Шахрайство з нерухомістю Одеси: деякі кейси міської влади

01 червня 2024 р. 10:31

Шахрайство з нерухомістю Одеси: деякі кейси міської влади

Ілюстрація: ЦПР

28 травня стало відомо, що члена постійної комісії Одеської міськради з комунальної власності підозрюють у шахрайстві з нерухомістю в центрі міста на понад 10 млн грн. За даними джерел ЦПР мова йде про Олександра Матвєєва, який понад десяти років працював у профільній комісії та голосував за сотні рішень з приватизації майна та передачі в оренду. ЦПР хоче згадати деякі кейси, які залишили місто без цінної нерухомості.

Справа про 10 мільйонів

Як повідомляє Одеська обласна прокуратура, за фактами фальсифікації документів та їх використання, шахрайського заволодіння комунальним майном та легалізації (ч. 3 ст. 28, ч.ч. 3, 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209 КК України) повідомили про підозру депутату Одеської міської ради та трьом учасникам організованої групи.

За даними слідства, депутат розробив схему незаконного збагачення через реєстрацію права власності на об’єкти нерухомості, які прямо або опосередковано були власністю територіальних громад. До свого плану він залучив знайомого адвоката та виконавців із кола довірених осіб.   

"Спільники підшукували комунальні приміщення першого та другого поверхів в центрі Одеси, орендували їх через підконтрольні громадські організації та підприємства, а потім викупали на неконкурентній основі. Після чого, збільшували площу вже викуплених приміщень за рахунок горищ і підвалів та на підставі сфальсифікованої документації реєстрували право власності на підставних осіб. Частину незаконно отриманих у власність нежитлових приміщень переобладнали у житлові квартири та реалізували добросовісним набувачам", - зазначили в прокуратурі.

Тривають слідчі дії щодо інших епізодів діяльності організованої групи.

Співорганізатору та двом виконавцям обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави. Стосовно депутата-організатора вирішується питання про оголошення у розшук та надання судом дозволу на затримання з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

За інформацією ЦПР, йдеться про депутата Олександра Матвєєва із партії мера Одеси Геннадія Труханова "Довіряй ділам". Він пропустив сесію міської ради весною.

Ми не можемо це перевірити, але деякі медіа називають таких фігурантів справи, як Лілія Делінська та Олег Самсонов.

Обидві особи проходять по одній кримінальній справі, в якій рішенням суду задоволено клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури про арешт майна у кримінальному провадженні.

ЦПР вдалося з'ясувати про які об'єкти йдеться в рамках кримінального провадження у вказаній справі.

Пушкінська, 2

Перший кейс – Пушкінська, 2.  У всіх випадках йдеться про одну єдину ГО зі звучною назвою "Добрі справи".

Це приміщення передано в оренду відповідно до розпорядження Одеського міського голови від 17.06.2013 "Про передачу в оренду приміщення нежитлового фонду ГО "Добрі справи". Його площа всього 30,5 кв. м під розміщення громадської організації інвалідів, терміном на 2 роки 11 місяців. 

Наступного дня, тобто 18 червня 2013 року його вже приватизували за рішенням Одеської міської ради від 18.06.2013 через викуп.

На підставі договору купівлі-продажу від 05.12.2016, укладеного між територіальною громадою Одеси, в особі Одеської міської ради та ГО "Добрі справи", громадська організація набула право власності на це нежитлове приміщення.

Проте потім його площа збільшилася: 13 липня 2018 року державний реєстратор КП "Агенція державної реєстрації" на підставі підроблених довідок та технічного паспорта, виданих ТОВ "Профпроект", змінив технічні характеристики, у результаті яких збільшив площу з 30,5 кв. м до 497,6 кв. м за рахунок мансарди (фактично четвертий поверх).

Внаслідок дій керівника ГО "Добрі Справи" та невстановлених на даний час осіб територіальній громаді Одеси завдано збитків в розмірі 4 976 488 грн, згідно з ухвалою суду.

Рішельєвська, 11

6 березня 2018 року міська рада та ПП "32" уклали договір купівлі-продажу приміщення першого поверху загальною площею 158,1 кв. м за адресою: Рішельєвська, 11.

