Охоронці одеського тилу: хто стоїть за громадськими формуваннями
30 червня 2024 р. 09:16
Ілюстрація: ЦПР
Центр публічних розслідувань дослідив діяльність двох громадських формувань, які співпрацюють в Одесі з поліцією начебто для посилення заходів з безпеки в місті й охорони порядку. Дві організації – ГФ "Альфа плюс" та "ПСПО" - стали відомими, опинившись в епіцентрі різних скандалів.
Наприклад, представники "Альфи плюс", які патрулюють місто в формі, що нагадує камуфляж захисників, "засвітились" у бійці. А взимку представник "ПСПО" у присутності правоохоронців розбив скло в автівці. До того ж колишнє керівництво цієї структури фігурує у кримінальному розслідуванні про продаж посвідчень організації, які дають певні привілеї.
Подібні історії ставлять під сумнів доцільність такої співпраці в тиловому місті на третьому році повномасштабної агресії, адже підривають довіру до правоохоронних органів і зривають мобілізацію.
Виявилось, що громадських формувань, які співпрацюють з поліцією, набагато більше. Й хоча деякі з них мало кому відомі, члени цих ГФ можуть мати низку привілеїв: дозвіл на зброю, недотримання комендантської години, відстрочку від мобілізації. Тож ми вирішили дослідити й ці організації, зокрема поспілкувавшись з деякими керівниками ГФ.
На сторожі в тилу
Ми відправили запит до ГУ Національної поліції в Одеській області з питанням: які організації здійснюють охорону громадського порядку в регіоні разом із правоохоронцями станом на зараз. У результаті отримали перелік з 36 ГФ. Що це за структури, подивимось далі.
Скрин: відповідь Нацполіції на запит ЦПР
Примітно, що поліція не розкрила кількість членів ГФ, яких задіює для охорони громадського порядку – начебто це інформація з обмеженим доступом. При цьому з відповіді на запит до патрульної поліції Одеси відомо: кількість патрульних, які забезпечують правопорядок у місті, з повномасштабною агресією не змінилась. У середньому, що у 2021 році, що у 2023-му на патрулювання виходить щодобово 190 представників патрульної поліції.
Скрин: відповідь Патрульної поліції на запит ЦПР
З озвученої інформації самими представниками формувань деякі з них налічують сотні членів. До прикладу, в інтерв’ю телеканалу "Перший міський" в.о. керівника ГФ "Альфа плюс" Віктор Шендеровський визнав, що тільки їхня структура налічує 250 людей. Тож сукупно громадські формування в Одеській області, які співпрацюють з правоохоронцями, можуть мати тисячі членів.
При цьому членство у ГФ може бути бізнес-проєктом. Так, про торгівлю посвідченнями громадських формувань розповідає активіст Дем’ян Ганул. За його словами, деякі формування, рекламуючи себе через соцмережі, виставляючи фото з поліцією та захисниками, підвищують свій соціальний капітал і монетизують його через продаж посвідчень: "Люди звертаються купити посвідчення, тому що з цим посвідченням тебе не буде мобілізовано. Вони так думають. Вони (громадські організації – ред.) так розповідають… Люди, які вирішують будь-які питання. Чисто так по-одеськи. І все. Їм несуть гроші, купують посвідчення. Обіцяють посприяти. Десь вони сприяють. Вирішують питання через певних корупційних людей у ТЦК, вони всюди є. І в поліції. А для когось не вирішують".
Давайте проаналізуємо громадські формування, з якими співпрацює поліція.
Приходить повістка, йдемо в армію
Громадське формування "Лівий берег - Одеса" зареєстрували у 2016 році. Керівником формування є Денис Карташов. Судячи з його сторінки в фейсбуці з початком повномасштабної війни члени формування доєднались до лав захисників. Дружина Дениса Наталія Карташова – волонтерка.
У 2019 році він балотувався до Верховної Ради України в Одеській області як самовисуванець. Обраний не був.
