На варті одеського "котла"

23 червня 2024 р. 09:08

На варті одеського "котла"

Ілюстрація: ЦПР

Не раз телеграм-канали і медіа публікували скандальні кадри, на яких люди в камуфляжі є учасниками конфліктів, - то когось заштовхали в бус, то побились в Аркадії, то розбили вікно автівки містянину. І все це в тиловій Одесі без активних бойових дій.

Регулярно пресслужби поліції та ОК "Південь" спростовують: люди в формі ані до правоохоронних органів, ані до військовослужбовців стосунку не мають. Однак що вони роблять поруч із представниками силових структур? 

Виявилось, в Одесі діють декілька громадських формувань, які начебто допомагають поліції та військовим. За що мають певні бонуси. А саме недотримання комендантської години, тісні зв’язки з правоохоронними органами, носіння зброї.

Центр публічних розслідувань розбирався, що це за громадські формування та як вони шкодять під час повномасштабної війни.

Спотворення образу захисників і зрив мобілізації

"Щоб приймати участь у війні, необов'язково все це робити через ТЦК. Тому що ТЦК своє лице трошки зіпсувало. Бо люди відносяться до них не так, як мабуть треба. В цілому в мережах, в цілому в суспільних соцмережах. Це дуже на поверхні лежить. І не треба копатись. Ось так воно все є", - так журналісту Радіо.Свобода, який зробив великий репортаж про роботу ТЦК в Ужгороді, пояснює своє ставлення до перевірки документів і вручення повісток житель Нікополя. За його словами, він приїхав у місто до родини. Інформацію про роботу ТЦК черпає з соцмереж.

І справді після величезних черг до військкоматів, коли десятки тисяч добровольців з початку повномасштабної агресії рвались на фронт, з плином часу в суспільній думці українців вкоренилась інша тенденція: "чоловіків насильно хапають на вулиці й відразу відправляють на передову". Активну роль для розповсюдження цього наративу, який, очевидно, на руку ворогу, відіграють численні телеграм-канали з тисячами підписників.

24 травня проросійський одеський телеграм-канал, який має 22,5 тисячі підписників, опублікував відео бійки в туристичному місці "Аркадія". На відео зафіксований конфлікт якихось людей у камуфляжі, є люди в формі поліції й побиті цивільні. Відео адмін телеграм-каналу підписав: "Аркадія зараз. Боротьба з ТЦК". 

Як виявилось, до роботи територіального центру комплектування громадян і вручення повісток інцидент в Аркадії жодного стосунку не мав: люди в формі взагалі не військовослужбовці, а члени громадського формування, які спільно з поліцією начебто допомагають підтримувати порядок. Тим не менш тисячі людей подивились це відео з неправдивим підписом. І, певно, хтось у це повірив.

"Більшість скандалів в Одесі – це ось ці люди, представники громадських формувань незрозумілих. Вони починають силою ламати людей. Люди не розбираються, телеграм-канали не розбираються й пишуть: ТЦК напав на людей, позбавив свободи, обмежив пересування… Насправді це все роблять незрозумілі громадські організації", - зазначає громадський діяч, волонтер Дем’ян Ганул.

Як повідомили в одеській поліції в відповіді на запит, в Аркадії 24 травня спільно з правоохоронцями прибережну зону патрулювали представники ГФ "Альфа плюс". Скільки таких громадських охоронців у поліції не повідомили – начебто це інформація з обмеженим доступом. І, схоже, саме вони в мультикамі, який нагадує камуфляж захисників, брали участь у бійці.    

Стратегічний об’єкт "Аркадія"

Після скандальної бійки в Аркадії в.о. директора ГФ "Альфа плюс" Віктор Шендеровський прийшов на одеський телеканал "Перший міський", щоб розповісти про свою діяльність. Вдягнувся в мультикам. Він визнав співпрацю з одеською поліцією з лютого 2024 року. Саме тоді організацію "Альфа плюс" зареєстрували. При цьому Шендеровський підтвердив, що містяни сприймають членів громадського формування з побоюваннями.

"Ми допомагаємо поліції наводити порядки й дивитися за громадським порядком. Співпрацюємо з ними в нічну комендантську годину. Працюємо й вдень, коли виходимо на ті ж пляжні території з поліцією. Дивимось за правопорядком, щоб людям не завдавали шкоди. Але люди, на жаль, до нас так відносяться начебто ми з ТЦК і тікають-тікають від нас", - чомусь з посмішкою розповідає Шендеровський.


