Оновлено! "Добровольці" за бюджетний кошт, охоронці а-ля добровольці, формування за підтримки влади: хто стоїть за одеськими ГФ
20 липня 2024 р. 18:01
Ілюстрація: ЦПР
Центр публічних розслідувань проаналізував низку громадських формувань, які співпрацюють з одеською поліцією. Як виявилось, ініціатива з патрулювання міста під час повномасштабної війни добровольців із правоохоронцями, щоб попередити злочини, може призвести до зловживань. По-перше, більшість ГФ, схоже, існують лише на папері. Однак, зареєструвавши офіційно формування, його члени мають певні привілеї й невизначене коло обов’язків.
При цьому члени деяких громадських формувань уже не раз потрапляли у скандали, пов’язані з продажем посвідчень, бійками та конфліктами з містянами, зберіганням зброї тощо. Окремим питанням є мобілізація членів цих формувань – керівник одного з ГФ, наприклад, визнав, що має відстрочку від мобілізації. Хтось - просто стоїть на обліку, хтось має домовленості з керівництвом поліції та воєнкоматів. До того ж у 2022-му році членів низки ГФ оформили на службу за бюджетний рахунок. Тож, назвати їх добровольцями досить складно.
Поліція надала перелік з 36 формувань, з якими вона співпрацює. В попередніх публікаціях ми проаналізували 15 з них. Наразі – черга наступних 21 ГФ.
Добровольці за рахунок платників податків
У попередньому розслідуванні, присвяченому громадським формуванням Одеси, один з керівників ГФ, а саме спецзагону "Гарпун", Валерій Романовський визнав: "Міськрада пішла нам на зустріч - 100 пенсіонерів (поліції, членів ГФ "Гарпун" - ред.) оформили в міську раду. Нам платили по 10 тис. грн на місяць. Це було майже протягом року. Тоді мені керівництво ГУНП запропонувало теж бути радником начальника ГУНП. Мені теж дали оклад 14 тис. грн. (на місяць - ред.)".
Так він розповідав про начебто добровільну допомогу поліції від членів формування в Одесі на початку повномасштабного вторгнення. За словами Романовського, члени ГФ допомагали на поліцейських станціях з дільничними, оглядали бомбосховища, працювали з головами ОСББ, патрулювали в комендантську годину.
Схоже, членів громадських формувань оформлювали в КУ "Муніципальна варта", яка фінансується з бюджету Одеси. Це, до речі, підтверджують відповіді відомства на наші запити. Так, у 2023 році в комунальній установі визнали: до 24 березня 2022 року чисельність "Муніципальної варти" складала 300 штатних одиниць. З початком повномасштабного вторгнення кількість осіб у КУ збільшилась вдвічі і склала 600 штатних одиниць. З 2023 року кількість співробітників КУ вирішили скоротити до 450 штатних одиниць. І станом на поточний рік КУ "Муніципальна варта" і справді нараховує 450 співробітників.
Скрин: відповідь на запит ЦПР
Можливо, якісь члени ГФ усе ще продовжують "бути добровольцями" за рахунок одеських платників податків. Адже таке роздування штату КУ з 2022 року відбулося бюджетним коштом: у 2021 році фінансування комунальної "Мунварти" складало 45 млн. грн, у 2022-му - майже 107 млн., у 2023-му - 93 млн. Станом на початок березня поточного року КУ вже профінансували на 13,8 млн. бюджетних грн. На балансі установи 15 автівок, 10 з яких передали після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році.
Скрин: відповідь на запит ЦПР
Але сотень людей, профінансованих з одеського бюджету, владі виявилось мало. І в Одесі зареєстрували ще і громадське формування "Муніципальна варта". Примітно, що в інших містах області також існують подібні ГФ.
"Мерська армія" в тилу
ГФ "Муніципальна варта" зареєстрували у 2017 році. Формування налічує 12 співзасновників. Керівник і юридична адреса формування збігаються із керівником і юрадресою комунальної установи "Муніципальна варта", яка фінансується одеськими платниками податків.