Скриншот YouControl
Ми поспілкувались з керівником ГФ. За словами Дениса Карташова, члени формування, які в Одесі, продовжують патрулювати місто. Така потреба, на його думку, є, тому що поліція досить недбало ставиться до своїх обов’язків під час комендантської години. Хоча є курсанти, яких можна задіяти для служби: "Зараз співробітники поліції настільки лінуються, що навіть не перевіряють підозрілих людей, підозрілий транспорт на блокпостах чи на вулиці. Наприклад, зараз почали палити автівки військовослужбовцям. Якби поліція патрулювала, то такого б не було. Поліція посилається на завантаженість. При цьому воювати вони не хочуть. Й повноцінно працювати теж не хочуть. Хоча є підрозділи поліції, наприклад, "Лють", які добровільно пішли воювати. Зараз загрози немає, тож війна для деяких закінчилась. В області взагалі ніхто про комендантську годину не чув".
Карташов зазначає, що члени формування не ховаються від мобілізації: "Приходить повістка, йдемо в армію. Зі мною пішла воювати 71 людина з "Лівого берега", починаючи з 2022 року. Ми допомагаємо певним підрозділам Збройних сил, Держприкордонслужби, поліції. В нас є свій навчальний центр і домовленість про використання полігону. Ми пройшли сертифікацію перші в Україні. Ми проводимо підготовку".
Скриншот сторінки Дениса Карташова в Фейсбуці
Денис Карташов наголошує, що організація була сформована ще у 2014 році та є однією з найстаріших у місті: "У 2022 році 98% старого складу формування пішли в армію. Третина людей уже загинула. Найбільше втрат у нас було в минулому році. До нас приходять люди, і я всім чесно кажу: я від армії не відмазую. Це мій принцип. Як офіцера і громадянина України. Тому коли ми бачимо це шоу про тисячі людей на патрулюванні, а по факту ми нікого не бачимо… В мене багато питань до деяких громадських формувань".
Більшість ГФ "мертві"
"Спецзагін "Центр". Це громадське формування створене ще 2008 року. Керівником ГФ зараз є Ігор Дубчак. На його сторінці в соцмережі вказано, що він директор Південного кваліфікаційного центру й виконуючий директор Об’єднання організацій роботодавців Одеської області.
Ігор Дубчак. Фото з Фейсбуку
Окремої сторінки спецзагін "Центр" немає. На сторінці Дубчака чимало інформації про волонтерську допомогу і співпрацю з Одеським обласним центром зайнятості. До речі, в саме цю структуру на посаду фахівчині із зв’язків з громадськістю у 2021 році подавалась дружина Дубчака Анжеліка Звонік.
Юрадреса спецзагону співпадає із адресою агенції безпеки, тобто охоронною фірмою "Центр". Агенція працює не тільки в Одесі, а ще й в Києві, Чорноморську, Бучі. Охоронна фірма активно виграє бюджетні підряди, наразі уклавши угод на загальну суму 19,7 млн. грн. Географічно компанія підписала контракти, окрім Одеської області, в Миколаївській, Дніпропетровській та Тернопільській.
Ми поспілкувались з Ігорем Дубчаком про громадське формування та його роботу в тиловій Одесі. За його словами, хоча номінально список ГФ, які співпрацюють з поліцією, великий, більшість цих формувань насправді нефункціональні: "36 формувань, але давайте будемо говорити відверто – значна частина з них абсолютно "мертві". З них 5-10, які більш-менш працюють на охорону громадського порядку, на системному рівні. Ми є системними, ми створені на базі трудового колективу охоронної компанії "Центр". Це згідно з законодавством. Ми працюємо з 2008 року, в нас є статут. До початку повномасштабного вторгнення ми щільно співпрацювали як з поліцією, так і з прикордонною службою. Ми виходили на спільні патрулювання ще до початку повномасштабного вторгнення. Після початку повномасштабного вторгнення члени громадського формування активно залучаються до патрулювання на блокпостах, в'їздах до міста. Одеса, Авангард, Чорноморськ, Фонтанка".