Члени ГФ "Альфа плюс" у супроводі поліції патрулюють Аркадію. Фото: Олена Чернишова

За словами адвокатки, членкині правління ГО "Прожектор" Кароліни Палайчук добровольчі формування територіальних громад, за законом, і справді мають право брати участь у забезпеченні заходів безпеки разом з національною поліцією: "Силові структури можуть залучати їх до виконання своїх обов’язків. Наприклад, вони можуть бути залучені до охорони та оборони державного кордону, вони можуть бути залучені до ліквідації наслідків воєнних або бойових дій, стихійних лих, катастроф. Також вони можуть брати участь в охороні якихось важливих об’єктів інфраструктури та комунікацій, критичних будівель... Насправді в законах такі розпливчасті моменти – вони й не військовослужбовці, однак вони мають багато функцій відповідних територіальних підрозділів і військових формувань".

Віктор Шендеровський зазначив, що наразі їхня організація нараховує 250 людей віком від 20 до 60 років. У деяких членів ГФ є зброя.

На жаль, наразі відео з програмою видалили

Активіст Дем’ян Ганул обурюється подібними структурами: "Люди, які не мають відношення до війська під час війни в тилових містах займаються начебто охороною громадського порядку зі зброєю легальною, яку купують у магазині, одягають чомусь камуфляж. Хоча камуфляж передбачений саме для місцевості не міської".

Адвокатка Кароліна Палайчук наголошує, що окремої форми добровольчі формування не мають. Але вони можуть створювати свої емблеми й замовляти шеврони, де треба вказувати, що це добровольче формування територіальної громади: "Вони мають мати посвідчення учасника добровольчого формування територіальної громади. Й зобов’язані на вимогу громадян пред’явити таке посвідчення".

Розмитий статус

Такі широкі функції для членів добровольчих формувань покладають на них і велику відповідальність. Особливо під час повномасштабної агресії, адже подібну організацію може використати ворог. За законом, розповідає Кароліна Палайчук, члени ДФТГ мають укладати контракти: "Вони (члени ДФТГ – ред.) підпорядковуються силам територіальної оборони Збройних сил. І сили територіальної оборони також можуть їх залучати до участі в бойових діях у складі сил територіальної оборони. Броні (від мобілізації – ред.) в них немає. Вони можуть бути залучені до несення військової служби й відповідно бути учасником бойових дій… Вони укладають контракти, контролюють осіб, які відбираються у члени добровольчого формування безпосередньо представники сил територіальної оборони. В законі прописано, що вони мають проходити відбір як психологічний, так і спосіб життя, яке вони проживають, коло зв’язків перевіряються". 

Водночас Віктор Шендеровський визнав, що вони мають лише підписаний меморандум з поліцією. При цьому незрозуміло, навіщо поліції в тиловому місті взагалі потрібна допомога якихось громадських формувань. Примітно, що в телеграмі ГФ "Альфа" підписано як ТРО "Альфа". 

"Кого вони ловлять в Одесі? Третій рік повномасштабної, звільнили Херсон, які диверсійні групи, про що може бути мова? Навіщо нам така кількість полісменів, курсантів, нацгвардійців? Їх достатньо, сил цих достатньо, щоб забезпечити громадський порядок під час комендантської години. Я в цьому впевнений. Це просто джерело схеми заробітку для полісменів керівного складу в місті й непорядних ТЦКшників", - зазначає громадський діяч Дем’ян Ганул.

Наразі в нашому місті ми виявили дві подібні організації. Окрім громадського формування "Альфа плюс" працює також зареєстроване багато років тому ГФ "Підрозділ сприяння правоохоронним органам". Крім цього з 2024 року в Одесі з’явилась ГО "Україна – це матір".

Хто охороняє тилову Одесу?

Громадське формування "Альфа плюс" зареєстрували в лютому 2024 року в селі Усатове під Одесою. Керівником структури вказаний житель Одеси Дмитро Карапут. У 2019 році Дмитро Вадимович Карапут попався на керуванні мопедом у стані алкогольного сп’яніння. Київський районний Одеси визнав його винним і призначив 10 тис. грн штрафу. 

Людина з таким же ПІБ значиться засновником підприємства "Олсе", зареєстрованого у 2007 році. Ще у 2023 році засновником ПП "Олсе" був Сергій Науменко

Скриншот YouControl

До 2023 року Науменко з Віктором Шендеровським, який, схоже, нещодавно роздавав інтерв’ю одеському телеканалу як в.о. директора ГФ "Альфа плюс", значились засновниками ГО "Союз захисників морського простору "Акваторія"

В минулому році ця громадська організація припинила існування. Примітно, що юридична адреса цієї ГО збігається з юрадресою низки компаній, які пов’язані із одеським міським головою Геннадієм Трухановим. Серед них інформаційне агентство "Одесит", яке публікувало позитивні новини про Труханова (наразі сайт не працює), адвокатське об’єднання "Правова корпорація", співзасновник якого Микола Данилюк, за твердженням видання "УСІ", є родичем одеського мера, ГО "Довіряй ділам", назва якої збігається з партією міського голови, й безпосередньо "Фонд Геннадія Труханова "Довіряй справам". Тож ГФ "Альфа плюс" може бути пов’язане із міською владою.