Ексжитель Житомиру Євген Мірошніченко, який очолює ГФ, спочатку працював в одеському КП "Муніципальна охорона" на посаді заступника директора. Після реорганізації, створення комунальної установи і смерті попереднього керівника Володимира Кольчика він очолив КУ "Муніципальна варта". У 2015-му Мірошніченко балотувався до Одеської обласної ради від партії "Укроп".
Євген Мірошніченко. Скриншот з відео Схеми
Щодо попереднього керівника ГФ і КУ "Муніципальна варта" Кольчика, то він "засвітився" у корупційному правопорушенні - придбав квартиру вартістю більше 730 тис. грн. і не повідомив про це Нацагентство з питань запобігання корупції. Справу проти нього закрили через те, що спливли строки давності.
Євген Мірошніченко як директор КУ "Муніципальна варта" недешево обходиться місту. У 2023 році його річна зарплата склала більше 470 тис. грн, тобто майже 40 тис. грн на місяць. Примітно, що він також зумів майже у два рази збільшити собі пенсію - у 2021 році пенсія посадовця складала 130 тис. грн на рік, а у 2023-му - вже 254 тисячі.
"Муніципальна варта" в Одесі (люди в камуфляжі). Фото: novyny.live
При цьому ГФ "Муніципальна варта" фінансується з одеського бюджету. До того ж до формування станом на 2023 рік входили щонайменше шість депутатів Одеської міської ради та близько 40 представників виконавчої влади. Таку інформацію надав одеський департамент муніципальної безпеки. У 2024 році до ГФ представників влади не зараховували. Формування підпорядковується силам територіальної оборони.
Скрин: відповідь на запит ЦПР
У 2022 році формування обійшлось одеському бюджету у 14,3 млн. грн. На 2023 рік на добровольче формування "Муніципальна варта" заклали 24 млн. бюджетних грн.
Навіщо тиловій Одесі і комунальна установа, і громадське формування, на які йдуть мільйони з бюджету, незрозуміло. До того ж про жодного одеського чиновника чи депутата, який би за 2,5 роки повномасштабної війни проявив себе на фронті як член "Мунварти", в відкритих джерелах інформації поки немає.
ГФ, КУ? - Яка різниця…
Однак існують громадські формування, які пов'язані з місцевими КУ не тільки в Одесі, а ще й у Чорноморську та Білгород-Дністровському. Так, у Чорноморську з 2018 року зареєстрували ГФ "Патруль громадської безпеки". Співзасновниками ГФ значаться 10 людей.
Керівником цього ГФ є директор КУ "Муніципальна варта" Чорноморської міської ради Петро Канар’ян. Дану комунальну установу зареєстрували ще у 2012 році, тоді це було комунальне підприємство, яке називалось "Муніципальна охорона" Іллічівської міської ради.
Петро Канар’ян. Фото зі сторінки в Фейсбуці
Як директор комунальної установи Канар’ян отримує з бюджету зарплату. У 2023 році він задекларував більше 360 тис. грн, зароблених за рік. Також очільник ГФ і КУ в Чорноморську є депутатом Чорноморської міської територіальної громади. Примітно, що депутатом він став у 2023 році, оскільки одна з депутаток склала свої повноваження, а він йшов наступним у списку кандидатів на місцевих виборах у 2020-му. Петро Канар’ян представляє партію "Слуга народу".
У 2023 році в місті Білгород-Дністровський зареєстрували ГФ "Білгород-Дністровська муніципальна варта". Керівницею ГФ вказана Тетяна Шахрай, яка також очолює білгород-дністровське КП "Департамент муніципальної безпеки", створене у 2017 році, і зареєстровану у 2022-му місцеву КУ "Муніципальна варта". Примітно, що в минулому Шахрай була радницею білгород-дністровського міського голови.