Ігор Дубчак повідомив, що наразі організація нараховує 86 членів. Членські внески в них не передбачені. Лише 100 гривень на посвідчення. Можна його зробити й самостійно.
Мають шеврони, форма чорна, схожа на поліцейську: "Всі члени нашого формування проходять навчання з базової юридичної підготовки в органах поліції. Вони проходять перевірку у психіатра та нарколога, й перевірку щодо відсутності судимості. Після цього ми подаємо всі документи до департаменту (безпеки – ред.) міської ради й отримуємо на підставі цього посвідчення членів громадського формування, завірені печаткою Одеської міської ради".
Він визнав, що досі члени ГФ патрулюють вночі місто. Десять автівок дає охоронна компанія, на які є окремі перепустки для пересування в комендантську годину: "Щоб вийти на патруль у нічний час або в денний час, потрібно заїхати в відділ поліції, пройти інструктаж і розписатись у журналі. І після цього заступити на спільне чергування. Це не може бути так, що я зранку прокинувся й вирішив сам собі, що сьогодні піду патрулювати".
Ігор Дубчак також розповів, що громадське формування долучається до агітаційної роботи щодо мобілізації. При цьому зазначив, що згідно з законодавством, ГФ нікого не має права бронювати. Крім цього він розповів, що є засновником рекрутингового центру "Південь": "Це вже так, реклама, я є засновником рекрутингового центру "Південь", який саме займається набором громадян на контрактну службу в армії. Ми прозоро й чітко розповідаємо, як людина може зі своїми навичками та вміннями знайти собі посаду саме ту, яку він бажає у Збройних силах України. За три місяці ми зарекретували 12 осіб".
Однак, варто підкреслити, що це приватна компанія, яка до 2024 року взагалі мала назву "Веб-промоушен". Ігор Дубчак стверджує, що тоді вона належала іншому власнику.
Скриншот YouControl
Сам Дубчак має відстрочку від мобілізації – за його словами, він працює на критично важливому підприємстві. На якому саме, сказати відмовився: "Ні, я не воював. Зараз відстрочка. На підставі роботи на підприємстві критичної інфраструктури… Я не буду називати це підприємство".
Переживав за майно одеситів
Уже після початку повномасштабної війни в Одесі зареєстрували ГФ "Алмаз". Керівником формування є Борис Емельдеш.
Ексголова Одеської ОДА Сергій Гриневецький і Борис Емельдеш. Фото з Фейсбуку
Окрім означеного ГФ він фігурує в низці інших об’єднань та громадських організацій. Також Емельдеш у 2008 році зареєстрував ФОП, який спеціалізується на торгівлі.
Скриншот YouControl
Ми поспілкувались з Борисом Емельдешем про роботу ГФ зараз. За його словами, члени формування кожного вечора досі виїжджають із поліцією на патрулювання. Кількість членів постійно змінюється – зараз їх приблизно 100 людей, бо їх мобілізують до лав ЗСУ. Водночас на питання, скільки членів ГФ мобілізували, Борис Емельдеш відповісти не зміг.
Скриншот сторінки ГФ у Фейсбуці
Він повідомив, що членом ГФ "Алмаз" зокрема був захисник Юрій Слепченко, який загинув внаслідок ракетного обстрілу в Одесі 6 березня 2024 року.
Юрій Слепченко. Фото з Фейсбуку Емельдеша
"Спочатку було приблизно 200 людей. Потім вони відсіялись. Зараз дійсно несення служби (з поліцією – ред.) не потребує такої кількості людей. Раніше кожен кут був з поліцейськими, а зараз такої необхідності немає", - визнає Борис Емельдеш.
Сам він не був у лавах ЗСУ. Розповідає, що з початком повномасштабної агресії ходив до військкомату, але його не взяли: "Я став на облік. Мені (на початку повномасштабної агресії – ред.) сказали, що я старий. У мене немає досвіду бойового, я нецікавий. Тому що я підприємець, мені сказали допомагати по-іншому. Дали завдання, що потрібно було забезпечити. Також я розумів, що коли йде така навала, то можуть бути різні ситуації. Я нагадую, що представляю асоціацію підприємців. Я дуже був стурбований, що буде взагалі з майном нашим, що буде в місті. Я, знаючи голову поліції, подзвонив і сказав, що в мене є люди активні, щоб патрулювати місто, щоб не було мародерства".