Віктор Шендеровський фігурує в низці інших компаній. З 2017 року він також зареєстрував ФОП, який уклав дві угоди, виконуючи бюджетні підряди.  

Ми зателефонували до ГФ "Альфа плюс". Слухавку взяв Дмитро Карапут, але відповідати на питання відмовився, направивши до Віктора Шендеровського. 



Віктор Шендеровський. Фото з телеграму

Той надав коментарі. Щодо носіння камуфляжу й назви "Альфа", яке співпадає з відповідним спецпідрозділом СБУ, Шендеровський зазначив:  "Громадянам, які звільнені з військової служби в запас або у відставку з наданням права носіння військової форми одягу, дозволяється носіння військової форми одягу, встановленої цими правилами або військової форми одягу, яка встановлена на дату звільнення. Деякі члени ГФ є колишніми військовими, а тому мають право носіння форми. Щодо назви. Назва жодним чином не вводить в оману, оскільки повна назва організації саме громадське формування з охорони громадського порядку "Альфа плюс", назва обиралася засновниками, і в назву було закладено зовсім інший сенс без будь-яких відсилок до спецпідрозділу СБУ "Альфа".

На питання, навіщо в тиловій Одесі у 2024 році ця організація й чому її члени відразу не йдуть до лав захисників, адже в Україні є нестача людей у війську, а не в тилу, Віктор Шендеровський заявив: "Кожен громадянин України має право на створення громадських організацій. Стійка громадянська позиція засновників організації і призвела до її створення. Ви також, як і будь-який громадянин, маєте законне право на створення громадського формування та/або організації".

Також Шендеровський відмітив, що в них є "люди, які воювали, які в добробаті, вони виїжджають на "нуль", допомагають тим, хто там, відправляють човни та старлінки". 

Патрулювати такий об’єкт, як Аркадія, члени ГФ, за словами Шендеровського, взялись відповідно до наказу ГУНП в Одеській області №1085 від 29.04.2024 року "Про проведення профілактичних заходів забезпечення публічної безпеки і порядку в літній період 2024 року в умовах правового режиму воєнного стану". 

Шендеровський запевняє, що "членські внески не сплачуються, майно ГФ формується за рахунок добровільних внесків фізичних осіб". Водночас кожного члена формування забезпечують відповідним посвідченням встановленого зразка. Він наголошує, що закон не вимагає від членів формування укладати договори з поліцією чи збройними силами.

Щодо зв’язків з Геннадієм Трухановим Шендеровський лише відповів, що жодного відношення як голова громадського формування до мера Одеси не має.

Не "альфою" єдиною

Але не тільки ГФ "Альфа плюс" спільно із силовиками працює в Одесі. Ще з 2004 року в Одесі зареєстроване громадське формування "Підрозділ сприяння правоохоронним органам" ("ПСПО"). В лютому 2024 року це ГФ потрапило у скандальну історію - в Одесі на Люстдорфській дорозі водію, який фільмував блокпост, представник підрозділу сприяння правоохоронним органам вибив вікно в автомобілі. Згодом в ТЦК та поліції повідомили, що не мають до цього відношення, а сторони у приватному порядку з'ясували стосунки.

Тоді ми намагалися зв’язатись з "ПСПО", але телефон там не відповідає. Контора, за документами, знаходиться на Пантелеймонівській, 54. Організація пов’язана з колишніми правоохоронцями. Так, екскерівник, Володимир Вареничев, очолює "Одеську обласну організацію професійної спілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України", яка теж зареєстрована на Пантелеймонівській, 54 за тим же неробочим телефоном. 

Наразі директором "Підрозділу сприяння правоохоронним органам" значиться Геннадій Бейбутян


Геннадій Бейбутян. Скриншот з відео

Але ще декілька місяців тому організацією керував 68-річний Анатолій Воронцов. Примітно, що Воронцов був довіреною особою Вареничева на виборах народних депутатів у 2012 році. Він балотувався від забороненої зараз в Україні "Комуністичної партії". Вареничев проходив по округу 136, де перемогу тоді здобув нинішній мер Одеси Геннадій Труханов


Скриншот YouControl

При цьому зміна керівника "ПСПО" навесні 2024-го року, схоже, зовсім не випадкова – організація фігурує в корупційному розслідуванні щодо видачі посвідчень за гроші.

