Судді, лікарі, військкоми та священники: топ корупційних скандалів Одещини
20 грудня 2024 р. 10:41
Ілюстрація: ЦПР
В 2024 році, за інформацією одеських правоохоронців, хабарі брали працівники ТЦК, лікарі, судді, депутати, голови сільрад. Ба більше - антикорупційники й навіть священники. Вимагали від тисячі доларів до кількох десятків.
Центр публічних розслідувань нагадує історії найгучніших хабарників Одещини за цей рік.
Борисов та інвалідність
Фото: Суспільне
Ця історія тягнеться ще з 2023 року. Однак ЦПР вніс екскерівника Одеського ОТЦК та СП Євгена Борисова до рейтингу, оскільки в листопаді 2024 він намагався оформити собі групу інвалідності. І це тоді, коли корупційні скандали у МСЕК були в самому розпалі. Крім цього, за інформацією слідства, наразі підозрюваний Борисов звільнений із Збройних сил за станом здоров’я зі зняттям з військового обліку. Це означає, що у разі застосування до нього запобіжного заходу, не пов’язаного з триманням під вартою, колишній військком може безперешкодно перетнути державний кордон. Нагадаємо, на посаді, за версією НАЗК, він привласнив 188 мільйонів грн.
Військком-мільйонер
Фото: ДБР
Мільйон доларів, за версією ДБР, назбирав на хабарях колега Борисова – начальник відділення військового обліку та бронювання сержантів запасу та солдатів запасу Приморського РТЦК. Він несанкціоновано втручався в роботу електронної бази реєстру "Оберіг" й відкоригував дані щодо 138 військовозобов'язаних, фіктивно зробивши їх непридатними для служби. Така послуга коштувала чоловікам від 4,5 до 7 тисяч доларів.
Голова сільради та бізнес
Фото: Одеська обласна прокуратура
За інформацією облпрокуратури, голова сільради Білгород-Дністровського району та двоє посадовців управління водних ресурсів річок одержали 40 тисяч доларів за передачу у користування державного майнового комплексу із земельною ділянкою 16 гектарів вздовж траси "Одеса-Рені". Там підприємець збирався облаштувати автостоянку для вантажівок. За ці кошти посадовці обіцяли передати об’єкт, який перебуває на балансі управління водних річок, до комунальної власності ОТГ, а вже після цього у користування підприємцю для ведення бізнесу без проведення аукціону та з першочерговим правом викупу.
Викладачки та фальшиві дипломи
Фото: Rzeczpospolita
У Польщі співробітники Центрального антикорупційного бюро затримали трьох викладачок одеського вишу в скандальному університеті Collegium Humanum. За 40 тисяч доларів вони хотіли придбати фальшиві дипломи для 60 осіб без проведення іспитів та відвідування занять. До цього випадку ректора Collegium Humanum Павла Чарнецького вже звинувачували у видачі фальшивих дипломів офіцерам польської армії та держслужбовцям. Під арешт потрапив не тільки він, але й його родич – колишній депутат Європарламенту Ришард Чарнецький.
Правоохоронці-шахраї
Фото: Одеська обласна прокуратура
За інформацією Нацполіції, інспектор виконавчої служби в Одеській області та колишній працівник прокуратури за гроші обіцяли громадянам допомогти з працевлаштуванням у правоохоронні органи. Зокрема за посаду в одній з окружних прокуратур їм необхідно було віддати 35 тисяч доларів. Держвиконавець, знаючи, що знайома його друга бажає взяти участь у конкурсі на зайняття вакантної посади прокурора в одній з окружних прокуратур Одеси, запропонував їй свою допомогу у працевлаштуванні. Для переконливості своєї пропозиції у допомозі він залучив колишнього працівника прокуратури. Держслужбовця затримали під час одержання всієї суми хабаря.
Депутат-хабарник
Фото: Одеська обласна прокуратура
За інформацією одеської прокуратури, депутат Білгород-Дністровської районної ради Анатолій Хмільківський за 20 тисяч доларів обіцяв вплинути на депутатів сусідньої ОТГ аби ті передали підприємцю в оренду з правом приватизації дві ділянки площею 4 га поблизу села Молодіжне. Землі мали використовуватися для будівництва комплексу техобслуговування транспортних засобів. Правоохоронці затримали депутата під час одержання 10 тисяч доларів – першої частини від обумовленої суми. Сам же Хмільківський стверджував, що не брав хабарі, а гроші, під час передання яких його затримали, він заробив бізнес-консультацією. За його словами, наприкінці 2023 року до нього звернувся знайомий, який звів його із підприємцем з Маріуполя. Той ніби хотів відкрити бізнес на Одещині та потребував консультації з цього приводу. Підприємець наполіг на тому, що він передасть депутату гроші, а угоду вони підпишуть пізніше. Під час передання цих грошей депутата і затримали.
Гроші або депортація
Фото: ДБР
Начальник управління міграційного контролю в Одеській області та співробітник цього ж управління за гроші обіцяли уродженцю Молдови розв'язати питання та залишитися в Україні. У чоловіка був анульований паспорт громадянина України, тому його чекала примусова депортація. За інформацією ДБР, чиновники порадили йому подати до суду апеляцію проти своєї депортації. Вони обіцяли допомогти йому виграти суд та навіть брались підготувати необхідні для суду документи, вплинути на суддю та на інших працівників ДМС, які б представляли позицію установи в суді. Свої послуги посадовці оцінили в 20 тисяч доларів.