Тетяна Шахрай. Фото bdvarta.org.ua
Як директорка комунальної установи Тетяна Шахрай заробила в минулому році майже 370 тис. грн. У 2020 році вона брала участь у місцевих виборах від забороненої наразі партії за її проросійськість "Наш край". Крім цього людина з таким же ПІБ очолює партію "За Одещину", зареєстровану в Одесі у 2016 році.
На сторінці білгород-дністровського КУ "Муніципальна варта" в Фейсбуці є підтвердження, що "муніципали" патрулюють місто, зокрема вночі. Навіщо створювати ще і громадське формування, неясно.
Охоронці чи добровольці
Також деякі охоронні компанії реєструють ще і громадські формування.
Наприклад, у 2016 році в Ізмаїлі зареєстрували ГФ "Спецзагін Картал". Керівником ГФ наразі вказаний Савелій Колесніченко. Людина з таким же ПІБ значиться співзасновником ТОВ "Риба Бессарабії", зареєстрованого в Ізмаїльському районі. Крім цього Савелій Колесніченко, охоронець агентства "Шериф-Юг", фігурував у суді як обвинувачений у хуліганстві. Справа тягнеться з 2015 року.
Назва формування дуже схожа на назву ізмаїльського охоронного агентства "Картал-Ю". На сайті даного охоронного агентства вказано, що це група охоронних компаній – "Картал-Ю" та "Шериф-Юг", які працюють у Ізмаїлі, Кілії, Болграді, Рені, Арцизі, Вилковому та прилеглих районах. Обидві компанії – "Картал-Ю" та "Шериф-Юг" - офіційно належать жительці Ізмаїлу Олені Вайткус. Вона же у 2016 році значилась керівницею ГФ "Картал".
Контори отримують бюджетні підряди: так, ТОВ "Картал-Ю" підписало угод на загальну суму 2,2 млн. грн, ТОВ "Шериф-Юг" - на суму 15,5 млн.
Олена Вайткус є дружиною в.о. директора КП "Аеропорт Ізмаїл" Юрія Радова. Примітно, що людина з таким же ПІБ у 2004 році була довіреною особою кандидата на пост президента України Олександра Ржавського. Тоді Олена Вайткус начебто працювала інспекторкою у кредитному союзі "Прогрес".
Варто зазначити, що екснардеп Ржавський був поціновувачем президента рф володимира путіна. Принаймні у своїй передвиборчій програмі 2004 року він обіцяв навести порядок у країні за методами російського президента. Ржавський загинув під час окупації російських військ у Бучі на Київщині. Його розстріляли російські військові, хоча він їх і підтримував.
Ми намагались зв’язатись із ГФ "Картал". Наше повідомлення прочитали, але не відповіли.
До речі, на останній сесії Одеської обласної ради депутати прийняли звернення щодо бронювання 50% співробітників охоронних агентств. Початково ініціатива депутатів була про 100% бронювання для охоронців – начебто охоронна діяльність відноситься до критично важливої. Чи дослухається уряд до такої ініціативи одеських обласних депутатів, поки що невідомо.
В Ізмаїлі з 2020 року зареєстровано ще одне ГФ "Охорона Придунав’я". І, схоже, воно також пов’язано із місцевою охоронною агенцією "Охорона-комплекс-Придунав’є". Засновником ГФ є Сергій Валерійович Бавицький. Він же значиться керівником і співзасновником ТОВ "Охорона-комплекс-Придунав’є" і ТОВ "Охорона-сервіс-Придунав’є". Бенефіціаром цих компаній вказаний, імовірно, родич Сергія Бавицького Валерій Бавицький.
Скриншот сторінки Валерія Бавицького в Фейсбуці
Компанії Бавицьких отримують бюджетні підряди. Наприклад, ТОВ "Охорона-комплекс-Придунав’є" уклало угод на загальну суму 10 млн. бюджетних грн.
