Журналістів, які зняли торгівлю Польщі з росією, затримали й депортували, відібравши всю техніку

13 березня 2024 р. 14:01

Журналістів, які зняли торгівлю Польщі з росією, затримали й депортували, відібравши всю техніку

Скрин з відео rayon.in.uа

У Польщі затримали двох журналістів інформаційного агентства "Район.ін.юа", які проводили розслідування щодо вантажних перевезень на російсько-польському кордоні. 

Редактора Юрія Конкевича та відеооператора Олександра Пілюка затримали 7 березня під час фіксації перетину кордону вантажними потягами та автомобілями між Калінінградською областю рф та Республікою Польща. Станом на вечір 9 березня прикордонники привезли журналістів на пункт пропуску Дорогуськ-Ягодин. 

Редакція Район.in.ua звертається до органів державної влади України та Польщі з проханням належно відреагувати на цей інцидент. 

Згідно з редакційним завданням, журналісти мали дослідити тему вантажних перевезень, оцінити вантажопотік і з'ясувати, який транспорт використовується для перетину кордону – польський чи російський. Також, планувалося поспілкуватися з очевидцями та експертами для оцінки масштабів такої торгівлі.

Журналістів затримали працівники поліції в кількості 5-6 осіб у місті Бранєво. Вони відібрали майно журналістів: два смартфони, два фотоапарати, особистий макбук, карти пам’яті, мікрофони, павербанки й навіть селфі-палиці. 

"Район.Закордон поїхав на північ Польщі, до кордону з Калінінградською областю, щоб побачити, як через Польщу у Європу досі йдуть газ та зерно з росії. Жодного блокпоста польських фермерів там ми не зустріли, натомість побачили вагони РЖД. Польська поліція затримала нас та вилучила майно, не повідомила консула, не дала можливості зателефонувати до України, а Агенція внутрішньої безпеки назвала особами, які загрожують національній безпеці Польщі, та видворила", – розповідає журналіст Юрій Конкевич.

Причиною затримання працівники поліції назвали те, що журналісти занадто довго фотографували критичну інфраструктуру, а саме – російські вагони скрапленого газу. 

Крім того, працівники поліції обшукали автомобіль без згоди журналістів. З рюкзака, який був в автомобілі, вилучили редакційний ноутбук, три мікрофони, навушники, обладнання для світла та інші особисті речі.

Працівники поліції відмовили у дзвінку консулу, редакції та родичам без пояснень причин. 

"Редакція зараз самотужки розпочала процес оскарження депортації, яка забороняє нашим журналістам відвідувати країни Шенгенської зони упродовж 5 років. Але ми звертаємося до міжнародних журналістських організацій за підтримкою, адже така реакція польських правоохоронців загрожує свободі слова не тільки щодо українських журналістів. Також ми вимагаємо повернути майно, яке є коштовним й становить матеріальну цінність. Відсутність техніки значною мірою блокує діяльність Інформаційного агентства «Район.ін.юа", – звертається директор Ігор Денисевич.

Редакція звертається до Національної спілки журналістів України та Незалежної медіа-профспілки України із проханням звернутися до Асоціації польських журналістів та Міжнародної і Європейської федерації журналістів із закликом захистити права журналістів Юрія Конкевича та Олександра Пілюка.

Також редакція закликає переглянути матеріал, як газ та зерно з рф їдуть до ЄС, доки кордон Польщі та України заблокований. 

"Більше зафіксованих доказів – фото та відео – працівники польської поліції видалили на місці затримання", - кажуть журналісти.

Ната Чернецька