Боровся з корупцією та "вирішував питання"
Фото: Одеська обласна прокуратура
Уповноважений з антикорупційної діяльності держпідприємства Одеської області разом зі спільником запропонували військовозобов’язаному "розв’язати питання" про звільнення від обов’язку служити в ЗСУ. За свої послуги вони запросили 17 тисяч доларів, причому 7 тисяч вони отримали як перший транш, стверджують правоохоронці. За ці кошти чоловіку обіцяли оформити фіктивну документацію, що призведе до визнання військовослужбовця непридатним до служби та надання статусу особи з інвалідністю другої групи. Антикорупціонера та спільника затримали “на гарячому”, під час отримання грошей.
Лікарі, які робили військовозобов’язаних інвалідами
Фото: ДБР
Лікар "Одеської обласної клінічної лікарні", за інформацією ДБР, надавав платні послуги чоловікам, які намагались уникнути мобілізації. До своєї схеми він залучив 12 колег з різних закладів міста, посадових осіб "Одеського обласного Центру медико-соціальної експертизи" та їхніх родичів, які виконували функції посередників. Медики вигадували здоровим чоловікам діагнози та виготовляли необхідну медичну документацію на підтвердження історії хвороби, навіть, робили знімки МРТ. Надалі, військовозобов'язані, з пакетом готових документів йшли до МСЕК, де їх зустрічали підготовлені члени комісії для оформлення групи інвалідності. Вартість послуг складала від 6 тисячі доларів до 12 тисяч, залежно від складності діагнозу та необхідної групи інвалідності. Під час обшуків за місцем роботи та проживання фігурантів правоохоронці вилучили медичну документацію, понад 80 тисяч доларів готівкою та три автомобілі преміумкласу.
Антимонопольниця, яка зменшувала штрафні санкції
Фото: Одеська обласна прокуратура
Керівниця одного з регіональних підрозділів Антимонопольного комітету вимагала 10 тисяч доларів з підприємця, в якого були зафіксовані порушення законодавства про захист економічної конкуренції в ході приватизації одного з об’єктів комунальної власності міста Ізмаїл. За цю суму антимонопольниця обіцяла зменшити розмір штрафних санкцій з 3,5 мільйона до 30 тисяч гривень та відтягувати рішення щодо внесення підприємства до “чорного списку”, що унеможливить потенційну участь у майбутніх торгах.
Торгував посадами
Фото: Одеська обласна прокуратура
Ексдаїшник обіцяв за 8 тисяч доларів через свої знайомства забезпечити працевлаштування до Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції. Його затримали під час одержання 4,5 тисячі доларів. Надалі правоохоронці з’ясували, що той випадок був не єдиним. Підозрюваний обіцяв працевлаштування також в службі охорони Управління СБУ в Одеській області.
Отримав хабар, а справу не вирішив
Фото: Нацполіція
Суддя Болградського районного суду Сергій Висоцький підбурив громадянина на хабар у 4 тисяч доларів начебто для передачі суддям районного суду Одеської області. За вказану суму вони повинні були прийняти рішення про закриття адміністративних справ. Проте гроші суддя витратив на власний розсуд, вважають у поліції.
Священник священнику не товариш
Фото: ДБР
У липні 2024 року настоятель одного з храмів Одеської області потрапив у ДТП в Одесі, збивши жінку-пішохода. Постраждалу з важкими травмами госпіталізували. Щоб уникнути кримінальної відповідальності, священник звернувся до свого знайомого адвоката, який теж був священником. Останній заявив, що за 3 тисячі доларів він може "владнати" справу з правоохоронцями та закрити кримінальне провадження. В іншому випадку хабарник погрожував настоятелю реальним тюремним терміном.
Громадські формування та мобілізація
Фото: Одеська обласна прокуратура
Після розслідування ЦПР стосовно громадських формувань, прокурори викрили на корупції заступника голови ГФ "Підрозділ сприяння правоохоронним органам". Його підозрюють у допомозі в ухиленні від мобілізації військовозобов'язаних. В повідомленні прокуратури йдеться про те, що за винагороду представник ГФ обіцяв оформити посвідчення працівника громадського об’єднання, члени якого мають "бронь" від мобілізації та можливість безперешкодного пересування під час комендантської години. При цьому, відмова від пропозиції супроводжувалася погрозами передати особисті дані військовозобов’язаного до ТЦК та СП. Підозрюваного затримали після одержання 2 тисяч доларів за виготовлення та видачу посвідчення інспектора з охорони громадського порядку громадського формування.
Зазначимо, що за результатами опитування "Рейтинги міст України" у топі міст з найвищим рівнем корупції на сьогодні Одеса, Дніпро і Чернівці. Сфери, в яких позитивні зміни за останні п'ять років не сталися, включають реєстраційні та дозвільні інституції, міську владу, податкові і митні органи, суди та прокуратуру.
Олеся Ланцман09 жовтня 2024 р. 13:23
27 вересня 2024 р. 11:03