Колишній юрист управління архітектури Подільської міської ради та експоліцейський у Кіровоградській області Богдан Мельник у 2020 році зареєстрував у ГФ "Варта Подільськ".
Окрім громадського формування Мельник є засновником подільського ТОВ "БРМ Охорона", а також низки інших компаній. Зокрема ТОВ "БРМ Охорона" регулярно отримує бюджетні підряди. Наразі компанія Мельника підписала угод на загальну суму більше 6,3 млн. бюджетних грн.
Окрім Мельника до ГФ "Варта Подільськ" входить ще 15 людей. Зокрема спостерігач на місцевих виборах від партії "Слуга народу" Сергій Кетських, екскандидатка в депутати до Подільської міської ради від "Батьківщини" Тетяна Тростянецька та колишній інспектор прикордонної служби, який, схоже, проходив люстраційну перевірку, Віктор Яремов.
За підтримки місцевої влади
Деякі формування, схоже, активно підтримує місцева влада.
В 2021 році в Визирці Лиманського району після звільнення колишній заступник начальника Лиманського відділу поліції Юрій Дериш зареєстрував ГФ "Визирська дружина".
Юрій Дериш. Фото видання "ЛАН"
Станом на 2021 рік формування налічувало сім членів. Як повідомляло тоді місце видання "Лиманська агенція новин", ГФ створили для якісної охорони громадського порядку – отримали приміщення, форму та автівку. Через декілька місяців Дериш розповідав, що в формуванні вже 14 осіб з числа колишніх працівників поліції та військових. Чим наразі займається ГФ, невідомо.
ГФ "Самооборона" при Великобуялицької сільської ради. Формування зареєстрували в липні 2023 року в Березівському районі Одеської області. Керівником ГФ значиться Роман Максимчук.
Ми знайшли Романа Максимчука в соцмережі – 13 лютого цього року він написав, що для ГФ "Самооборона" терміново потрібні добровольці. Начебто, щоб організація існувала необхідно 10 членів, а не вистачає трьох. Сам Максимчук, судячи з його профілю, проживає в Іванівці Одеської області, працює на залізній дорозі.
Сторінка Романа Максимчука в Фейсбуці
При цьому людина з таким же ПІБ "засвітилась" у декількох судових справах, пов’язаних із дрібним хуліганством і умисним легким тілесним ушкодженням. Крім цього є декілька справ щодо кредитів у банках.
Ми поспілкувались із Романом Максимчуком. За його словами, наразі ГФ налічує 12 членів. Формування патрулює громаду: "Так, патрулюємо в межах Великобуялицької ОТГ. Нас 12 членів ГФ. Є посвідчення та форма. Мета - охорона порядку в межах ОТГ. Потреба в тому, що з ОТГ багато повиїжджало людей, які залишили свої домівки та рідних. Наша мета - підтримувати порядок. Хлопці, які боронять нашу державу, залишили сім'ї, яким ми допомагаємо. Ми реагуємо до приїзду медиків, пожежних та поліції в межах 5-10 хвилин".
Максимчук зазначив, що "члени ГФ заброньовані, інваліди та пенсіонери за віком", тому вони не служать. Формування патрулює в комендантську годину разом з поліцією. Членські внески в ГФ не передбачені. Форма чорного кольору.
Щодо судових справ Максимчук прокоментував: "Хуліганства за мною не було! Тілесні пошкодження було в минулому, це був захист сім'ї та я був виправданий. З приводу кредитів, то минуле життя".
ГФ "Нерубайський громадський патруль". Формування зареєстрували у 2018 році в селі Нерубайське. Керівником ГФ є Семен Канєв.
Семен Канєв. Фото з Фейсбуку
У Фейсбуці зареєстрована сторінка громадського формування, на якій зокрема є новина про вручення Канєву грамоти з подякою від нерубайського сільського голови Олега Мишаглі, також про інструктаж для ГФ від представників ДСНС і лікарів і передачу зимових курток членам формування.
