Не тільки Борисов: хто з начальників ТЦК на Одещині задекларував найбільші статки

05 червня 2024 р. 17:04

Не тільки Борисов: хто з начальників ТЦК на Одещині задекларував найбільші статки

Ілюстрація: ЦПР

Центр публічних розслідувань дослідив фінансові звіти за 2023 рік начальників ТЦК на Одещині та зробив рейтинг найзаможніших з них.

До рейтингу увійшла декларація вже ексначальника Одеського обласного територіального центру комплектування Олександра Охріменка (звільнили 27 травня 2024 року) та одинадцяти начальників районних ТЦК. До деяких з них є багато питань в НАЗК та МВС.

Читайте також: Справа одеського блогера, якого утримували в ТЦК: що робити в такій ситуації та як реагують силовики

Не зарплатою єдиною 

Річні доходи керівників центрів комплектування значно різняться – в когось це лише заробітна плата, а в когось додаткові джерела: продаж майна, соцдопомога, бізнес.

Найбільше за 2023 рік доходів задекларував вже колишній керівник Малиновського районного ТЦК Вячеслав Кушнеров. Торік він отримав понад 4 мільйони гривень. З них 841 тисяча – заробітна плата, 3,766 мільйона — пів вартості від продажу квартири в Одесі (ще половина суми належить дружині військовослужбовця). 

До речі, медіа пов’язує Кушнерова з ексначальником Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Євгеном Борисовим, якого підозрюють у незаконному збагаченні на сотні мільйонів гривень та умисному ухиленні від несення служби. Наче вони організували незаконне переправлення чоловіків через пункт пропуску "Старокозаче".

Аналізуючи декларацію Кушнерова, НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення на майже 47 мільйона гривень.

14 травня 2024 року він був оголошений у розшук управлінням стратегічних розслідувань в Миколаївській області у підозрі за незаконне збагачення. 

Ще один очільник ТЦК, в кого дохід минулого року перевищив 4 мільйони гривень – колишній керівник обласного центру Олександр Охріменко. Військком регіону торік отримав 1,338 мільйона гривень грошового забезпечення та 2,702 мільйона матдопомоги на придбання житла. Посаду головного військкома Одещини Охріменко обійняв в липні 2023 року, замість вже згаданого Борисова.

Дохід військкомів Приморського та Болградського РТЦК, Олексія Оскілка та Сергія Скоробогатька, склав понад мільйон гривень – 1,462 мільйона та 1,420 мільйона відповідно. В Оскілка джерелом доходу була заробітна плата в 1,364 мільйона гривень та пенсія 103 тисячі. Так само й в Скоробагатька: 1,305 мільйона гривень – заробітна плата та 114 тисячі – пенсія.

Керівники Білгород-Дністровського, Суворовського та Одеського районних центрів комплектування Сергій Корак, Олексій Осадчий та Аркадій Васькевич задекларували 921 тисячі гривень, 809 тисячі та 798 тисячі гривень доходу відповідно. 

Заробітна плата Корака склала 621 тисячі гривень й ще 300 тисяч він отримав від продажу автівки. Осадчий торік заробив 721 тисячу гривень й 88 тисячі склала пенсія. Васькевич отримав 604 тисячі гривень зарплати, 176 тис. грн пенсії й 17 тисяч страхових виплат.

Заробітна плата т.в.о. начальника Ізмаїльського РТЦК Ігоря Дегтярьова у 2023 році склала 521 тисячу гривень, плюс він отримав 80 тисяч інших доходів (яких – військком не уточнив). 

Т.в.о. начальника Київського РТЦК в Одесі Юрій Цимбал (саме він виконував обов’язки військкома у 2023 році, у 2024 начальником назначений Ігор Орещук – ред.) та начальник Березівського РТЦК Олексій Панов єдиним джерелом доходу вказали заробітну плату. В Цимбала це 581 тисяча гривень, а в Панова – 566 тисячі гривень.

Очільники Подільського та Роздільнянського РТЦК, Віталій Рогов та Олександр Бірюк, окрім заробітної плати вказали й додаткові джерела. Окрім зарплати в 555 тисячі гривень, Рогов задекларував 6 тисяч соціальних виплат. А Бірюк вказав, що його зарплата склала 521 тисячі гривень, плюс 10 тисяч він отримав від надання майна в оренду. 

Родинні доходи

Найбільший дохід торік отримала дружина В’ячеслава Кушнерова Яна –  8,849 мільйона гривень. З них 3,083 мільйона склав дохід від бізнесу, 3,766 мільйона – половина вартості квартири й ще 2 мільйони жінка отримала, продавши дві автівки. Цікаво, що квартиру в Одесі площею 111 квадратних метрів подружжя придбало в травні 2022 року (вартість житла в декларації не вказана), а продали вже в березні 2023 року. Те саме стосується й однієї з автівок: придбала її Яна в жовтні 2022, а продала в травні 2023 року. Саме на ці маніпуляції свого часу й звернуло увагу НАЗК.

Дружина Сергія Корака Ірина отримала 541 тисячу гривень, а Олексія Панова — Юлія — 423 тисячі. В Ірини це була лише заробітна плата, а в Юлії — зарплата та дохід від надання майна в оренду.

