Сесія Одеської міської ради: що залишилося за кадром

02 жовтня 2023 р. 17:00

Сесія Одеської міської ради: що залишилося за кадром

Фото: Інтент

Сесії Одеської міської ради зазвичай зосереджуються на низці питань, про які пишуть активно у ЗМІ. Проте ЦПР вважає, що не менш важливо звернути увагу і на інші обговорення. Детального аналізу потребують:  реформа медичних закладів, так звані "гендерні" програми, а також земельні питання та провальні підсумки виконання бюджету.

Бюджетний провал

Найбільше дискусій у сесійній залі точилося навколо звіту про виконання бюджету Одеської міської територіальної громади за І півріччя 2023 року.

Найбільше грошей отримали такі підрозділи: 

  • Управління капітального будівництва – 867 млн грн; 
  • Департамент міського господарства – 449 млн грн;
  • Департамент праці та соціальної політики – 353 млн грн;
  • Департамент освіти і науки – 236 млн грн.

У середньому міські програми за перше півріччя виконані лише на 32%, проте реалізація деяких склала менше 10%. Більше всього викликала дискусій у сесійній залі ситуація з програмою житлово-комунального господарства, а саме щодо ремонту ліфтів, адже за перше півріччя не було відремонтовано жодного ліфта, хоча на цей напрямок було виділено 151 млн грн.


Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 30 листопада  2022 року № 1012-VIII "Про бюджет Одеської міської територіальної громади на 2023 рік".

Також депутати внесли чимало змін до бюджету міста. Крім 120 млн грн за програмою "Безпечне місто Одеса" на закупівлю дронів, ремонту воєнного шпиталю та матеріальних засобів за зверненнями військових частин, виділили гроші на зарплати комунальникам.

Наприклад, на забезпечення діяльності КУ "Муніципальна варта" - 14 млн грн саме на зарплати, а також КП "Одесміськелектротранс" - 81 млн, КП "Міськзелентрест" - 13 млн грн, КП "Міські дороги" – 11,6 млн тощо.

Також депутати виділили додатково 51 млн грн КП "Теплопостачання міста Одеси" за рішенням суду.

Окремо звернемо увагу на програму "Рівність", в рамках якої розглядали питання збільшення фінансування на ЗОШ №75. На закінчення робіт у 2023 та 2024 році виділено 80 млн грн, з яких 60 – у 2023 році, а 20 заклали на 2024 рік. Раніше в будівлі вже проводили роботи за тендерами на 58 млн грн та  на 14 млн грн. Тобто разом роботи по школі будуть більше 150 млн грн за всі роки.

"Гендерна" програма в останній день

Окремо хотілося б звернути увагу на програму, яка з’явилася в порядку денному в останній день: "Про внесення змін до Міської цільової програми з реалізації сімейної, гендерної політики, попередження домашнього насильства та протидії торгівлі людьми на 2022 – 2024 роки, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 08 грудня 2021 року № 806-VIІI".

Чимало пунктів стосується виготовлення друкованих матеріалів та проведення методичних робіт, на що можна залучати міжнародну грантову допомогу. Проте ніякої інформації за жодним пунктом про таке залучення коштів немає. Вся програма використовує лише бюджетні кошти громади. Всього на цю програму у бюджеті воєнного року закладено 4 млн грн.

Приватизація підвалів у житлових будинках

У міській раді також включили до переліку на приватизацію через аукціон низки приміщень. Серед них і підвали житлових будинків. Зазначимо, що підвали є частиною сумісної власності жителів, проте Департамент комунальної власності у різні роки зміг оформити права власності на чималу кількість таких приміщень у житлових будинках (підвали, колясочні,  пожежні сходи тощо).

Рішеннями міської ради на аукціон виносяться такі приміщення:

  • нежилі підвальні приміщення, що розташовані за адресою: вул. Софіївська, 14, загальною площею 128,8  кв. м;
  • нежитлове приміщення  підвалу та першого поверху, що розташоване за адресою: пров. Високий, 2, приміщення 101, загальною площею 48 кв.м;
  • нежитлові  приміщення підвалу,  що розташовані за адресою: Ніжинська, 3, загальною площею 78,2 кв.м;
  • нежитлові  приміщення підвалу,  що розташовані за адресою: Князівська, 6 загальною площею 122,2 кв.м;
  • нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: вул. Франка Івана, 39, 14,8 кв.м;
  • нежитлові підвальні  приміщення, що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Катерининська, 21, загальною площею 94,7  кв.м.