Борис Емельдеш розповідає, що у 2022 році, за ініціативи громадського формування, вони організували гаряче харчування для представників поліції, тероборони, інших ГФ в театрі Перуцького на Канатній: "Кожного дня годували близько 300 осіб".
Члени ГФ "Алмаз" ходять у чорній формі й мають шеврони. Членські внески, за словами керівника, в них не передбачені. Форму члени формування купують власним коштом. Пропусків переміщатись у комендантську годину члени ГФ не мають: "Тільки під час несення служби. Тобто вони приходять у райвідділ на розведення. Розведення починається до комендантської години. Їх вносять у маршрутний лист, бойовий наказ. Вони виконують свої обов’язки до закінчення комендантської години. Після закінчення комендантської години, вони їдуть додому… Ми патрулюємо тільки по маршруту й разом з поліцейськими".
Примітно, що Борис Емельдеш до 2022-го року неодноразово потрапляв у фокус правоохоронців як порушник правил дорожнього руху: "Яка судова історія? Що я порушую правила дорожнього руху? Ну як я можу відповісти на це? Дійсно є… На що це повинно вплинути?".
Суди за пенсію
Керівники деяких з громадських формувань – це колишні правоохоронці. Деякі з них нещодавно відсудили собі перерахунок пенсій.
ГФ "Бастіон-Одеса" зареєстрували у 2010-му. Наразі керівником формування вказаний Юрій Скрипка. Організація налічує 33 члени. Принаймні така інформація вказана в реєстрі. Схоже, Юрій Скрипка працював у структурі нацполіції України. Так, людина з таким же ПІБ подавала у 2023 році декларацію після звільнення з посади начальника відділу організаційного забезпечення діяльності місць тимчасового тримання осіб ГУ Національної поліції в Одеській області. Його дружина, до речі, працює або працювала в Міністерстві оборони. Після звільнення Юрій Скрипка розпочав судову тяганину за виплати.
А ось спецзагоном "Служба громадської безпеки", який зареєстрували у 2014 році, схоже, керує колишній працівник СБУ Андрій Анатолійович Мірошниченко. Принаймні людина з таким же ПІБ у 2021 році судилась з пенсійним фондом, вимагаючи перерахунку виплат на підставі довідки від Служби безпеки України.
Схоже, за пенсію судився ще один керівник ГФ, а саме "Союз-брокер" Дмитро Кучеренко. Людина з таким же ПІБ через суд добивалась збільшення пенсійних виплат, посилаючись на постанову про осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших. Формування зареєстрували у 2019 році.
Дмитро Кучеренко. Фото зі сторінки в Фейсбуці
На сторінці Кучеренка в соцмережі вказано, що він вивчав правоохоронну діяльність зокрема в Одеському інституті внутрішніх справ. Підписантом цього ГФ значиться Андрій Франковський. Людина з таким же ПІБ у 2022 році працювала завідувачем сектору документального забезпечення ГУ "Національної поліції в Одеській області". Він також судився за пенсію.
ГФ "Сердючна служба Козацької громадської безпеки". Формування зареєстрували ще 2006 року. Керівником значиться Леонід Жбанков. У 2014 році управління комунікацій з громадськістю Одеської ОДА позначило Леоніда Жбанкова як людину, якій вручають якусь грамоту. Жбанков - у формі, яка нагадує поліцейську. У 2013-му – він брав участь у нараді департаменту внутрішньої політики Одеської міської ради з керівниками громадських формувань.
Припускаємо, що раніше Жбанков міг працювати у правоохоронній системі.
"Добровольці" за бюджетний кошт?