4 квітня 2019 року на адресу КП "Агенція державної реєстрації" надійшла заява про реєстрацію змін технічних характеристик об'єкта нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно — нежитлового приміщення.

Як вказано в ухвалі суду, "державний реєстратор на підставі заяви керівника ПП "32" та підроблених документів — технічного паспорта № б/н від 03.04.2019 та довідки № 199614 від 03.04.2019, виданих ТОВ "ПРОМ-СТРОЙ ЛТД", в порушення вимог законодавства не зупинив розгляд заяви та будучи достовірно обізнаним про порядок здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, за наявності очевидних суперечностей між характеристиками фактично зареєстрованого об'єкта нерухомого майна із характеристиками на об`єкт нерухомого майна, зазначеними у наданих на реєстрацію документах, прийняв рішення та змінив загальну площу приміщення, збільшивши її на 290,4 кв. м за рахунок приміщення підвалу. Таким чином спричинивши територіальній громаді міста Одеси збитки у 2 млн 71 тис. 133 грн".

Жуковського, 14

Ще один кейс за часів мера Одеси Геннадія Труханова – 5 грудня 2016 року. Територіальна громада міста в особі ОМР та ГО "Добрі Справи" уклали договір купівлі-продажу приміщення загальною площею 160,3 кв. м. за адресою: Жуковського, 14.

"За попередньою змовою з невстановленими на даний час особами, у невстановленому місці виготовили підроблені: "висновок ТОВ "ПРОФПРОЕКТ" № 265879 від 16.02.2018 щодо технічної можливості зміни цільового призначення нежитлового приміщення № 202 у квартиру та розподілом на 5 квартир та 1 приміщення зі збільшенням площі.

Державним реєстратором 13.02.2017 на підставі заяв керівника ГО "Добрі справи" та підроблених документів — технічних паспортів № б/н від 31.01.2017 та висновку щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна № 01-10 від 31.01.2017 здійснено державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна, у результаті чого було утворено квартири. Збиток громади – 3 млн 52 тис. 485 грн", - вказано в ухвалі суду.


Приватизація приміщень на схилах Ланжерона

Один з кейсів, що нашумів за останні роки – приватизація фірмою "Дакір" двох приміщень на схилах Ланжерона на вулиці Чорноморська, 19а та 19б. Тут УКБ міськради мала на 2,5 гектара будувати спорткомплекс, але несподівано знайшлася приватна власність. Більш за те: міська рада 29 квітня 2020 року проголосувала за надання дозволу ТОВ "Дакір" на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,4500 га, за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморська, 19а, 19б, цільове призначення — для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення, вид використання — для будівництва та експлуатації спортивно-реабілітаційного комплексу.

Тобто приватник навіть почав відводити землю. При тому, що міська влада паралельно віддавала тут ділянку у власність і планувала спортивний комплекс.

 Проектна пропозиція. Фото: одеська мерія

Зазначимо, що сама фірма була створена якраз, коли питання почало розглядатися у міській раді. Через фірму "Парк вуд", пов'язаною з іншими особами, зокрема Лесею Бородкіною. Остання є серед засновників у низці фірм, які займалися відчуженням комунвласності та оформляли так звані "кейси" під продаж.

Скрин: Опендата

Вже вказана Лілія Делінська фігурує і в нещодавньому рішенні з відчуження вже у воєнний час. Ймовірно йдеться теж про так звані "інвалідні схеми". Адже ця організація, за даними Youcontrol, теж проходить по вказаній кримінальній справі.

Адже на лютневій сесії цього року нежитлові приміщення, що розташовані за адресою: вул. Успенська, 42 вирішили продавати через аукціон.


Фото: Google maps

Цікаво, що раніше чомусь приміщення передали ГО "Організація інвалідів соцзахищеності". Це одноповерхова будівля, яка була у переліку другого типу в оренді під ГО "Організація інвалідів соцзахищеності". Керівник – також Лілія Делинська. Тож приватизувати з орендарем набагато важче.


Олеся Калайтович