На Одещині кожного місяця за системою "Шлях" за кордон виїжджали майже 100 чоловіків

29 березня 2024 р. 09:57

На Одещині кожного місяця за системою "Шлях" за кордон виїжджали майже 100 чоловіків

Ілюстрація: ЦПР

Депутат Одеської міської ради від партії мера "Довіряй ділам" Олександр Іваницький першим з одеських політиків від початку повномасштабного вторгнення рф отримав дозвіл на виїзд за кордон за системою "Шлях".

Про це стало відомо Центру публічних розслідувань згідно з відповіддю на запит до Одеської ОВА.

В Україні на початку травня 2022 року запрацювала система "Шлях", яка дає змогу прикордонникам швидко проводити перевірку осіб водіїв віком 18-60 років, яким дозволено виїжджати за кордон по гуманітарну допомогу. Інформацію про виїзд відповідна ОВА надсилає до держприкордонної служби та Укртрансбезпеки.

На Одещині перше розпорядження тодішнього голови Одеської ОВА Максима Марченка про виїзд за межі України водіїв датується 6 червня 2022 року. Принаймні таку відповідь ми отримали від нинішнього керівництва Одеської ОВА. 


Фото: відповідь Одеської ОВА на запит ЦПР

Згідно з цим документом шістьом чоловікам погодили "пропозиції про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами". У додатку до розпорядження фігурують прізвища, серед яких значиться Олександр Валеріанович Іваницький. Зазначимо, що ОВА у відповідь на наш запит приховала рік народження водіїв, тому ПІБ може збігатися. 


Інфографіка: ЦПР

Депутат Одеської міської ради 7 скликання від політичної партії "Довіряй ділам" Олександр Іваницький є головою постійної депутатської комісії питань житлово-комунального господарства. Нещодавно Центр публічних розслідувань спільно з експертами всеукраїнської громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" проаналізували декларації 55 депутатів Одеської міської ради за 2022 рік, що були оприлюднені станом на 1 лютого 2024 року. Іваницький потрапив у топ-п’ятірку власників нерухомості. Причому йому належить лише одна квартира загальною площею 59 квадратних метрів. Всім іншим  –  шістьма квартами в Одесі – володіє дружина Юлія. Цікаво, що останню квартиру жінка купила на початку лютого 2022 року. А ще в водія Іваницького немає автівки. Бо єдина задекларована "TOYOTA" - і та у власності, знов же таки, дружини. Згідно з Youcontrol, він є засновником БФ "Нам тут жити", який займається соціальною допомогою без забезпечення проживання. 

Ми запитали у політика, чи отримував він дозвіл на виїзд за кордон і для чого, але відповіді не отримали. 

Зазначимо, що в редакції є питання і до ОВА, яка нарешті нам тільки через суд надала відповідь на запит, який ми надсилали минулого року.

На виконання постанови П'ятого апеляційного суду від 16.02.24 Одеська ОВА розглянула запит від 16.08.23 та надала копії розпоряджень голови адміністрації за період з 24 лютого 2022 року по 30 квітня 2023 року про дозвіл на виїзд за межі України водіїв та скасування рішень про виїзд водіїв, що здійснюють перевезення гуманітарних вантажів. Але адміністрація лише частково виконала рішення суду у частини відкритості. 

  1. У відповіді, яку отримала редакція перше розпорядження датується 6 червня 2022 року, а останнє - 15 березня 2023 року. Чому такі дати — незрозуміло.
  2. Ми отримали близько 300 сторінок копій розпоряджень, де вказані лише ПІБ чоловіків, але інформація про їх рік народження, назву, код ЄДРПОУ отримувача гуманітарної допомоги, назву донора, період, за який дозволяється виїзд за межі України та обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів  — закрита чорним маркером. Цікаво, скільки часу та чиновного ресурсу влада витратила на приховування для нас цієї інформації?

Зазначимо, що ми лише частково проаналізували надані документи. Так, протягом місяця підписувалися приблизно десять розпоряджень на виїзд. В кожному надавали дозвіл 4-15 чоловікам. Таким чином в місяць з Одещини виїжджали близько 100 чоловіків. Наприклад, у червні їх виїхало понад 80 осіб.

У наступних матеріалах ми зосередимося на політиках, бізнесменах та чиновниках, які виїжджали за кордон за системою "Шлях", бо Іваницький у цьому списку — це лише початок. 

Редакція також буде оскаржувати виконання судового рішення стосовно відповіді Одеської ОВА у частини відкритості. 

Нагадаємо, голова ЦПР Валерій Болган виграв суд проти ОВА щодо доступу до інформації з системи "Шлях".

П’ятий апеляційний адміністративний суд частково задовольнив скаргу головного редактора видання Інтент Валерія Болгана та зобов'язав Одеську обласну військову (державну) адміністрацію повторно розглянути запит журналіста про надання копії рішень про дозвіл на виїзд за межі України водіїв через систему "Шлях".

