільно процесуального кодексу України). 

Раніше Національне агентство з питань запобігання корупції запустило лічильник подання декларацій за 2021 рік.

Він відображає статистику даних про кількість поданих публічними службовцями декларацій, повідомило відомство.

Щопонеділка дані оновлюються, аби можна було бачити динаміку декларування.

"Попри те, що обов’язок подачі декларацій добровільний, прослідковується дуже чітка тенденція. Рядові посадовці справно подають декларації, хоча могли б відкласти подачу, а ось серед топ-чиновників та нардепів кількість осіб, які прозвітували, мінімальна. Ми сподіваємося, що ця статистика покращиться, коли громадськість зможе слідкувати за цим процесом", – зауважив голова НАЗК Олександр Новіков.

Станом на 13 березня декларації подали 336 тис. 617 осіб.

Серед них:

  • 29 193 посадовців категорії "А" та "Б" (держслужбовці, які обіймають керівні посади);
  • 29 народних депутатів;
  • два чинних міністри (Міністр освіти та науки і Міністр оборони);
  • два заступники керівника  Офісу Президента;
  • 1715 суддів;
  • 7 980 прокурорів, слідчих, дізнавачів;
  •  п'ять голів ОДА та ОВА. 

Лічильник можна побачити на стартовій сторінці вебсайту НАЗК. Він містить статистику подачі декларацій за категоріями та збільшення кількості декларацій за останній  тиждень. 

Зараз декларування публічними службовцями добровільне. Водночас з осені 2022 року у Верховній Раді очікує голосування законопроект про відновлення декларування. 

"Міжнародна спільнота також надала свої рекомендації. Зокрема, Transparency International рекомендує Україні відновити декларування, перевірки декларацій та інші заходи фінансового контролю. Ми сподіваємося на доброчесність посадовців та нардепів, а також на те, що парламентарі якнайшвидше відновлять декларування", - зазначили в НАЗК.

Раніше нардеп Ярослав Желєзняк повідомив, що заступник керівника митниці Руслан Черкаський, звільнення якого анонсував голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія, досі перебуває на своїй посаді. Спочатку він взяв лікарняний, а потім з’ясувалося, що його заява про звільнення не надійшла до Кабміну.

Про це розповів нардеп Ярослав Желєзняк. За його словами, Черкаський причетний до більшості корупційних схем на українській митниці.

Заяву про звільнення Руслан Черкаський написав на початку лютого і її мали схвалити на найближчому засіданні Кабміну. Але з’ясувалося, що вона туди не надходила.