Понад 300 тисяч гривень отримали у 2023 році дружини Олександра Бірюкова та Віталія Рогова - Оксана та Інна. Оксана заробила 368 тисяч гривень й отримала ще 13 тис. грн від надання майна в оренду. А єдиним джерелом доходу Інни була за робітна плата, яка склала 351 тисячу гривень.

Дружина Сергія Скоробогатька Юлія отримувала торік заробітну плату та пенсію. Загалом в жінки вийшло 111 тисяч гривень доходу. А загальний дохід дружини Аркадія Васькевича Алли у вигляді заробітної плати склав 105 тисяч гривень.

Дружина Ігоря Дегтярьова Діана отримала 9 тисяч доходу, а Юрія Цимбала Людмила - 2 тис. грн. В Діани це був приз на 7 тисяч та виплати по догляду за дитиною 2 тисячі, в Людмили – заробітна плата.

Найменше за рік – 321 гривню – отримала дружина Олександра Охріменко Інна, це була соцдопомога.

Олексій Оскілко вказав, що члени його родини доходу минулого року не мали, а в декларації Олексія Осадчого родичі відсутні.

Заощадливі й не дуже

Накопичення з дванадцяти військкомів мають лише четверо: Аркадій Васькевич, Сергій Корак, Сергій Скоробогатько та Олексій Панов.

Васькевич на банківських рахунках зберігає 166 тисяч гривень, а в готівці на двох з дружиною - 2,6 мільйона гривень.

Корак заощадив 30 тисяч доларів, а Скоробогатько разом з дружиною – 16 тисяч доларів.

Найменше грошей зберігає Панов. На рахунку в банку у військкома 176 тисячі гривень.

До речі, родина Кушнерових, яка торік отримала 13,4 мільйона гривень доходу, заощаджень не має. Принаймні ексвійськком у декларації про це не повідомив. Також не має данних, що родина на щось витрачалась – навпаки, лише продавали.

Квартири та будинки

Офіційно житло мають не всі посадовці – половина з них мешкає у відомчих квартирах. Однак є військові, які задекларували по кілька квартир або будинків.

Так в родині Вячеслава Кушнерова - будинки загальною площею 259,2 квадратного метра. А в подружжя Цимбалів дві квартири й будинок, однак загальна площа житла 149,2 квадратного метра.

Олександр Охріменко має у співвласності з дружиною й дітьми одну квартиру площею 111,6 квадратного метра. А дружина Олексія Оскілко – будинок й квартиру. Разом в неї 108,6 квадратного метра житла. Сам військком житла не має.

Трохи менше за родину колеги має Аркадій Васькевич. В нього у співвласності з дружиною та матір’ю — одна квартира площею 104,9 квадратного метра.

В Ігоря Дегтярьова у співвласності з родичкою є будинок,  а у власності — квартира. Разом в чоловіка 73,15 квадратного метра житла. До речі квартиру в Авангарді за 621 тис. гривень Дегтярьов придбав як раз у 2023 році.

Скоробогатько, Рогов, Осадчий та Панов вказали, що мешкають у відомчих квартирах. А Корак та Бірюк житла не мають.  

Щодо нежитлової нерухомості, то її мають дружини Ігоря Дегтярьова та Аркадія Васькевича. В першої — кафе площею 330,2 квадратного метра, а в другої — паркомісце на 16,4 квадратного метра.

Земля для себе й родичів

Єдиний, хто не має землі з військкомів Одещини,  – Сергій Скоробогатько. Всі інші мають ділянки, а дехто й не одну.

В родині Аркадія Васькевича — вісім ділянок на загальну площу 19,2 гектара землі. По дві ділянки мають сам начальник РТЦК та його син, ще одна ділянка в дружини, та три ділянки у власності матері військкома.

В родині Кораків — сім ділянок на 10,1 гектара: по дві у подружжя та три в доньки.

В Бірюків п’ять ділянок – дві у військкома та три у дружини. Разом в них 8,2 гектара.

Три ділянки площею 3,1 гектара має Олександр Охріменко. А в родині Вячеслава Кушнерова їх п’ять: 3,5 в нього самого та 1,5 в дружини. Разом в них 2,2 гектара. 

2,1 гектара землі має Олексій Оскілко.

В дружини Олексія Панова три ділянки площею 0,4 гектара. А в Ігоря Дегтярьова та Юрія Цимбала — по 0,2 гектара.

Олексій Осадчий та Віталій Рогов мають лише по 0,1 гектара землі.

Хто на чому їздить

По дві автівки мають родини Дегтярьових та Кораків. У дружини Дегтярьова дві автівки – ЗАЗ 2009 року випуску та Renault Duster 2019 року. А в Корака - Ford Focus 2014-го та Toyota Corolla 2020-го років випуску.

Олександр Бірюк задекларував SKODA FABIA 2008 року випуску.

Також по одній автівці у родинах Васькевичей, Кушнерових, Цимбал та Рогових – власницями зазначені дружини військкомів. 

Тож Алла Васькевич володіє Nissan Versa 2015 року випуску, Яна Кушнерова – Mercedes-Benz GLC220D 2017-го, Людмила Цимбал є власницею Hyundai Accent 1995-го, а Інна Рогова – Skoda Octavia 2005-го.

Коштовності, як то годинники, ювелірні вироби, картини, ікони, хутра, ніхто з військкомів не декларував.

Олеся Ланцман