Зі сторінки ГФ "Нерубайський громадський патруль"
Схоже, на "Нерубайський громадський патруль" місцева влада регулярно витрачає бюджетні кошти. Наприклад, у листопаді 2023 року Олег Мишаглі розповів про передачу ГФ 1950 літрів пального, яке було закуплено коштом платників податків, - для забезпечення безпеки на вулицях громади. При цьому на сторінці Канєва викладена історія про побиття чоловіка начебто членом ГФ.
Ми написали Канєву повідомлення, але він досі його не прочитав.
Ексдепутат Кодимської районної ради Іван Тростянецький у 2019 році став керівником ГФ "Загін громадської безпеки" в місті Кодима. За документами, до формування входить 15 осіб. Тростянецький був не просто депутатом, а ще й у минулому очолював Кодимську районну раду. Чоловіку вже більше 70 років.
Також він є керівником Кодимської організації "Народної партії" та "Організації ветеранів Кодимської міської територіальної громади". Нагадаємо, лідером "Народної партії" є екснардеп, який голосував за "диктаторські закон" під час Революції Гідності Володимир Литвин.
Примітно, що Тростянецький у 2020 році балотувався до Кодимської міської ради від партії мера Одеси Геннадія Труханова "Довіряй ділам". Вибори тоді він програв.
Іван Тростянецький є досі активним – він буває присутнім на різних заходах із представниками місцевої влади.
Добровольці на папері
Як зазначив ЦПР керівник ГФ "Спецзагін "Центр" Ігор Дубчак, з 36 громадських формувань, які начебто співпрацюють з поліцією, більшість існують лише на папері: "Давайте будемо говорити відверто – значна частина з них абсолютно "мертві". З них 5-10, які більш-менш працюють на охорону громадського порядку, на системному рівні".
Проаналізувавши наданий поліцією перелік ГФ і відсутність інформації про них у відкритих джерелах, можна зробити висновок, що низка нижчезазначених формувань, скоріш за все, мало функціональна. Адже жодних відомостей про їхню роботу, окрім реєстрації в держреєстрі, знайти не вдалось. При цьому деякі керівники та учасники цих формувань мають стосунок до місцевої влади.
Так, ГФ "Свої" зареєстрували у 2022 році в Березівському районі Одеської області. Керівником формування зазначений Мар’ян Устіловський. У Березівському району Мар’ян Устіловський зареєстрував ФОП, яке спеціалізується на прибиранні. З 2019 року підприємство отримує бюджетні підряди, вже уклавши угод на загальну суму 2,7 млн. бюджетних грн. Також у реєстрі декларацій є поданий у 2016 році Устіловським документ про доходи як кандидата в депутати Калинівської сільської ради. Варто зазначити, що на той час дружина Устіловського працювала в відділі освіти Іванівської райдержадміністрації. Сам Мар’ян Устіловський, окрім посади ветлікаря-дезінфектора, за сумісництвом працював єгерем. Крім цього Мар’ян Устіловський є співзасновником ГО "Лазаріус". Організацію зареєстрували в Березівському районі у 2019 році. Окрім Устіловського до засновників ГО входять ще три особи – Наталя Полоз, Віктор Денисенко та Наталя Плохенко. Наталя Полоз також у 2016 році подавала декларацію як кандидатка в депутати Калинівської сільської ради. Вона брала участь у місцевих виборах 2015 року від проросійської партії "Опозиційний блок". Дружина Віктора Денисенка Антоніна, яка вказана керівницею ГО "Лазаріус", схоже, є депутаткою Коноплянської сільської ради Березівського району від партії "Батьківщина". Подавалась у депутатки Коноплянської сільської ради від "Батьківщини" й четверта співзасновниця ГО "Лазаріус" Наталя Плохенко. Вона на момент виборів у 2020 році працювала завучем у школі.
