На Одещині виявили корупційну схему, пов’язану із "зерновою угодою"

27 березня 2023 р. 12:16

На Одещині виявили корупційну схему, пов’язану із "зерновою угодою"

Фото: СБУ

Учасники оборудки у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Одеській області вимагали гроші з представників компаній, які експортують українську агропродукцію у межах "зернової угоди".

Про це повідомили в Службі безпеки України.

За хабарі вони "гарантували" зернотрейдерам безперешкодне отримання фітосанітарних сертифікатів відповідності їхньої продукції.

За відмову сплачувати "данину" погрожували максимально затягувати бюрократичні процедури.

Співробітники СБУ поетапно задокументували два епізоди отримання майже 400 тис. у гривневому еквіваленті посередником, якого посадовці залучили для передачі хабарів.

Встановлено, що за кожну тонну експортованої продукції учасники схеми вимагали "данину" у розмірі 40 американських центів. 

У межах кримінального провадження СБУ задокументувала передачу посереднику чергового "завдатку".

Наразі йому повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 369-2 Кримінального кодексу України (зловживання впливом).

Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину та притягнення винних до відповідальності.

Заходи проводили співробітники СБУ в Одеській і Черкаській областях спільно з Національною поліцією за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.

Раніше журналісти знайшли "російський слід" в справі про махінації с зерном.

Йшлося про те, що розкрадали мільйони гривень, до організації оборудки причетні понад 10 високопосадовців. Серед них – заступник начальника одного з департаментів Державної митної служби та керівництво Одеської митниці.

Правоохоронці повідомляли, що був налагоджений масштабний механізм ухилення від сплати податків за експорт українського зерна. Через це держава недоотримала сотні млн грн. Для реалізації схеми її учасники залучили більше ніж 370 комерційних структур з ознаками фіктивності. Через них ділки масово скуповували пшеницю у приватних фермерів, сільгосппідприємств та великих агрохолдингів.

Журналісти видання Kyiv Post у власному досліджені пишуть, що за словами їх джерела в тимчасовій слідчої комісії, співвласником однієї з компаній, залучених в незаконні схеми, є громадянин росії, який проживає в окупованому Донецьку.

За їх даними видання цієї компанії, відомості про яку є в розпорядженні Kyiv Post, показує, що вона діяла понад десять років і мала ліцензію на торгівлю паливом, рудою, металами та промисловими хімікатами.

В публікації наголошують, що на сайті агентства YouControl, який знаходиться у відкритому доступі, до профілю цього підприємства прикріплено попереджувальне повідомлення: "Контрагенти юридичної особи, що знаходяться на тимчасово окупованій території, позбавлені можливості проводити будь-які угоди… Це може привести до фінансових втрат і дестабілізації бізнесу, а також привернути увагу правоохоронних органів".

10 січня ЦПР повідомляв, що виконувач обов'язків голови Державної митної служби України В'ячеслав Демченко назвав "недержавницьким піаром на пустому місці" заяви Служби безпеки України про викриття схеми із розкрадання коштів на експорті українського зерна.