Колишнього капітана порту "Південний" судитимуть за службову недбалість у справі Delfi

28 червня 2022 р. 15:56

Колишнього капітана порту "Південний" судитимуть за службову недбалість у справі Delfi

Приморська окружна прокуратура Одеси, після відновлення досудового розслідування, яке було зупинено у зв’язку з тривалою хворобою підозрюваного та введенням воєнного стану на території України, завершила розслідування та скерувала до суду обвинувальний акт стосовно колишнього капітана порту "Південний" за фактом службової недбалості, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам та державним інтересам.

Про це повідомили у пресслужбі Одеської обласної прокуратури.

Колишнього капітана порту "Південний" обвинувачують у тому, що з 2 по 21 листопада 2019 року не вжив необхідних, достатніх та передбачених законом заходів та належним чином не оцінив загрозу виникнення надзвичайної ситуації у вигляді дрейфу неконтрольованого технічно несправного судна Delfi, яке без необхідних документів, перетнуло державний кордон України в зоні його відповідальності.

При перетині судном Delfi 12-ти мильної зони територіальних вод України, без прапору та без надання документів свого знаходження на території іноземної держави, з порушенням технічного стану, відповідно до положень міжнародних конвенцій судно є порушником державного кордону та на капітана порту покладається відповідальність за дотримання законодавства і правил мореплавства щодо забезпечення безпеки мореплавства, безпеки інших суден та людей.

Внаслідок, 22 листопада 2019 року вантажний танкер, перебуваючи у Чорному морі в акваторії порту "Південний", в умовах шторму, був зірваний з якоря та, дрейфуючи, сів на мілину поблизу одеського пляжу "Дельфін", де стався витік нафтопродуктів.

Через неналежне, на думку слідства, виконання капітаном своїх службових обов’язків, через несумлінне ставлення до них, розмір заподіяних збитків Одеській філії ДП "Адміністрація морських портів України", в період проведення аварійно-рятувальних робіт по локалізації та ліквідації аварійного розливу нафтопродуктів і забруднюючих речовин з судна Delfi, становив майже 4,8 млн гривень та Державній екологічній інспекції Південно-Західного округу внаслідок забруднення навколишнього середовища – 16 тис. 310,7 доларів США.

На початку лютого прокурори Приморської окружної прокуратури Одеси скерували до суду обвинувальний акт стосовно колишнього командира корабля морської охорони Одеського загону морської охорони, підозрюваного у недбалому ставленні військової службової особи до служби, що заподіяло істотну шкоду, вчинену в умовах особливого періоду, крім воєнного стану. 

Натомість державна прикордонна служба України підтримала офіцера, якого прокуратура обвинувачує у недбалому ставленні військової службової особи до служби, що заподіяло істотну шкоду, вчинену в умовах особливого періоду, і не вбачає в його діях складу кримінального правопорушення.

Судно Delfi, яке девʼять місяців перебувало на одеському пляжі, у листопаді 2021 року остаточно стало державною власністю.

Раніше Господарський суд Одеської області задовільнив позовні вимоги Приморської окружної прокуратури Одеси та стягнув з компанії-судновласника вантажного танкера Delfi понад 16 тис. дол. США.

Південно-західний апеляційний господарський суд залишив без змін рішення Господарського суду Одеської області, який визнав танкер Delfi власністю Держави Україна.

У липні Південно-західний апеляційний господарський суд Одеси 20 липня розглянув скаргу на рішення Господарського суду Одеської області про визнання танкера Delfi власністю Держави Україна і прийняв рішення - закрити провадження, ініційоване компанією Mister Drake PC, яка вважала передачу судна Кабміну України незаконною.

Судно пролежало біля берега з листопада 2019 по вересень 2020 року. В суді зараз слухається кілька справ з приводу цього інциденту, в тому числі про компенсацію за шкоду, нанесену довкіллю.