Схоже, колишні правоохоронці зареєстрували у 2009 році в Болграді ГФ "Добровільна народна дружина". Принаймні керівник формування Андрій Баланець через суд намагався перерахувати пенсію як колишній представник Міністерства внутрішніх справ. Співзасновниками ГФ значаться 11 осіб. Серед них колишній депутат Болградської районної ради від Партії пенсіонерів України Володимир Гіржу, колишні керівники болградського комунального підприємства "Житловик" Микола Каназірський і Олександр Костюк, екскандидат у депутати до Болградської міської ради від проросійського "Опозиційного блоку" і одночасно колишній завгосп Болградського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Гаврило Тельпіз, а також чоловік головної спеціалістки відділу освіти Болградської міської ради Тетяни Панаєтової Вадим Панаєтов. Примітно, що останній у 2023 році попався на керуванні автівкою в нетверезому стані. Суд по Панаєтову закрив справу через відсутність складу правопорушення - в суді сп'яніння водія не довели.
У 2011 році зареєстрували ГФ "Громадська безпека міста Теплодар". Начебто формування налічує 11 членів. Керівником значиться Максим Ащук. Якихось відомостей про Ащука й саме ГФ знайти не вдалось.
ГФ "Місцева варта громади" зареєстрували в листопаді 2022 року в селі Вигода Одеської області. Керівником зазначений Микола Демченко. Людина з таким же ПІБ у 2023 році через суд добивалась перерахунку пенсії як колишній співробітник МВС.
ГФ "Варта Плахтіївської громади" зареєстрували у квітні 2022 року в селі Плахтіївка. Керівником формування вказаний Юрій Перелазний. Схоже, він колишній представник МВС, прийнамні людина з таким же ПІБ намагалась перерахувати пенсію через суд, посилаючись на роботу в органах. У 2020 році Перелазний балотувався до Плахтіївської сільської ради. Він є членом партії "Батьківщина". Крім цього Юрій Перелазний наразі працює в першому відділі Білгород-Дністровського РТЦК психологом.
У 2023 році зареєстрували ГФ "Михайлівська варта" в селі Михайлівка Білгород-Дністровського району. Керівником формування значиться колишній директор КП "Михайлівський сількомунгосп" Рустам Умаров.
У 2022 році в смт Сарата Білгород-Дністровського району зареєстрували ГФ "Саратська варта". Керівником формування зазначений Олександр Клочко, який, схоже, раніше керував місцевим підрозділом ГО "Український вибір" - організації, заснованої зрадником України, кумом президента рф путіна Віктором Медведчуком. Головними задекларованими цілями "Українського вибору" була відмова від євроінтеграції і вступ до митного союзу. Крім цього, схоже, Клочко – експредставник МВС, принаймні людина з таким же ПІБ через суд добивалась перерахунку пенсії для себе як колишнього співробітника правоохоронної системи.
ГФ "Форт" зареєстрували у 2016 році в Чорноморську. Керівником значиться Володимир Силка. Він є учасником ще двох організацій. Зокрема ГО "Південний оперативний козацький округ". Керівником цієї ГО є Володимир Солодських. Він брав участь у місцевих виборах до Чорноморської міської ради від забороненої наразі проросійської партії "Наш край".
У Кодимському району у 2014 році зареєстрували ГФ "Альбатрос". Наразі керівником формування вказаний Михайло Підгорний. Людина з таким же ПІБ балотувалась до Подільської міської ради у 2015 році від партії "Батьківщина". Примітно, що раніше підписантом ГФ був екскандидат у депутати до Тимківської сільської ради, член забороненої зараз "Партії регіонів", кочегар прикордонної застави Валерій Коваленко. Людина з таким же ПІБ у 2023 році попалась на порушенні правил зберігання, носіння або перевезення зброї та боєприпасів.