Ліквідація пологових будинків

Читайте також: Знести не можна рятувати: як в Одесі знищили пологовий будинок №6

Без уваги депутатів залишилося питання, що в Одесі планують реорганізацію чотирьох пологових будинків №1, №2, №4 та №7. Їх приєднають до лікарень №1, №10 та №11. Пологові будинки, за офіційною пояснювальною запискою, не відповідають встановленим вимогам, оскільки не мають у своєму складі акушерсько-гінекологічного підрозділу (окрім дитячої). 

У самих закладах призначать комісії з реорганізації. Їх очолять головні лікарі пологових будинків – Ірина Головатюк-Юзефпольська (№1), Максим Голубенко (№2), Марія Хіменко (№4), Тетяна Москаленко (№7).

Найбільше підрозділів у своєму складі отримає міська лікарня №1, яку очолює колишній голова департаменту охорони здоров’я та Одеської міської територіальної виборчої комісії Євген Григор’єв. Раніше до лікарні приєднали поліклініку №1 на вулиці Болгарська, 38. Тепер додадуть ще два пологових будинки. 

Водночас у висновку юридичного департаменту міста йдеться про важливу деталь: Одеською обласною державною (військовою) адміністрацією не затверджено план, який би мав визначити спосіб та механізм перетворення чи перепрофілювання на кластерний заклад охорони здоров’я, та відповідно до законодавства України мав би бути затверджений Одеською обласною державною (військовою) адміністрацією одночасно із затвердженням спроможної мережі Одеського госпітального округу. Отож поки що по суті приєднання не має під собою планової основи на рівні області. 

Читайте також: В Одесі планують ліквідувати чотири пологових будинки як неспроможні.

ЦПР обов’язково звернеться з відповідним запитом до ОВА про причини затримки в розробці відповідного плану.

Провал ротацій у комісіях від "Довіряй ділам"

Окремо хотілось би зауважити, що вже другу сесію поспіль фракції "Довіряй ділам" не вдається провести ротації у  комісіях за своєю квотою.

Ці ротації пов’язані з тим, що П'ятий апеляційний адміністративний суд частково задовольнив позов депутатки Одеської міської ради Жанни Мандриченко щодо переформатування депутатської земельної комісії, яке сталося 8 грудня 2021 року.

Тоді депутати Одеської міської ради проголосували під час сесії за розформування комісії з питань землеустрою та земельних відносин, сформувавши замість неї постійну комісію з питань розвитку простору, землеустрою та врегулювання земельних відношень.

Колегія суддів апеляційного суду вирішила, що Одеська міська рада мала повноваження на ліквідацію однієї та створення іншої комісії. А от щодо входження до складу комісії в.о. віцемера Олега Бриндака вирішила, що на нього розповсюджуються вимоги щодо неможливості сумісництва депутатських повноважень та крісла посадовця. 

Тож Бриндак не може працювати у земельній комісії. Від фракції мера "Довіряй ділам" пропонувалося виключити депутата зі складу постійної комісії з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних правовідносин, а замість нього включити Ірину Куценко. ЇЇ місце в комісії з питань охорони здоров’я мала зайняти Ірина Головатюк-Юзефпольська, яка поки що включена до складу постійної комісії з питань культури, туризму і міжнародних відносин.

Зазначимо, що пані Головатюк є головним лікарем пологового будинку №1. Тож по суті має в комісії контролювати саму себе.

Бриндака пропонували включити до складу постійної комісії з питань культури, туризму і міжнародних відносин у якості її члена. Проте депутати не підтримали це рішення. Отже склад земельної комісії зараз – п’ять депутатів замість шести.

Читайте також: Депутатські комісії Одеської міської ради: відновлені трансляції та єдиний опублікований протокол

Олеся Калайтович