НАЗК запустило лічильник декларацій: як звітують нардепи

15 березня 2023 р. 09:34

НАЗК запустило лічильник декларацій: як звітують нардепи

Фото: НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції запустило лічильник подання декларацій за 2021 рік.

Він відображає статистику даних про кількість поданих публічними службовцями декларацій, повідомило відомство.

Щопонеділка дані оновлюються, аби можна було бачити динаміку декларування.

"Попри те, що обов’язок подачі декларацій добровільний, прослідковується дуже чітка тенденція. Рядові посадовці справно подають декларації, хоча могли б відкласти подачу, а ось серед топ-чиновників та нардепів кількість осіб, які прозвітували, мінімальна. Ми сподіваємося, що ця статистика покращиться, коли громадськість зможе слідкувати за цим процесом", – зауважив голова НАЗК Олександр Новіков.

Станом на 13 березня декларації подали 336 тис. 617 осіб.

Серед них:

  • 29 193 посадовців категорії "А" та "Б" (держслужбовці, які обіймають керівні посади);
  • 29 народних депутатів;
  • два чинних міністри (Міністр освіти та науки і Міністр оборони);
  • два заступники керівника  Офісу Президента;
  • 1715 суддів;
  • 7 980 прокурорів, слідчих, дізнавачів;
  •  п'ять голів ОДА та ОВА. 

Лічильник можна побачити на стартовій сторінці вебсайту НАЗК. Він містить статистику подачі декларацій за категоріями та збільшення кількості декларацій за останній  тиждень. 

Зараз декларування публічними службовцями добровільне. Водночас з осені 2022 року у Верховній Раді очікує голосування законопроект про відновлення декларування. 

"Міжнародна спільнота також надала свої рекомендації. Зокрема, Transparency International рекомендує Україні відновити декларування, перевірки декларацій та інші заходи фінансового контролю. Ми сподіваємося на доброчесність посадовців та нардепів, а також на те, що парламентарі якнайшвидше відновлять декларування", - зазначили в НАЗК.

Раніше електронне звернення до президента України Володимира Зеленського з проханням відновити декларування статків посадовців та депутатів за чотири дні зібрало понад 25 тисяч підпісів. 

Автор звернення Олексій Гриценко зареєстрував його 30 січня. Він наголошує, що поки українські воїни віддають життя за батьківщину, серед чиновників лишаються ті, хто дозволяє собі займатися корупцію. Під час війни держава має швидко виявляти та карати таких осіб.

Важливою передумовою для виявлення корупціонерів Олексій Гриценко вважає саме відновлення електронного декларування публічних службовців.

На його думку, запровадження електронного декларування публічних службовців свого часу стало одним із найбільших успіхів антикорупційних реформ в Україні. Завдяки цьому антикорупційні органи та громадськість змогли виявити десятки службовців із незаконно набутими статками.

Втім, з березня 2022 року публічні службовці в Україні звільнені від обов’язку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування й поки минає перший місяць 2023 року, публічні службовці не подали майнові декларації навіть за 2021 рік.

На думку автора петиції наразі це рішення є необґрунтованим. Адже для переважної більшості публічних службовців немає об'єктивних перешкод для подання декларацій: вони не перебувають на лінії фронту й мають змогу заповнити інформацію про свої доходи і статки.

На думку автора звернення, відновивши декларування, влада продемонструє свою нетерпимість до проявів корупції під час воєнного стану. Усі, хто на своїх посадах у часи війни дозволяє собі красти державні кошти - мають бути виявлені та понести відповідальність. Подані декларації службовців, вважає Олексій Гриценко, допоможуть у цьому.

Автор петиції наполягає, що рішення про поновлення обов'язку декларування лише зміцнить довіру суспільства до державної влади, а також довіру міжнародних партнерів. 

Зазначимо, що нещодавно в Україні та зокрема на Одещині відбулася низка обшуків у політиків, бізнесменів, в Одеській обласній військовій адміністрації тощо.