"Це якесь Сомалі": ситуація з утриманням чоловіків в одеському ТЦК

21 березня 2023 р. 13:11

"Це якесь Сомалі": ситуація з утриманням чоловіків в одеському ТЦК

Фото: ТЦК

Інцидент з утриманням військовозобов'язаних в одеському територіальному центрі під час проходження медичної комісії набирає обертів. Зараз в поліції Одещини лежить кілька заяв від чоловіків, яких насильно утримували в пункті формування команд в ТЦК.

Про це дізнався Центр публічних розслідувань.

Як написав в заяві до поліції один з постраждалих, 36-річний Руслан Шпак, 15 березня 2023 року приблизно о восьмій годині ранку на в'їзді до Одеси співробітники ТЦК зупинили автобус, на якому він їхав на роботу та попросили всіх чоловіків вийти для перевірки документів. 

Руслан Шпак

На фото: Руслан Шпак

"В подальшому без моєї згоди, застосовуючи до мене фізичну силу, мене посадили до службового мікроавтобусу та силою доставили до ТЦК, розташованого по вул. Занковецької, 7/7. До військової служби я непридатний, про що повідомляв співробітників ТЦК, посилаючись на відповідні документи, однак на це ніхто не звертав уваги", - йдеться в заяві чоловіка.

Руслан розповів, що тривалий час йому не давали зателефонувати, відібрали телефон. Після того, як повернули він декілька разів викликав поліцію через оператора 102, але в ТЦК, за його словами, військові поліції заявили, що заявка щодо виклику "не дійсна". 

У зв'язку з погіршенням стану здоров'я також був вимушений викликати карету швидкої допомоги через оператора 103, однак співробітники ТЦК не допускали до мене медиків, у зв'язку з чим я знову був вимушений викликати поліцію. Випустили мене з місця розташування ТЦК лише 16 березня 2023 року приблизно о 18 год. 00 хв. після того, як примусили силою отримати повістку.

З заяви Руслана Шпака до правоохоронців.

У розмові Руслан пояснив це тим, що "перенервував і стало погано з серцем". 

"Це якесь Сомалі, я думав якесь російське ІПСО поки сам не передивився всі відео і не поспілкувався з двома хлопцями звідти. Без пояснення причин обмежили волю людей, при цьому жодного адміністративного затримання тощо не було", - коментує ситуацію одеський активіст, в минулому держексперт експертної групи Директорату громадського здоров'я МОЗ Павло Поламарчук

Руслан каже, що якщо б не знімав відео, то "не вийшов би". Саме його тік-токи з Заньковецької розлетілися по соцмережам і викликали неабиякий резонанс. 

Довелося навіть їхати на місце очільниці Об'єднаного координаційного пресцентру ОК "Південь" Наталії Гуменюк та перевіряти умови затриманих. 

Потім в територіальному центрі  пояснили, що  "дехто з громадян, у спробах уникнути мобілізації та підвищити свій рейтинг в соціальних мережах, створює контент-дискредитацію Збройних Сил України, навмисно викривляючи факти".

Руслана обвинуватили в тому, що він "намагався підняти рейтинги власного каналу за рахунок розхитування теми нелюдських умов в такому пункті, невиправданого перебування там військовозобов’язаних".

Як пояснив нам Шпак – йому вже "втрачати нічого" і "рейтинг його не хвилює", він хоче максимального розголосу справи, щоб "не відбувалося беззаконня". 

Тим часом на facebook-сторінці  ТЦК з’явилися фото утриманих чоловіків, які, коротаючи час, грають в карти. 

"Насправді, умови, в яких перебувають військовозобов’язані під час проходження медичної комісії та очікування відправки у військові частини, в територіальних центрах комплектування відповідають статутним нормам: там організовані місця відпочинку, санітарні зручності (з гарячою водою), гідне і смачне харчування", - зазначили військові.

Там запевнили, що перебування в такому пункті обмежено часом формування команди на відповідну військову частину і, як правило, не перевищує трьох діб.

З приводу обмеження свободи військовозобов'язаних під час проходження ВЛК, обшук та вилучення їх речей, ми звернулися до очільниці Об'єднаного координаційного пресцентру ОК "Південь" Наталії Гуменюк. 

За її словами, заява Шпака справді зареєстрована. Більше того, зараз в поліції лежить "кілька подібних звернень".

"Звернення від громадянина дійсно надходило лінією 102. Поліцією проводиться перевірка. Варто звернутися по коментар до них. Ми не можемо коментувати. Що стосувалося нас, ми прокоментували на сторінці Обл ТЦК", - пояснила Гуменюк.

Коментар від поліції ми досі чекаємо. 

Ситуація в цілому дуже непокоїть Павла Поламарчука. 

Там така ж практика триває і зараз, просто цей один вийшов у тік-ток і створив скандал. Нехай дадуть відповідь, на якій підставі під час проходження ВЛК, до рішення ВЛК та визначення ступені придатності до військової служби грубо обмежується свобода людей, вилучаються їхні особисті речі, засоби зв'язку тощо. Можуть у присутності поліцейського, для оформлення адмінпостанови за ст. 210, 210-1 і 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення привозити в ТЦК, вручити повістку на ВЛК і відпустити. Все інше, що вони роблять - незаконно, це по суті викрадення людей та ще кілька статей ККУ щодо зловживання службовими обов'язками.

Павло Поламарчук.

Зазначимо, що Руслан Шпак вже подав заяву не тільки до поліції, але й в ДБР, СБУ та військову прокуратуру. 

Цікаво, що саме зараз на "Дзеркалі тижня" вийшла стаття "Військово-лікарська експертиза: працювати на совість". Фельдшер медпункту однієї з частин, що воює на сході країни, Олександр звернувся в редакцію, бо абсолютно не знає, "що робити з ситуаціями, коли людей з інвалідністю визнають "придатними" або "обмежено придатними" і вішають потім цих людей на частину". В результаті воювати за них, по суті, доводиться іншим. І це в тому числі, підриває моральний дух бійців.

"Недавно до нас потрапила людина, котра за місяць до того перенесла інфаркт міокарда. Чоловік навіть почав проходити ВЛК, а потім його наказом погнали просто на "нуль", де він із цим мусив воювати. Один раз надів броник — і отримав нестабільну стенокардію. Слава богу, я знав, що з цим робити. Швидко зняли той броник, дали нітрогліцерин, зафіксували й наказом командира направили на ВЛК, щоб людину списали. Але ось таке свинство, коли до нас приїжджають люди, котрим абсолютно нічого робити в армії, страшенно вибішує всіх — і медичну службу, і бойову частину", - каже Олександр.

Ми згодні з тим, що кожна військово зобов’язана особа має виконати свій конституційний обов’язок – з’явитися до територіального центру комплектування, уточнити свої персональні дані, звірити наявність підстав для відтермінування призову, якщо такі є, але примусове утримування людей та фіктивна лікарська комісія це порушення законодавства, з приводу чого усі причетні повинні відповідати.