НАЗК відмовилося надавати інформацію, хто з депутатів Одеської обласної ради подав декларації
12 квітня 2023 р. 08:20
Фото: Інтент
Нещодавно НАЗК повідомило, що лише 14 народних депутатів Верховної Ради добровільно подали декларації за 2022 рік. Центр публічних розлідувань звернувся до Національного агентства з питань запобігання корупції надати інформацію, хто з депутатів Одеської обласної ради подав е-декларації за 2022 рік.
Відомство відмовило нам надавати ці дані, посилаючись на воєнний стан.
У відповіді керівник Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя Олександр Амплеєв наводить постанову Кабміну від 12 березня 2022 року №263 "Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану". Згідно з документом, на період дії воєнного стану органи виконавчої влади можуть зупиняти роботу електронних реєстрів.
"Доступ до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тимчасово обмежений, Національне агентство може, за необхідності, повернутися до розгляду Вашого запиту після припинення чи скасування воєнного стану в Україні", - зазначили у відповіді.
Голова Одеського Комітету виборців Анатолій Бойко каже, що подання та оприлюднення декларації - це передусім відповідальність самого депутата, якщо він зацікавлений у довірі виборців.
Важливо розуміти, що Закон не забороняє депутату оприлюднити декларацію і кожен справді доброчесний депутат має робити це добровільно. Якщо ж депутат робить це неохоче або більше того - ховається за війну чи необовʼязковість, то йому є що ховати і виборцям варто замислитися - чи варто йому довіряти. По-друге, те, що держава загалом та НАЗК зокрема толерують і навіть підтримують таку поведінку депутатів - надзвичайно прикро, адже це багато в чому перекреслює антикорупційні здобутки минулих років та ставить під сумнів щирість відданості держави антикорупційним цінностям. Також це може бути серйозною перешкодою на шляху до ЄС, - вважає Бойко.
А от адвокат Віталій Матвєєв впевнений, що декларації одеських депутатів не засекречені, а просто відсутні.
Тому що Закон України "Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" дозволив суб'єктам декларування подати декларацію про майновий стан протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.
"На моє переконання, громадяни повинні знати та розуміти статки обранців, незалежно від воєнного стану. Виникає питання у доцільності цієї норми, яка фактично гальмує роботу і виявлення корупційних правопорушень", - каже Матвєєв.
Раніше до повномасштабного вторгнення та запровадження воєнного стану усі депутати мали подати щорічні декларації до 1 квітня. Зараз цей процес є добровільним.
У березні 2023 року Національне агентство з питань запобігання корупції запустило лічильник подання декларацій.
"Попри те, що обов’язок подачі декларацій добровільний, прослідковується дуже чітка тенденція. Рядові посадовці справно подають декларації, хоча могли б відкласти подачу, а ось серед топчиновників та нардепів кількість осіб, які прозвітували, мінімальна. Ми сподіваємося, що ця статистика покращиться, коли громадськість зможе слідкувати за цим процесом", – зауважив голова НАЗК Олександр Новіков.
Зокрема, Transparency International рекомендує Україні відновити декларування, перевірки декларацій та інші заходи фінансового контролю.
В свою чергу, посли G7 заявляли про "сподівання на швидке відновлення систем електронного декларування". На їхню думку, це дозволить запобігти корупції та зміцнить довіру громадян до влади.
Раніше електронне звернення до президента України Володимира Зеленського з проханням відновити декларування статків посадовців та депутатів за чотири дні зібрало понад 25 тисяч підпісів. Зеленський відреагував на петицію, заявивши, що такий законопроект вже існує у Верховній раді.
Все це реакція на журналістські розслідування про те, як за час війни, наприклад, 11 депутатів від різних фракцій придбали автівки на загальну суму 1,3 млн доларів. А от в нардепа Павла Халімона з'явився маєток у Києві вартістю 10 млн гривень. Таким чином відновлення декларування допоможе поновити повні перевірки політиків.
Поки що НАЗК можуть проводити моніторинг способу життя. От в колишньої нардепки від забороненої "ОПЗЖ" Наталії Королевської виявили приховане майно в москві та маєток в Україні.
Зазначимо, що законопроєкт №8071, який відновлює процес подання та перевірки електронних декларацій, погодив профільний комітет Верховної ради. Проте документ досі не виносили на розгляд у парламенті.
13 березня 2024 р. 12:12
12 грудня 2023 р. 12:04
03 лютого 2023 р. 16:02