З дуже багатою біографією виявився голова ГФ "Спеціальний загін Гарпун" Валерій Романовський. Формування зареєстрували в вересні 2022 року. Окрім керівництва формуванням Романовський займається бізнесом, політикою та громадською діяльністю. Йому вже понад 75 років.
Валерій Романовський. Фото з порталу "Слово"
У 2006 році Романовський балотувався до Верховної Ради України від "Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю". Одеський осередок цієї партії він і очолював.
Скриншот YouControl
Валерій Романовський – ексспівробітник правоохоронних органів. На порталі "Порто-франко" за 2001 рік можна знайти інформацію про нього як колишнього начальника управління боротьби з організованою злочинністю.
Через суд людина з таким же ПІБ намагалась у 2022 році перерахувати пенсію, посилаючись зокрема на постанову Кабміну про грошове забезпечення поліцейських. І, схоже, він свого домігся, збільшивши пенсію у 2,5 раза – зі 173 тис. грн у 2022 році до 436 тис. грн у 2023-му. Примітно, що ще у 2022 році Романовський отримував ще й зарплату від Нацполіції, працюючи там за сумісництвом.
Це дані, що надала дружина Валерія Романовського Домнікія Романовська в деклараціях про доходи, які вона заповнює як співробітниця ГУ Державної міграційної служби України в Одеській області. Примітно, що жінка теж уже на пенсії, але продовжує працювати на держслужбі.
Те, що мова саме про Валерія Романовського, вказує той факт, що Домнікія зазначила корпоративні права чоловіка на приватну фірму "Артек", де співзасновником є саме Валерій Романовський. При цьому чи помилково, чи навмисно в декларації вказаний не коректний ЄДРПОУ приватної компанії "Артек", а номер Білгород-Дністровської районної адміністрації.
Як повідомляє портал "Слово", станом на березень 2023 року ГФ "Гарпун" налічувало більше, ніж 300 людей. Підрозділ забезпечений форменим одягом і зброєю.
Ми зв’язались із ГФ "Гарпун", щоб отримати коментарі. Як повідомив керівник ГФ Валерій Романовський, з перших часів повномасштабної війни він як заступник керівника ради ветеранів правоохоронних органів Одеської області запропонував зібрати пенсіонерів МВС, колишніх співробітників, щоб захищати місто від ворога: "Для цього зібрали ініціативну групу. Тоді набралось приблизно 200 людей, які виявили бажання працювати на охорону правопорядку й допомагати Збройним силам України. Отримали зброю - автомати, пістолети. Це було законно тоді. Тоді ми всі разом були в ГФ "ПСПО"... Іншої організації тоді не було. Деякий час ми працювали разом. Отримували посвідчення. Потім ми зі своїм колективом вирішили піти з цього підрозділу (тому, що у ГФ "ПСПО" було багато цивільних - ред.). Й ми створили свій підрозділ".
Романовський зазначає, що весь цей час вони співпрацюють з поліцією — спочатку допомагали на поліцейських станціях з дільничними, оглядали бомбосховища, працювали з головами ОСББ, патрулювали в комендантську годину: "Міськрада пішла нам на зустріч - 100 пенсіонерів оформили в міську раду. Нам платили по 10 тис. грн на місяць. Це було майже протягом року. Тоді мені керівництво ГУНП запропонувало теж бути радником начальника ГУНП. Мені теж дали оклад 14 тис. грн. (на місяць - ред.)".
Таким чином, тільки 100 членів формування "Гарпун", схоже, обійшлись платникам податків у 12 млн грн. Вірогідно, їх оформили в КУ "Муніципальна варта", яке фінансується з бюджету Одеси. І це, не враховуючи зарплатню самого Романовського. Непогана допомога місту бюджетним коштом.
"85 членів нашого громадського формування пішли добровільно служити у Збройні сили України, прикордонні підрозділи, територіальну оборону (двоє членів ГФ "Гарпун" станом на зараз, на жаль, загинули - ред.). Сьогодні оформлюються в ТЦК теж наші люди… Ми закупили 50 бронежилетів, 50 касок і направили в наші підрозділи «Лють», які працюють на передовій. Коли підірвали Каховську ГЕС, і люди постраждали в цій стихії, ми організували кілька виїздів наших людей з медикаментами, човнами, водою…», - зазначає голова ГФ.