Схеми заробітку

Навесні 2024 року "Підрозділ сприяння правоохоронним органам" ("ПСПО") "засвітився" у кримінальному розслідуванні про вимагання. З матеріалів кримінальної справи відомо, що з 2019 року голова громадського формування "ПСПО" - вочевидь, мова про Анатолія Воронцова - провадить свою діяльність під контролем органів Національної поліції. Така співпраця надає членам "ПСПО" низку прав.

Відповідно до версії органу досудового слідства,  до "ПСПО" звернувся один з керівників приватної компанії, щоб за гроші, а саме 1800 доларів США, прийняти у члени підрозділу свого працівника. Адже посвідчення громадського формування надасть можливість безперешкодного пересування містом та поза його межами, в тому числі в комендантську годину та підвищить продуктивність його роботи. Гроші працівник передав і водночас звернувся до правоохоронців. Розслідування триває. До речі, Воронцов через суд намагався зняти арешт з майна після проведення обшуків правоохоронцями. 

Ми звернулись до колишнього представника "ПСПО" Валентина Зайця. Він підтвердив зміну керівництва в організації, зазначивши, що "на сьогоднішній день трапилось так, що ми не маємо вже відношення до даного підрозділу": "Там трапилась весела історія зі зміною керівного складу", - без подробиць розповів Заяць.

Вірогідно, "весела історія" пов'язана з тим, що подібні громадські формування можуть торгувати своїми посвідченнями й надавати зокрема дозволи пересуватись у комендантську годину. Але не тільки це.

"Всі по-схожому працюють, по одній схемі – з поліцією патрулюють у комендантську годину, показують в соціальних мережах, що вони начебто в дуже тісній співпраці. До них звертаються різні представники, які не хочуть служити, які хочуть отримати бронь (від мобілізації – ред.) з такими запитаннями, чи можна якось купити ваші посвідчення. Ті їм розказують, що їхні посвідчення мають якусь певну силу, що це щось серйозне. Хоча насправді це просто громадська організація, яку може зареєструвати будь-хто... Вони продають "ксіви", так би мовити. Ці посвідчення від 500, 700 доларів коштують. Людина, яка просто має це посвідчення, може в комендантську годину їздити, є домовленість певна, що це начебто як свої", - підкреслює активіст Дем’ян Ганул, наголошуючи, що громадські формування ще й безпідставно обіцяють бронювання від мобілізації.

За його словами, наразі з подібними організаціями співпрацюють також органи територіальних центрів комплектування, представникам яких їх рекомендують органи місцевого самоврядування для спільного патрулювання. 

Таким чином, розповідає  Дем’ян Ганул, збираються колосальні кошти. За його інформацією, одна з організацій видала близько тисячі посвідчень, збираючи тисячі гривень членських внесків кожного місяця: "Більшість людей в одній організації, а я знаю їх три, це три тисячі людей, які просто формально існують, сплачують кошти. Це бізнес-проєкт такий. Знову-таки, щоб ухилитися від мобілізації". 

У 2024 році в Одесі зареєстрували ще одну громадську організацію "Україна – це матір". Головою ГО вказаний житель Херсонської області Олексій Лапін. Організація має канал у телеграмі, де періодично публікує інформацію про свою діяльність – то показує навчання такмеду, то призиває здати кров, то влаштовує дитяче свято. У групі також можна знайти декілька відеозвернень, вочевидь, від Олексія Лапіна.


Олексій Лапін. Скриншот з телеграм-каналу "Україна - це матір"

Примітно, що серед гілок групи "Україна – це матір" є "товари з логотипом". Там пропонують замовити собі обкладинку службового посвідчення "Добровольчий батальйон УМЦ". 

Тож, не виключено, що патрулювати тилову Одесу буде й це формування. Ще й під такою гучною назвою як батальйон УЦМ. 

Підсумовуючи. У 2024 році, коли третій рік у країні триває повномасштабна кривава війна, в Одесі, де немає активних бойових дій, множаться добровольчі формування. З великими повноваженнями й розпливчатою відповідальністю. Члени цих формувань уже не раз потрапляли в скандали, які кидають тінь і на правоохоронні органи, й на захисників. Однак поліція та ТЦК продовжують співпрацювати з цими структурами. Крім цього незрозумілі критерії вступу в такі організації, що, ймовірно, можуть включати й фінансову складову. Також мета їхньої діяльності, вочевидь, полягає в частковому виконанні функцій правоохоронних органів, однак без належного контролю. Тож постає питання: чи потрібні нам у тилу такі організації?   

Олена Чернишова