ГФ "Форт 2021" зареєстрували в Саратському районі у 2021 році. Керівником формування значиться очільник фінансового відділу Петропавлівської сільської ради та колишній голова Міняйлівської сільської ради Ліліан Дікусар. У минулому він був членом "Партії регіонів", а у 2020-му балотувався до Петропавлівської сільської ради від "Слуги народів".
У 2019 році в Татарбунарському районі зареєстрували ГФ "Кордон ІІ". Керівником формування зазначений Олександр Волков. Окрім громадського формування, схоже, Волков є керівником ПрАТ "Чорноморська перлина". У 2020 році він балотувався до Тузлівської сільської ради Білгород-Дністровського району від проросійської "Опозиційної платформи – за життя". Варто зазначити, що окрім Волкова засновниками ГФ "Кордон ІІ" є ще 12 людей. Серед них чоловік колишньої депутатки Тузлівської сільської ради Валентин Бурдужа, екскандидат у депутати Сергіївської селищної ради від партії "За майбутнє" Віталій Юреско, екскандидат у депутати Тузлівської сільської ради від "Опозиційної платформи – за життя", що працював сторожем на підприємстві Волкова "Чорноморська перлина", Леонід Шевченко. Також одним з засновників громадського формування є Сергій Міхов. Його ловили на порушенні правил лову риби. При цьому донька Міхова Анна, схоже, подавалась на роботу до органів правопорядку. Крім цього засновниками ГФ "Кордон ІІ" є дві людини на прізвище Звєздун. Син Сергія Звєздуна Олександр працював дільничним інспектором прикордонної служби. Сам Сергій у 2010 році брав участь у виборах депутатів до Базар'янської сільської ради від "Партії регіонів". Пізніше він неодноразово балотувався як самовисуванець.
Висновки
Отже, проаналізувавши всі 36 громадських формувань, які співпрацюють з поліцією, можна виявити низку тенденцій. Так, чимало формувань, по суті, ніяк себе не проявляють. Навіщо їх зареєстрували, неясно. Сумнівно також, що члени цих ГФ патрулюють населенні пункти. Ряд формувань - це де-факто охоронні компанії, які отримують бюджетні підряди.
Деякі формування активно підтримують представники влади, витрачаючи на них, зокрема бюджетні кошти. Крім цього у трьох містах області існують громадські формуванні, які пов’язані з комунальними підприємствами й, можливо, фінансуються коштом платників податків. В Одесі, наприклад, фінансування отримує й комунальна установа, й безпосередньо ГФ. Йдеться про десятки млн. грн. І це під час повномасштабної війни, коли волонтери по всій країні збирають буквально по декілька гривень, щоб закрити потреби фронту.
Редакція готова представити позицію кожного керівника чи члена громадських формувань, якщо вони її нададуть.
Оновлення
Після виходу статті в телеграм-каналі чорноморського активіста Валентина Ткачука з'явився допис щодо ГФ "Форт". Зокрема він як колишній член формування зазначає, що ГФ офіційно створили у 2015 році: "Як один з учасників ГФ, можу сказати що з 2014р по 2016, може трохи далі, наше ГФ не мало ніякого відношення до бюджетних коштів".
Пізніше, за словами Ткачука, ГФ "рейдарнули" через керівників. Хто саме контролює формування Ткачук не вказав: "Звісно ті, хто проти був переходу до "феодала", вийшли з ГФ. Я собі лишив на пам'ять посвідчення".
На думку активіста, ідея з ГФ була важлива на початку війни у 2014 році: "Особливо, коли більша частина поліції не готова була виконувати свої повноваження, а ще частина мені прямо казала, що прийде йр (російські загарбники - ред.) вони здадуть зброю, після чого, через деякий час, у них забрали зброю, лишили лише пістолети. Те, що далі зробили з більшістю ГФ, вони стали приватними арміями. Але яким чином в них з'явились автомати - окреме питання до поліції".
Олена Чернишова
Олена Чернишова
28 липня 2024 р. 18:33
30 червня 2024 р. 09:16