Також, за словами Романовського, зараз кожну добу члени ГФ "Гарпун" - до 50 людей — виходять на допомогу поліції: частина - на поліцейські станції, частина патрулює на пляжах і в комендантську годину: "У нас були такі факти, коли в нічний час ТЦК затримували наших людей і доставляли, щоб вони служили. Ми переговорили з військовими. Я говорю: якщо ви хочете, щоб наші члени громадського формування були призвані у Збройні сили України, то вручіть йому повістку, але не забирайте його зі служби. Тому що коли людина виходить на службу добровільно, а його в цей час забирають у ТЦК, це неправильно. Були такі факти. Ми ці факти обговорили в головному управлінні поліції, з воєнним комісаром домовились. І вони зараз роблять по-іншому: вручають нам усі ці повістки. Й тоді вже людина йде…".
Валерій Романовський розповів, що ГФ має свою форму та шеврони. Статутом формування передбачені членські внески в розмірі 100 грн на місяць. Коштом цих внесків у кабінет ГФ "Гарпун", зокрема придбали оргтехніку. 50 комплектів форми спочатку видала військова адміністрація - форма була камуфляжна. Десяток комплектів допомогли придбати волонтери. Члени ГФ можуть оформити дозвіл на травматичну зброю. Приймають у "Гарпун" з 18 років. Людей перевіряють на несудимість і інші документи. Наразі в формуванні приблизно 210 членів.
Керівник ГФ "Гарпун" підтвердив, що Домнікія Романовська і справді його дружина, і він справді через суд домігся перерахунку пенсії: "Ви знаєте, скільки ми на початку отримували пенсію? Я отримував 11 тисяч… Якщо порівнювати з громадянами, це ще нормально. Але коли дільничний чи рядовий міліціонер у той час отримує по 12 тисяч, тобто таку ж суму, як я отримував. Я дійсно звернувся до суду. Надав усі документи. В мене 37 років вислуги… Я звернувся до суду, подав усі документи, й мені нарахували цю пенсію".
Кандидати з приставкою екс
"Поліцейська корпорація громадської безпеки". Це ГФ зареєстрували ще 2009 року. Керівником організації значиться Ілля Степанович Тищенко. Людина з таким же ПІБ фігурує як керівник і головний бухгалтер у низці інших компаній.
Скриншот YouControl
У 2015 році, схоже, він балотувався до Одеської обласної ради від "Української морської партії Сергія Ківалова", а у 2006-му – від опозиційного блоку "Не так!", який мав проросійське забарвлення. Іллі Тищенко вже 83-й рік.
Скриншот YouControl
До речі, в соцмережі Іллю Тищенка регулярно позначає й Ігор Дубчак.
Скриншоти зі сторінки Тищенка
Керівником ГФ "Муніципальна громадська безпека" значиться Микола Стадник. Формування зареєстрували в 2015 році. Людина з таким же ПІБ неодноразово балотувалась на місцевих виборах в Одесі й до Верховної Ради, починаючи з 2012 року. Тоді Микола Стадник представляв ПП "Духовна Україна", а також "Сила і честь" Ігоря Смешка. Жодного разу Стадник перемогу на виборах не здобув.
Скриншот YouControl
Після початку повномасштабного вторгнення зареєстрували ГФ "Лютий", керівником якого позначений Сергій Гончарук. За цією ж адресою, що й ГО "Лютий", Сергій Гончарук зареєстрував також спілку підприємців "Книжкового ринку". Вочевидь, мова про ринок у центрі Одеси. Також Гончарук у 2013 році зареєстрував ФОП, що спеціалізується на торгівлі з лотків і на ринках.
У 2020 році людина з таким же ПІБ балотувалась на місцевих виборах від політичної партії "За майбутнє".