Відповідну постанову суд виніс 16 лютого.

Юридичну підтримку журналісту у суді надав адвокат громадської організації "Платформи прав людини" Євген Воробйов. У своєму позові Валерій Болган просив суд визнати протиправною відмову ОВА надати інформацію на запит про надання публічної інформації від 16 серпня 2023 року та зобов'язати адміністрацію надати інформацію у письмовому вигляді.

Тобто суд визнав відмову незаконною, але не став наполягати на наданні інформації, яку вимагав журналіст залишивши відповідь на запит на розсуд адміністрації. 

Апеляційний суд враховував те, що він не є розпорядником публічної інформації, яку запитує Валерій Болган, а тому не може визначати обсяг інформації, що надаватиметься ОВА.

В обґрунтування позовних вимог журналіст зазначив, що відмова відповідача є незаконною, адже  запитувана інформація становить суспільний інтерес, оскільки без відкритої роботи обласних військових державних адміністрацій зі згаданого питання в суспільстві формується думка про надання переваг (пільг) певним громадянам, а також про зловживання правом на отримання дозволу для виїзду за кордон в умовах воєнного стану, так і державними органами при наданні таких дозволів. Водночас виключно, прізвище ім'я та по — батькові без інших даних про особу (дата народження, адреса проживання, ІПН та інше) не дають змогу ідентифікувати таку особу, відтак не становлять персональні дані, що підлягають захисту.

Спочатку Валерій Болган звернувся до Одеського окружного адміністративного суду, але там судді відмовилися задовольняти вимоги журналіста.

Судді того суду першої інстанції вирішили, що запитувана позивачем інформація не належить до публічної, а є конфіденційною інформацією про особу (персональними даними), таким чином, на вказані правовідносини не поширюється дія Закону України "Про доступ до публічної інформації" та запитувана інформація не належить до такої, яка є предметом суспільного інтересу.

Утім їхні колеги з апеляційного суду з цим не погодилися. На їхню думку, як вбачається зі змісту позову, конфлікт у даній справі стосується відмови у наданні запитувачу інформації щодо фізичних осіб, яким в умовах воєнного стану був наданий дозвіл на перетин державного кордону України та які не повернулись, а також щодо юридичних осіб, які ініціювали отримання такого дозволу. 

Судді апеляційного суду зазначили, що якби поряд із запитуваними даними тобто ПІБ водіїв журналіст вимагав би іншу інформацію, то тоді це було б розголошенням персональних даних, але Валерій Болган цього не вимагав. Також судді погодилися, що інформація, що зацікавила журналіста має значний суспільний інтерес є необхідною для реалізації особою її функції сприяння публічній дискусії з суспільно важливих питань і журналіст запитував інформацію в цілях задоволення суспільного інтересу.

Зазначимо, що у вересні 2023 року голова Одеської обласної державної (військової) адміністрації Олег Кіпер повідомив, що планує надати громадськості інформацію щодо переліку водіїв, які скористалися системою "Шлях". 

Інтент намагався отримати від ОВА інформацію, про яку йдеться в рішенні ще відтоді коли головою адміністрації був Максим Марченко, але посадовці надали 10 з 520 сторінок, які до того ж були пусті.

Більш того взагалі якісь документи журналісти Інтента змогли отримати тоді від ОВА лише після звернення до омбудсмена тому, що спочатку на запит посадовці відповіли відмовою, яку обґрунтували тим, що інформація, яку запитували журналісти, належить до категорії "з обмеженим доступом" відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Повторне звернення до омбудсмена призвело до перерахування аргументів ОВА про те, чому журналісти не можуть мати доступ до списків і, відповідно, до відмови у наданні інформації.

Зазначимо, що системи "Шлях" дійсно багато питань. Як свідчать дані сервісу Опендатабот, станом на 1 березня 2023 року по Україні з моменту запровадження воєнного стану через систему було видано понад 1,27 млн дозволів на виїзд за кордон. Переважна більшість стосується виїздів у бізнес-справах — близько 1,1 млн дозволів. І лише 170 тисяч стосуються здійснення гуманітарних місій. Починаючи з березня минулого року ДБР та НАБУ фіксують, як через систему приватні товариства, фізичні особи-підприємці, нардепи стають причетними до організації переправлення ухилянтів. "Близько 1,5% осіб цієї категорії, які виїжджали з України у січні-лютому 2023 року вчасно не повернулися в країну", - зазначав речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко. За інформацією голови Державної служби України з безпеки на транспорті Євгена Зборовського, у цьому році станом на березень із моменту запуску "Шляху" через неповернення з-за кордону водіїв були призупинені ліцензії близько 90 перевізників.

Ната Чернецька