Журналісти-розслідувачі виступили проти законопроєкту, який загрожує викривачам корупції
02 грудня 2024 р. 17:40
Фото: ІМІ
Медійники та правозахисники закликають Верховну Раду не ухвалювати законопроєкт №10242, який посилює відповідальність за публікацію даних з публічних електронних реєстрів.
Про це повідомляє ЦПР, який приєднався до заяви.
Цей законопроєкт несе суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні, вважають медійники.
"Законопроєкт посилює та впроваджує кримінальну відповідальність щодо різних видів діянь за розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів, або інших дій, що створюють можливість вільного доступу до такої інформації невизначеного кола осіб, - йдеться у заяві. - Пропоноване покарання у вигляді 8 років позбавлення волі за подібні дії під час правового режиму воєнного стану є непропорційним і фактично перетворює такі злочини на тяжкі. Під прикриттям боротьби із «зловживанням даними» створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою. Прикладами розслідувань, автори яких можуть бути притягнуті до відповідальності за нормами цього законопроєкту, є матеріали про схеми виїзду чоловіків за кордон під час воєнного стану або про збагачення представників прокуратури".
Читайте аналітику ЦПР: Підприємці, депутати та чиновники: хто отримав дозвіл від Одеської ОВА виїхати за кордон
Медійники вважають, що законопроєкт не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення. Навіть за наявності суспільної необхідності розголошення, норм Законів України "Про інформацію" та "Про доступ до публічної інформації", що передбачені саме для захисту розголошення такої інформації, може бути недостатньо для захисту журналістів у судах при використанні оновленої редакції статті 361-2 Кримінального кодексу.
"Перетворення подібних правопорушень на тяжкі злочини відкриває можливість для застосування негласних слідчих дій проти журналістів, зокрема прослуховування та стеження, що суттєво порушує стандарти захисту джерел інформації", - йдеться в заяві.
Журналісти вважають, що положення законопроєкту суперечать принципам свободи слова, захисту журналістських джерел і викривачів, закріпленим у міжнародних документах, включно з нещодавно ухваленим Європейським актом про свободу медіа, заявляють медійники.
Вони закликають міжнародні організації та правозахисників долучитися до оцінки цього законопроєкту та висловити свою позицію щодо його впливу на свободу слова в Україні.
Заява відкрита до підписів. Щоб долучитися до підписання, заповніть цю форму.
Документ вже підписали:
- Медіарух
- Лабораторія цифрової безпеки
- Інститут масової інформації
- ГО "Детектор медіа"
- Центр публічних розслідувань
- ГО «Платформа прав людини»
- Центр прав людини ZMINA
- Texty.org.ua
- Слідство.Інфо
- Громадянська мережа ОПОРА
- Видання судової журналістики "Ґрати"
- Trap Aggressor
- Bihus.Info
- ГО "Інститут розвитку регіональної преси"
- Онлайн-видання "Новини Донбасу"
- Українська правда
- Euromaidan Press
- Центр протидії корупції
- Медіамережа "Вікно Відновлення"
- Медіа рішень "Рубрика"
- Онлайн-видання "Східний Варіант"
- Центр демократії та верховенства права
- Фундація Суспільність.
05 лютого 2024 р. 19:36
12 квітня 2023 р. 08:20