Скриншот YouControl
Ми зв’язались з ГФ "Лютий" телефоном, який вказаний при реєстрації. Людина, яка у 2022 році реєструвала громадське формування, наразі, за його словами, в лавах ЗСУ. Як і інші члени ГФ. Офіційно керівником формування є Сергій Гончарук.
Ще одне громадське формування "Сектор економічної безпеки" має голову, який, схоже, регулярно бере участь у виборчому процесі. Так, керівником ГФ значиться Володимир Чирва. Людина з таким же ПІБ, починаючи з 2012 року неодноразово балотувалась до Верховної Ради та Одеської міської ради від ПП "Батьківщина".
Скриншот YouControl
Чирва є співзасновником і керівником низки компаній в Одесі. Також на нього зареєстрований ФОП.
Скриншот YouControl
Примітно, що на ФОП Чирва В.В. ПАТ "Одеська кіностудія" подала позов про стягнення більше, ніж 120 тис. грн. заборгованості. Начебто Володимир Чирва користувався з 2021 року приміщенням і не платив за нього.
Засновниками ГФ "Сектор економічної безпеки" є десять людей. Формування зареєстрували у 2022 році, але ще до початку повномасштабної агресії.
Кримінальна тінь
У кримінальній історії "засвітився" член громадського формування "Одеська морська самооборона", яке зареєстрували в Одеській області у 2015 році. Серед засновників вказані 11 людей. Головою значиться Геннадій Корольов. До речі, у 2015-му він балотувався до Одеської міської ради від ПП "Укроп".
Геннадій Корольов. Фото "Суспільне"
Скриншот YouControl
Він же є учасником громадської організації "Одеська народна рада майдану". За декілька днів до повномасштабного вторгнення "Суспільне" робило репортаж про ГФ "Одеська морська самооборона". В матеріалі вказано, що члени формування – колишні військові та моряки. Геннадій Корольов – учасник Майдану. Вони ще до великої війни патрулювали місто для захисту громадського порядку.
При цьому один з членів ГФ – встановити його ім’я не вдалось – фігурував у розслідуванні правоохоронців щодо отримання хабаря. Провадження відкрили восени 2021 року. За матеріалами справи, підприємець повідомив про вимагання в нього коштів за продовження строку оренди та недемонтаж тимчасової споруди.
Начебто до оборудки можуть бути причетні представники одеського управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів і КУ "Муніципальна служба розвитку торгівлі". Вони діяли через посередників, вимагаючи кошти з тих бізнесменів, у кого закінчувався договір оренди. В рамках цього кримінального провадження правоохоронці провели низку обшуків. Зокрема й у члена громадського формування "Одеська морська самооборона". В результаті в нього зокрема вилучили "пристрій, схожий на пістолет", і патрони, які він начебто має право зберігати, носити та застосовувати як член ГФ. У вересні 2022 року член формування через суд зняв арешт з вилученого під час обшуку майна. Його ім’я приховане в реєстрі.
Ми намагались зв’язатись з Геннадієм Корольовим, щоб обговорити діяльність ГФ, однак схоже, чоловік перебуває наразі за кордоном. Чи патрулюють місто зараз члени формування, невідомо. Цілком вірогідно, що ряд людей з ГФ воює.
СМС після дзвінка Корольову
Редакція готова представити позицію кожного керівника чи члена громадських формувань, якщо вони її нададуть.
Це не остання частина аналізу громадських формувань, які працюють в Одесі та області під час повномасштабного вторгнення. В подальшому ми проаналізуємо весь перелік ГФ, наданий одеською поліцією. В жодному разі не применшуємо допомогу деяких формувань на початку великої війни, коли країну накрила паніка й невизначеність. До того ж деякі з членів і керівників ГФ не відсиджуються в тилу, мобілізувались і боронять Україну на фронті.
Але, на жаль, низка формувань, які мають меморандум про співпрацю з поліцією, принаймні їхній список надали саме правоохоронці, наразі скоріше шкодить іміджу силовіків, аніж допомагає.
Олена Чернишова
27 вересня 2024 р. 11:03
20 липня 2024 р. 18:01