Віддав наказ підірвати: екскомандувачу російським угрупованням "Днєпр" повідомлено підозру в руйнуванні Каховської ГЕС

07 червня 2024 р. 17:21

Віддав наказ підірвати: екскомандувачу російським угрупованням "Днєпр" повідомлено підозру в руйнуванні Каховської ГЕС

Фото: Телеграф

Слідчі Служби безпеки та співробітники Офісу Генпрокурора зібрали доказову базу на генерал-полковника, командувача угруповання військ "Днєпр" збройних сил рф Олега Макаревича. Йому повідомлено підозру, як співучаснику руйнування греблі Каховської ГЕС.

Про це повідомили в СБУ та в Офісі генпрокурора.

За даними слідства, підозрюваний координував підпорядковані йому підрозділи, зокрема, інженерно-саперну служби та 205 окрему мотострілецьку бригаду з метою підготовки до руйнування греблі. А в ніч на 6-те червня 2023 року Макаревич віддав наказ на підрив дамби Каховської гідроелектростанції. При цьому, на думку слідчих, він не міг не усвідомлювати, що гребля є цивільним об’єктом, а її руйнування призведе до тяжких наслідків для цивільного населення.   

Внаслідок цих злочинних дій загинуло щонайменше 35 цивільних осіб. 24 вважаються зниклими безвісти. Було затоплено 66 населених пунктів Херсонської та Миколаївської областей, а також великі площі сільськогосподарського, природно-заповідного та лісового фонду. Розмито родючі ґрунти, під загрозою знищення опинилися тварини й рослини, зокрема ті, які мають природоохоронний статус.

Мало того, через підрив дамби було частково припинено водопостачання Херсонської, Миколаївської та Дніпропетровської областей, а також тимчасово окупованого Криму. Серед іншого це створило загрозу для технічного обслуговування Запорізької АЕС, а саме – порушило функціонування охолоджувальної системи атомної станції.

Затоплення промислових та інших небезпечних об’єктів спричинило масштабну шкоду довкіллю. За оцінками екологів, деякі екосистеми Україна може втратити назавжди. Безпосередньо постраждали 5 областей, а непрямі збитки та втрати понесли люди на всій території України.

Для встановлення екологічних наслідків проводяться комплексні судові, комісійні екологічні експертизи. Після одержання висновків цих експертиз прокурори та слідчі зможуть прийняти рішення про кримінальне переслідування і за злочин екоциду.

Триває робота зі встановлення інших причетних до цього воєнного злочину, у тому числі представників політичного та військового командування держави-агресора.

Олеся Ланцман